Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Özel Bankacılık Müşterilerine Sunulan İmkanlar

ozel bankacilikBankalar ‘Özel bankacılık’ müşterilerine uzman şube, çağrı merkezi, internet sitesi açıp, kişiye özel müşteri temsilcisi ve portföy yöneticisi atıyor. Ayrıca avantajlı kredi kartları çıkarıp, cazip faizli mevduat ve kredi imkanı sunuyorlar,,,

TÜRKİYE’DE ‘milyonerler kulübü’ne her yıl yeni isimler ekleniyor. Sadece 2013 yılında bu sayı 15 bin kişi artarak 67 bin seviyesine ulaştı. Durum böyle olunca bankalar da son beş yılda sayıları hızla artan zengin müşterilerine ‘özel’ olarak odaklanmaya başladı. Zenginlerin istek ve ihtiyaçlarına özel ürün ve hizmetler çıkartmak için adeta birbirleriy-le yarışmaya başladılar. Bugüne kadar başta İstanbul olmak üzere birkaç büyük şehirle sınırlı kalan özel bankacılık uygulamalarını Anadolu’ya yaygınlaştırmak içinde atağa kalktılar.


Dünya bankacılığında da benzer bir eğilim söz konusu. Sadece bu kesime özel hizmet ve ürünlerin yer aldığı ‘pri-vate banking’ yani Türkiye’deki ismi ile ‘özel bankacılık” artık deyim yerindeyse tüm dünyada moda.

ÖZEL MÜŞTERİYE ÖZEL HİZMET

Türk bankacılık sektörü de ister istemez bu rüzgara kapıldı. Sadece zengin müşterilere hizmet veren özel şubeler kuran Türk bankaları yine sadece bu kesimin kullanabildiği çağrı merkezleri, internet siteleri, iPad uygulamalarını hayata geçirdi. Bunun dışında yine özel bankacılık müşterilerine kişisel portföy yönetmenleri atayıp, yatırım fonları kurup hatta kredi kartı çıkarttılar. Tabii yine özel müşterilere özel kredi faizleri, mevduat faizleri gibi cazip fiyatlı ürünlerle de bu hizmetler desteklendi.

Özellikle yabancı ortaklı bankalar bu hizmetlerin önemli bölümünü yalnız yurtiçi değil yurtdışma da taşımış durumda. Bu sayede eğer özel bankacılık müşterisi iseniz elinizdeki kredi kartı ile yurtdışmda da taksit ve indirim alma hakkına kavuşabiliyorsunuz. Yine Türkiye’den dünyanın dört bir yanında yapacağınız tatilinizin tüm planlamasını yapabiliyorsunuz. Kalacağınız otel, akşam yemeğini yiyeceğiniz restoran hatta Broadway’de kapalı gişe oynayan bir müzikalin biletine kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz…

EN AZ 500 BİN TL’NÎZ OLMALI

Tüm bu özel ürün ve hizmetlerden yararlanmanın tek şartı ise o bankada yüklüce miktarda para bulundurmak. Türk bankaları genelde bu segmentteki müşterilerinden minimum 500 bin TL nakit varlık bulundurmalarını talep ediyor. Bu rakam bazı bankalarda 1 milyon dolara kadar çıkıyor. Burada amaç az sayıda müşterinin tüm bankacılık hizmet ve ürünlerinden ayrıcalıklı olarak yararlanmasını sağlamak. Hatta iş veya özel tatil planlarmdan özel ilgi alanlarına yönelik istek ve ihtiyaçlarına kadar tüm sosyal taraftaki ihtiyaçlarını da karşılayabilmek.

Bankalar bu alanda müşterilerinin sadece bankacılık alanındaki ihtiyaçlarım değil adeta hayallerini de gerçekleştirmek için yola çıkmış durumda. Biz de sizler için bu konuda iddialı bazı bankaların ‘Özel Bankacılık’ çatısı altında sunduğu kişiye özel hizmet ve ürünlerini derledik…

MÜŞTERİYE ÖZEL ÜRÜN ÇIKARIYOR

Yapı Kredi toplam varlığı 500 bin TL ve üzeri olan müşterilerine ‘Özel Bankacılık’ hizmeti sunuyor. Bugün bu kapsamdaki müşterilerinin 31 milyar TL’lik varlığını yönettiklerini söyleyen Yapı Kredi Özel Bankacılık ve Varlık Yönetimi Pazarlama ve Ürün Yönetimi Direktörü Imre Tüylü, “Yatırım fonlarından türev ürünlere, hisse senedinden varanta ve fonlu mevduata kadar bu müşterilerimize çok geniş bir aralıkta yatırım seçenekleri sunuyoruz. Ayrıca müşteri özelinde yeni yatırım ürünlerim hayata geçiriyoruz. Müşterilerimiz Tradebox platformuyla uluslararası piyasalarda işlem yapabilirken, FXBox ile de kaldıraç -lı döviz işlemlerini uzman desteğine ihtiyaç duymadan gerçekleştirebiliyor. Ayrıca kapsamlı danışmanlık hizmetlerimiz de mevcut. Sanat, gayrimenkul, vergi, miras, filantropi (bağış) danışmanlığı hizmeti sunuyoruz. Özel bankacılık müşterilerimize ücretsiz sunduğumuz bu hizmetlerimizde müşterilerimizi konularında uzman kişilerle bir araya getiriyor ve çok geniş bir kapsamda destek oluyoruz” diyor.

Banka ayrıca bu müşterilerine Sanat Eserleri Kredisi ve Sanat Eserleri Sigortası da sunuyor. Yine Yapı Kredi Private Banking olarak Crystal Kart’ı çıkarttıklarını hatırlatan Emre Tüylü sunulan diğer hizmet ve ürünleri ise şöyle sıralıyor: “Crystal Kart sahipleri kendile-VISAİ i’iûe özel tatil planlamasından, mekan ve organizasyonlarda öncelik hakkına kadar birçok avantaja sahip oluyor. Duty Free’lerde üç taksit ayrıcalığı, dünyadaki tüm restoranlarda ve otellerde yüzde 5 indirim fırsatı, her ay belli sektörlerde yüzde 10 ve anlaşmalı mekânlarda yüzde 20’ye varan indirim fırsatı da avantajlardan bazıları. Bütün bunların yanı sıra, tüm yıl boyunca müşterilerimize ekonomi, sanat, kültür, bağışçılık konularında Ekonomi Sohbetleri’, ‘Filantropi Semineri’, rehberli sergi gezileri gibi farklı alanlarda etkinlikler düzenliyoruz, ayrıca günlük piyasa bültenleri hazırlıyoruz. Ayrıca özel bankacılık müşterilerimiz, acil sağlık hizmeti Medline’a ücretsiz sahip oluyor. ATM’lerden beş katı fazla nakit çekim imkanına kavuşuyor.”

19 MİLYAR TL YÖNETİYOR

Yaklaşık 13 yıl önce kurulan Akbank Private Banking bölümü bugün 500 bin TL ve üzerinde varlığı bulunan yaklaşık 5 bin 500 müşterisinin toplam 19 milyar TL büyüklüğündeki varlığını yönetiyor. Kurulduğu günden bu yana yurtiçindeki tüm yatırım ürünlerini müşterilerine sunan banka ayrıca yabancı hisse senedi vc yabancı sabit getiri-li ürünleri de yine bu kapsamda müşterilerine sağlıyor.

Özel bankacılığın merkezi İstanbul

AKBANK

Akbank’ın, İstanbul’da Etiler Merkez, Nişantaşı, Bağdat Caddesi, Kozyatağı, Kapalıçarşı, Yeşilköy olmak üzere altı şubesinin yanı sıra, Ankara, İzmir, Bursa ve Adana’da toplam 10 özel bankacılık şubesi bulunuyor. Ayrıca bankanın Zorlu Çenter içinde de Akbank Private Banking temsilciliği yer alıyor. Banka 2014 yılında İstanbul’daki temsilcilik ağını daha da genişletmeyi hedefliyor.

Yapı Kredi Private Banking, 22 adet özel bankacılık merkezi ile hizmet veriyor. Bunlardan 16’sı İstanbul’da, diğerleri ise Ankara, İzmir, Antalya, Adana ve Bursa’da bulunuyor. Merkezlerin olmadığı şehirlerde ise banka uzaktan hizmet ile müşterilere ulaşıyor. Yapı Kredi Private Banking bunlara ilaveten 7/24 kendilerine öze! VIPLINE kanalından da hizmet sunuyor.

DENİZBANK

DenizBank İstanbul içinde 10, dışında 14 olmak üzere toplamda 24 özel bankacılık merkezi ile hizmet sunuyor. Bankanın bu merkezleri İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Adana, Kayseri, Samsun, Denizli, Bodrum, Diyarbakır, Eskişehir ve Tekirdağ’da bulunuyor. Banka çok geniş alana yayılmış şube ağının yanı sıra yine sadece özel bankacılık müşterilerine özel web sitesi Denizozel.com, internet bankacılığı ve iletişim hattı 444 0ZEL(6935) ile de 7/24 aktif hizmet sunuyor.

Özel bankacılık müşterilerinin Akbank aracılığıyla dünya üzerindeki herhangi bir piyasadan istedikleri menkul kıymetin alım/satımını yapabildiklerini söyleyen Akbank Private Banking’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Saltık Galatalı, “Ayrıca ‘yurtdışı piyasalar temalı’ yatırım fonlarımız da mevcut. Dünyanın önde gelen fon yöneticisi Franklin Templeton ile kurduğumuz beş adet fon ile ABD, Latin Amerika, Asya, BRIC ve Avrupa piyasalarına yatırım imkanı sunuyoruz. Yerli piyasalar tarafında ise özel sektör tahvil bono, emtia ve eurobond, anapara korumalı ve altın fonu gibi çok çeşitli alternatiflerimiz var. Bunun dışında çağdaş sanat piyasaları, gelişen sanat trendleri ve yeni sanat eğilimleri ile ilgili bilgilendirmeler de yapıyoruz. Ayrıca bu kapsamdaki talepleri karşılıyoruz” diyor.

Akbank sadece bu kapsamdaki müşterileri için ayrıca özel bir kredi kartı olan Wings Private’ı çıkarttı. Bu özel kredi kartı ile Akbank Private Banking müşterileri mil puan ve havaalanı lounge hizmetlerini alabiliyor. Bunun dışında ‘TradeAll.com’ platformunu kuran Akbank, müşterilerinin yabancı ülke piyasalarında, kendi başlarına beş gün/24 saat işlem yapmalarına imkan sağladı.

13 BİN MÜŞTERİSİ VAR

Denizbank 250 bin dolar ve üzeri likit varlığa sahip bireysel ve tüzel müşterilerini ‘Özel Bankacılık’ kapsamına alıyor. Halen bu kapsamdaki 13 bin müşterinin 15 milyar TL’lik varlığını yönettiklerini açıklayan Denizbank Özel Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Cem Önenç, “Sadece özel bankacılık müşterilerimiz için kurgulanmış ‘Plus’ olarak adlandırdığımız ürünlerimiz var. Mortgage Plus, Taşıt Plus ve BES Plus bu ürünlerden birkaçı” diyor.


DenizBank Özel Bankacılık olarak müşterilerine ‘özel deneyimler’ yaşatmayı da hedefliyor. Örneğin Sevgililer Günü’nde Viyana’da romantik bir yemek, özel bir mekânda gerçekleştirilen şarap tadımı, yelken B merakı olanlar için Hello Sailing etkinliği bunlardan bir kaçı…

Banka ayrıca yine özel bankacılık müşteilerine özel Deniz Private kartı çıkarttı. Bu kart sayesinde müşteriler yurtdışında tüm otel ve restoran harcamalarında yüzde 10 indirim ve ücretsiz üç ya da beş taksit avantajı, havalimanı lounge ücretsiz kullanımı, yurtiçi otel harcamalarında yüzde 10 indirim, Şuada Club ve Reina’da tüm mekanlarda yüzde 25 indirim ve ücretsiz otopark kullanımı, Suada’da hafta içi iki kişilik ücretsiz havuz kullanımı, İstanbul, Ankara, Antalya ve İzmir’deki havalimanlarında otopark ve vale hizmetlerinden yüzde 50 indirim gibi çok sayıda ayrıcalığa kavuşuyor. Banka müşterileri, kendilerine özel şubelerin dışında Denizozel.com web sitesinden internet bankacılığı hizmetlerinden yararlanıyor ve her an ulaşabilecekleri kendilerine özel iletişim hattı 444 OZEL(6935) ile 7/hizmet alabiliyor.

MASTERS FARKI

Garanti Bankası özel bankacılık kapsamındaki müşterilerine özel bankacılık fonları, Masters yapılandırılmış mevduat ürünleri, TL ve döviz cinsi menkul kıymetler, hisse senedi ve ayrıca vadeli işlemler piyasalarında yatırım imkanı sağlıyor. Yine bu kapsamdaki müşterilerine ayrıca, yurtdışı menkul kıymet alım satımı, Masters Emeklilik Planı, sanat ve yat sigortaları gibi özellikli sigorta ürünleri, vergi danışmanlığı, özel tasarlanmış kredi kartları da sunuyor. Garanti Masters Özel Bankacılık, halen nakit varlığı 1 milyon ABD Doları ve üzeri olan müşterileri hedefliyor ancak hesap açmak için 250 bin ABD Dolar alt limiti kabul ediyor.

Bugün her biri gerçek kişi olmak üzere 6 binin üzerinde müşterinin yaklaşık 9 milyar TL varlığını yönettiklerim açıklayan Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Onur Genç, bu müşterilere sundukları yenilikçi ürünlerden bazılarını şöyle sıralıyor: “Sadece bu müşterilerimize sunduğumuz ana para korumalı ‘Lüks Dünya Markaları Fonu’ veya BIST-30 endeksinin altı ay zarfında gerçekleştirebileceği yüksek getirinin, belirli bir yüzdesin-den faydalanma şansı sunarken oluşabilecek ters yöndeki fiyat hareketinden korunma imkanı sağlayan ‘BIST30 Long Masters TL’, ana para korumalı ‘Stoxx Eu-rope 600-Long Masters TL Hesap’ gibi çok sayıda farklı ürünümüz var. Müşterilerimizin risk profillerini çıkartarak uygun ürün çeşitliliği sunuyoruz.”

Garanti Bankası ayrıca her yıl global anlamda, finans, akademi ve iş dünyasının önde gelen kişilerinin görüşlerini paylaştığı konferanslar, sanat etkinlikleri (özel sergi turları, uluslararası sanat etkinliklerine VIP katılım hakkı) ve konserler gibi kültürel etkinlikler, özel yemek ve davetler de düzenliyor.

IPAD UYGULAMASI VAR

Türkiye Ekonomi Bankası Özel Bankacılık konusunda ‘TEB Özel Melek Yatırım Platformu’ ile farklılık yaratıyor. Bu platform sayesinde girişimci ve müşterilerin çeşitli etkinliklerle yüz yüze buluşması sağlanıyor. Düzenlenen seminerlerle melek yatırımcı olmak isteyenleri tecrübeli yatırımcılarla bir araya getirerek deneyimlerini paylaşmalarını sağladıklarını söyleyen TEB Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, “Amacımız bu platformda doğru girişimciyi doğru yatırımcı ile buluşturmak. Bu konuda danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Bunun dışında yine bu kesime TEB Özel iPad uygulamasını geliştirdik. Bu sayede TEB Özel müşterileri kolaylıkla piyasa yorumlarına erişebiliyor, günlük finansal yorum videolarını izleyip kendilerine ait yazı ve ilanları diğer TEB Özel müşterileri ile paylaşabiliyor. Ayrıca ücretsiz etkinlik ve gezi davetiyelerine ulaşabiliyor” diyor.

TEB Özel, müşterilerine hem kişisel, hem de ticari gayrimenkul konusunda danışmanlık hizmeti sunuyor. Banka özellikle lüks ve ticari gayrimenkul alanında müşterilerine bire bir çözüm sağlıyor. BNP Paribas Wealth Management, küresel anlamda TEB Özel müşterilerine hizmet sunuyor. TEB’den tüm bu hizmetleri almak için müşterinin bankadaki varlığının 500 bin TL ve üzeri olması gerekiyor.

DOKTORLARA ÖZEL BANKACILIK

Finansbank 500 bin TL ve üzerinde varlığı olan müşterilerine ‘Özel Bankacılık’ kapsamında hizmet sunuyor. Bunun dışında banka uzman, doçent ve profesör unvanındaki doktor müşterilerine de yine birikim tutarları ne olursa olsun özel bankacılık hizmet ve ürünlerini sağlıyor.

Finansbank Private Banking müşterilerine uzman kadroları ile yatırım ve vergi danışmanlığı hizmeti sunduklarını söyleyen Finansbank Bireysel Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Erkin Aydın, “Yakın zamanda farklı danışmanlık hizmetleri de çıkartmayı planlıyoruz. Yine bu gruptaki müşterilerimize özel portföy yönetimi hizmeti sağlıyoruz” diyor.

Banka ayrıca ekonomik gelişmeler ve piyasaları yakından takip etmek isteyen müşterileri için tanınmış ekonomistlerle her yıl düzenli olarak panel ve seminerler düzenleyip günlük bültenler gönderiyor.

Finansbank’m iddialı olduğu bir başka konu ise dünyanın her yerinde geçerli olan MasterCard Elite Card (World Elite Card).

Bu kart ile yurtiçi ve yurtdışmda çok sayıda ayrıcalık sağladıklarını vurgulayan Aydın bu ayrıcalıklardan bazılarını şöyle sıralıyor: “Lounge, hava alanında öncelikli geçiş, dünyada 600’e yakın şehirde lounge hizmetinden yararlanabilecekleri Priority Pass Card, özel şoförlü araç hizmeti, acil şoför desteği sağlayan Motovale hizmeti gibi çok sayıda ayrıcalık sunuyoruz. Bununla birlikte sadece belirli restoranlarda değil, yurtiçi ve yurtdışı tüm dünyadaki restoranlarda geçerli olan yüzde 15 indirim uygulamamız var. Müşterilerimizin hobilerine, ilgi alanlarına uygun etkinlik, davetiye, indirim ve ayrıcalıklı çözümler sunarak hizmetleri kişiselleştiriyoruz.”

ÖZEL MARKA PRIVIA

İş Bankası en az 1 milyon TL’lik varlığı olanları ‘Özel Bankacılık’ çatısı altına alıyor. Bu kapsamdaki 12 bin müşterinin 21 milyar TL’lik varlığını yönettiklerini açıklayan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, “İştiraklerimizden İş Portföy kanalıyla, müşterilerimizin beklentilerine uygun kişiselleştirilmiş finansal çözümler sunuyoruz. Ayrıca miras, sanat, vergi ve gayrimenkul gibi danışmanlık hizmetlerini de sağlıyoruz. Bankamızda, özel bankacılık ürün ve hizmetleri ‘Privia’ markası altmda sunuluyor. Privia Değişken Yatırım Fonları, Privia Emeklilik Planı, Privia Bireysel Krediler gibi… Örneğin, Privia Bireysel Krediler sayesinde müşterilerimize kişiselleştirilmiş koşullar içeren nakit ödemeli tüketici kredisi, taşıt kredisi, konut finansman kredisi ve yat kredisi sağlıyoruz. Privia Kredi Kartı ile avantajlı seyahat hizmeti ve uçak bileti alımı, havalimanı lounge ayrıcalıkları, kişiye özel seyahat organizasyonları, concierge ve yardım hizmetleri de sunuluyor” diyor. İş Bankası’nm özel bankacılık müşterileri (0212) 473 83 83 numaralı Privia hattından öncelikli telefon bankacılığı hizmeti alabiliyor. Ayrıca Privia.com.tr sitesi aracılığıyla özel bankacılığa ilişkin bilgi ve uygulamalar ile dünyadaki trendlere dair her türlü bilgiye ulaşabiliyor.

Esin Çetinel


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu