Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Otomotivciler 2017’de Avrupa ve Rusya Pazarlarına Odaklanacak

Rekor için gözler Avrupa ve Rusya’da

Türkiye’nin lokomotif sektörü olan otomotiv 2016’yı 23,5 milyar dolarlık ihracatla kapatmaya hazırlanıyor. Sektör 2017’de ise parite kayıplarına karşın ihracatı 25 milyar dolara çıkararak 2008’e ait olan rekoru kırmayı hedefliyor. Otomotivciler 2017’de özellikle Avrupa ve Rusya pazarlarındaki gelişmelere odaklanacak. Bu arada ÖTV artışının ise ilk çeyrekte iç pazarda daralma getireceği tahmin ediliyor.

Türk ekonomisinin lokomotifi konumundaki otomotiv sektörü, 2016’yı 23,5 milyar dolarlık ihracat ile kapatarak tüm zamanların ihracat rekorunum kırıldığı 2008 yılından sonraki en yüksek ikinci ihracat rakamına ulaşacak. 2008’de ihracat 24,7 mmm milyar dolar olmuştu. İhracatının yüzde 79’unu Avrupa Birliği (AB) pazarına yaparak önemli bir başarıya da imza atan sektör, 2017’de parite kaynaklı kayıplar yaşamaya hazırlanıyor. Ancak sektör yine de AB pazarındaki iyileşme ve Rusya ile ticarette olumlu beklentilerin etkisiyle üretimde 1,5 milyon adede, ihracatta ise 25 milyar dolara gözünü dikmiş durumda.

otomobil ihracati

AB pazarında devam eden büyüme, Türkiye’de yatınmı bulunan ana sanayi firmalarının yeni model yatırımlarının etkisi, geçen yıl otomotiv ihracatında 3 milyar dolarlık kayba yol açan parite etkisinin ortadan kalkması gibi nedenler, 2016’da otomotivdeki ihracat artışının temel belirleyicileri oldu. Otomotiv Sanayicileri Derneği’nin (OSD) verilerine göre, 2016 yılı Ocak-Kasım döneminde önceki yılın aynı dönemine göre toplam üretim yüzde 8, otomobil üretimi ise yüzde 18 oranında arttı. Bu dönemde toplam üretim 1 milyon 330 bin adet, otomobil üretimi ise 844 bin adet olarak gerçekleşti. Aynı dönemde toplam otomotiv ihracatı adet bazında yüzde 14 oranında artarken otomobil ihracatı ise yüzde 21 oranında artış gösterdi.

İHRACAT ARTIŞI SÜRECEK

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, 2017 yılı için AB pazarının öneminin devam edeceğini, İran’a yönelik ihracat artışının süreceğini ve Rusya’ya yönelik otomotiv ihracatının toparlanacağını kaydediyor. Parite kaynaklı bir miktar kayıp yaşanacak olmasına rağmen temel olarak 2017 yılına da olumlu baktıkla-nnı vurgulayan Sabuncu, şunları söylüyor: “Geçen yıl sırf parite nedeniyle kaybımız 3 milyar dolar oldu. Eğer parite 2008’deki gibi 1,30’lar civarında olsaydı, bizim ihracatımız 23,5 milyar dolar değil 26,5 milyar dolar olacaktı. Esasında biz bu rekoru kırmış olacaktık ama pariteden dolayı 2016 en iyi ikinci yıl olacak. Bu rekoru 2017’de kırmayı düşünüyoruz.”

OTOMOTİV SANAYİCİLERİ DERNEĞİ (OSD) BAŞKAN! KUDRET ÖNEN
ÖTV artışı ilk çeyrekte daralma getirecek

“Türkiye otomotiv sektörü 20l6’da yeni modellere ev sahipliği yapmaya başladı. Toyota, Hyundai, Fiat gibi dünya devleri Türkiye’deki üretimlerine yeni modeller ekleme kararı aldı. Seri üretime geçen yeni model projelerinin etkisiyle ihracat 2016 yılının üzerinde gerçekleşir, iç pazarda ise son dönemde gerçekleşen ÖTV artışı ve döviz kurlarında yaşanan yükseliş nedeniyle özellikle yılın ilk çeyreğinde daralma bekliyoruz. 2017 yılında otomotiv sanayimizin ihracat odaklı üretim artışı gerçekleştirmesini öngörüyoruz. AB’de pazarın istikrarlı iyileşme seyrinin devam etmesi, AB’nin önemli otomotiv üreticisi ülkelerle yaptığı ve tamamlamak üzere olduğu 5TA’lardaki gelişmeler ve Gümrük Birliği güncelleme görüşmelerindeki gelişmeler de bizim için belirleyici olacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu