İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Oto Yıkama Dükkanı Açmak İçin Bayilikler

Oto yıkamacı nasıl açılır? - oto kuaförü hakkında herşey

KORONAVİRÜSÜN hayatımıza girmesiyle en çok konuştuğumuz başlıklardan birisi de hijyen oldu. Bu dönemde ev, araba, toplu kullanım alanları gibi birçok alanda ekstra dezenfekte işlemlerine yönelik talep çok arttı. Bu süreçte en çok dezenfekte edilen alanlardan birisi de otomobiller oldu. Talep katlanınca firmaların doluluk oranları yüzde 100’e ulaştı. Firmalar talebe yetişmeye çalışırken, girişimciler için de sektörde yeni fırsatlar ortaya çıktı. Birçok marka girişimcilere önemli franchising fırsatları sunarken, sektör temsilcileri fahiş fiyat uygulaması yapan fırsatçılara dikkat edilmesi gerektiği uyarısını yapıyorlar.

FRANCHİSE BEDELİ 100 BİN TL

Carismax, araç temizlik, boya koruma, seramik kaplama, detaylı temizlik, mini onarım, oto yıkama kuaför gibi birçok alanda müşterilerine hizmet veriyor. Salgının ilk başladığı dönemde kısıtlamaların da etkisiyle araç için temizlik taleplerinin düştüğünü söyleyen işletme yetkilisi Görkem Tık, “Standart bir bayimiz ay içinde ortalama bin araç temizliği yaparken, pandemiyle birlikte bu rakamda yüzde 60 civarında düşüş yaşandı” diyor. Salgın öncesinde de bayilerde antibakteriyel temizlik hizmetleri verdiklerini aktaran Tık, “Fakat pandemi sonrasında Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı yeni dezenfektan ürünlerimizle dezenfektan uygulamamızı da devreye aldık” açıklamasını yapıyor.

Yurtiçi ve yurtdışında kapsamlı bir bayilik ağları olduğunu ifade eden Tık, “Yedi yıldan beri bayilik sistemiyle hizmet veriyoruz. Şehir merkezi bir alanda, ortalama 100 metrekare ve üstü bir işletme ile yaklaşık 100 bin TL’lik bir maliyetle profesyonel bir tesis kurulumu yapabiliyoruz” diyor. Araçlar için birden fazla temizlik hizmeti sunduklarını aktaran Tık sözlerini şöyle tamamlıyor:

“En çok talep edilen hizmetimiz detaylı iç temizlik ve sterilizasyon. Otomobiller için uygulama fiyatı ise 380 TL’den başlıyor. Araç kullanıcılarına önerimiz, pandemi süresince mümkün olduğu kadar evlerininin temizliğine gösterdikleri ilginin aynısını araçlarına da göstermeleri. Kirli bir araç içinde milyonlarca bakterinin yaşadığı hep akılda tutulmalı.”

https://www.youtube.com/watch?v=7BEAQ5vkeWU

“YÜZDE 100 DOLULUK VAR”

AutoClub araç bakım sektöründe hizmet veren firmalardan bir diğeri. Edirne’den Doğubayazıt’a uzanan bir bayi yapılanmasına sahip olduklarını ve Türkiye’nin hemen her yerinde hizmet verdiklerini söyleyen Auto Club Genel Müdürü Turgut Yüksekdağ, “Otomobil hijyeni bu dönemde hemen herkesin dikkat ettiği bir özellik haline geldi. Tüm bayilerimiz bu dönemde yüzde 100 doluluk oranı ile çalışıyor” diyor. Bu dönemde detaylı iç temizlik, ozonla dezenfeksiyon, klima temizleme ve mikrop önleme uygulamalarını bir paket olarak uygun fiyatlara sunduklarını ifade eden Yüksekdağ, “Kampanyamız büyük ilgi gördü. Şu anda tüm bayilerde detaylı iç temizlik kampanya fiyatımız 390 TL. Uygulama yaptıran tüm müşterilerimize ozonla dezenfeksiyon uygulaması da sonrasında ücretsiz olarak yapılıyor. Bunun yanında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile taksi ve dolmuşlar için yaptığımız dezenfeksiyon uygulamaları da bu dönemin en çok ilgi çeken uygulamalarından” açıklamasını yapıyor.

Bayilik şartları hakkında da bilgi veren Yüksekdağ, “Yeni bayilerle büyümeye devam ediyoruz. Bu ailenin içerisinde yer almak isteyenler web sitemizdeki bayilik başvurusu sayfasını inceleyip, bu konuda hazırlamış olduğumuz videoyu izleyebilir. Aynı sayfa üzerinden yapılacak bayilik başvurusu en geç üç iş günü içersinde yanıtlanır” bilgilerini veriyor. Firma dezenfeksiyon uygulamaları için Sağlık Bakanlığı onaylı, biosidal belgeli ürünleri tercih ediyor.

“SEKTÖR DİJİTALLEŞMELİ”

Autos otomotiv satış sonrası hizmetlerini dijitalleştirip son kullanıcıyla buluşturan bir teknoloji şirketi olarak hizmet veriyor. Pandemi ile birlikte insanları şahsi araçlara daha fazla yöneldiğini ifade eden firmanın Genel Müdürü Serkan Akçaoğlu, “Bu dönemde oto yıkamaya talep yüzde 85 oranında arttı. Uygulamamızdaki tüm bayilerimizde virüse özel temizlik hizmetleri mevcut. Yapılan dezenfeksiyon işlemleri Covid-19 dahil insan sağlığını tehdit eden tüm virüs ve bakterileri kapsıyor” diyor. Bayilik verme sisteminin henüz oluşturulmadığını ifade eden Akçaoğlu, “Sağladığımız faydalardan biri fiyat avantajı. Piyasa fiyatlarına göre yüzde 30’a varan indirimler sunuyoruz” açıklamasını yapıyor. Şirketlerin hijyen konusunda daha bilinçli hale gelmesiyle talebin arttığını ifade eden Akçaoğlu, bu noktada sektörün kurumsal taleplere de yanıt verebilmesi ve süreci sistematize etmesinin büyük önem taşıdığını ifade ediyor.

Akçaoğlu, “Oto yıkama sektörü, Türkiye’de faaliyet gösteren geleneksel iş alanlarının başında geliyor. Çoğu işletme birkaç kişinin çalıştığı, pek çoğunda bilgisayar dahi bulunmayan aile işletmelerinden oluşuyor. Sektörde dijitalleşme şart, özellikle de temasın risk taşımaya devam ettiği günümüzde, temassız ödeme büyük önem arz ediyor.

Bu gibi inovasyonlara entegre olmak için sektörde gerekli altyapıların kurulması ve çeşitli teknolojilerden yararlanılması gerekiyor. Biz de tek tıkla pek çok araç hizmetine ulaşılmasına olanak tanıyan bir altyapı sunarak sektörün dijital dönüşümüne destek oluyoruz” şeklinde konuşuyor.

“MOBİL OTO TEMİZLEME HİZMETİ”

Oto Sauna, buharlı oto yıkama hizmeti verirken ayrıca işyerlerine, otellere, okul ve evlere buharlı temizlik makinaları satışı gerçekleştiriyor. Pandemi ile birlikte hijyen, anti-bakteriyel uygulamalar, dezenfekte işlemlerinde yüzde 500 oranında artış yaşandığını ifade ede işletme yetkilisi, “Ekibimiz mobil olarak da hizmet veriyor. Nerede olursanız olun ekibimiz bir telefonla gelerek otomobilinizi temizliyor” diyor. Franchise verdiklerini ifade eden yetkili, “Bayilik şartlarımız kurulacak işletmeye göre farklılık göstermekle birlikte, makina ücretleri 3 bin 500 TL’den, mobil oto yıkama franchise bedeli ise 35 bin TL’den başlıyor” açıklamasını yapıyor.

Klasik oto yıkama sistemlerinden farklı olarak kimyasal yerine buharla temizlik işlemlerinin yapıldığını belirten yetkili, daha az su harcandığı için hizmetin ekolojik olduğunu belirtiyor. Buharlı temizlik sisteminin dünyada hızla yaygınlaştığını belirten yetkili, “Dünyadaki tek ekolojik loto yıkama şekli bizimki. Bazı yabancı yayın organlarında yakın geleceğin en karlı işleri listesinde ilk onda yer alıyor” diyor. Buharlı oto yıkama makinesi alırken dikkat edilecek noktalar hakkında da bilgi veren yetkili sözlerini şöyle tamamlıyor: “Tüketicinin korunması hakkındaki kanuna göre üretici ya da ithalatçı firma ürün için en az iki yıllık garanti vermek zorunda. Garanti belgesinin Sanayi Bakanlığı’ndan onaylı olmasına dikkat edin. Buhar basınçlı makinelerin PED raporunu mutlaka isteyin. Maalesef piyasada PED raporu olmayan buhar basınçlı makineler satılıyor. Buharlı detaylı araç içi temizlik fiyatları 250 TL’den başlıyor.”

“42 BAYİSİ VAR”

Mart ayından bu yana taleplerin üç kattan fazla arttığını ifade eden Dry Car Care Genel Müdürü Ergin Kayabaşı, araç sahiplerinin son dört ayda temizliğe ekstra önem verdiğini ifade ediyor. Dezenfeksiyon hizmeti de verdiklerini aktaran Kayabaşı, “Bu uygulama sayesinde yüzeylerde minimum iki hafta yeni bakteri ve virüs üremesi engelleniyor.

Sık kullanılan klima sisteminin ve filitrelerinin sterilizasyonunu ozonlama ve temizleyici spreyler ile sağlıyoruz” açıklamasını yapıyor. Bayilik şartları hakkında da bilgi veren Kayabaşı, “Rakip markalara göre en büyük avantajımız istasyon temsilciliklerimizden isim hakkı ya da franchising bedeli almamamız. Yatırımcılarımız hazırlamış olduğumuz bayilik paketinin içeriğindeki sadece ürün ekipman ve makinelere yönelik bir ödeme gerçekleştirerek bayi olabilir.

Türkiye’nin en büyük AVM’lerinde hizmet veriyor ve toplam 42 bayimizle büyümeye devam ediyoruz” diyor. Farklı konseptlerde hazırladıkları bayilik modellerinin bulunduğunu belirten Kayabaşı, istasyon temsilciliği, il temsilciliği ve ülke temsilciliği modelleri olduğunu belirtiyor. Detaylı temizlik ve sterilizasyon uygulamaları 350 TL’den başlıyor; virüs ve bakteri sterilizasyonu uygulaması ise binek araçlar için 100 TL.

Franchıse veren bazı firmalar

 • Dry Car Care
 • Auto Club
 • Carismax
 • Oto Sauna
 • Veloce Vehicle Wash
 • Golden Wax
 • Autowash
 • Kawax
 • Sonax Türkiye
 • Redline Oto Bakım
 • MyWash Oto Kuaför

Serkan BAKIRTAŞ / Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED) Başkanı
“Fırsatçıları şikayet edin”

Virüsler, mantarlar için en elverişli ortam araçların klima kanalları. Özellikle ailece binilen otomobiller, öğrenci ve personel servisleri ve toplu taşıma araçlarında mutlaka koltuk ve tutma yerlerinin dezenfeksiyonu ve ayrıca aracın klima temizliği de yapılmalı. Son zamanlarda klima kaynaklı hastalıkların ve ölümlerin arttığı bir gerçek. Toplu taşımalarda sadece tutma yerlerinin ve oturma bölümlerinin dezenfekte edilmesi tek başına yeterli değil. Mutlaka klima temizliği ve tüm araç içinde ozonlama yapılması gerekiyor. Okul servislerinde bu işlemin periyodik olarak yapılması için uzun zamandır mücadele ediyoruz.

Klordan yedi kat daha güçlü ozonla yapılan dezenfeksiyon işlemi ile araç içindeki tüm kötü kokulardan, virüslerden, mikroplardan kurtulmak mümkün. Antibakteriyel iç temizlik, ozonlama gibi işlemlerin fiyat ortalaması ise belli. Koronavirüs dolayısıyla insanların korkularını fırsat bilip yüksek fiyata bu işlemleri yapan esnaf olursa Ticaret Bakanlığı’na şikâyette bulunulmalı. Bize de şikâyette bulunsunlar. O işletmelerin cezalandırılmaları için elimizden ne geliyorsa yaparız.

YEŞİM OKSAY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu