Pazarlama Reklam

Orkid, Kız Gibi Reklam Kampanyası

Orkid, Çocuk da yaparım kariyer de’ mottosunun altını çizen ‘Kız Gibi’ kampanyasıyla yeniden mecralara çıktı. Küçümseme ve aşağdama içeren bu sözün yanlışlığının altını çizen kampanyayla ayrıca dünyanın en büyük kızlar korosunun oluşturulması da hedefleniyor.

orkidBundan 10 yıl önce Nil Karaibrahimgil çıkıp “Çocuk da yaparım, kariyer de” dedi ve dediğini de yaptı. Şimdi de ‘Kız gibi yap ol kahraman’ diyerek ‘Kız Gibi” sözünün küçümseme ve aşağılama olarak algılanmasının yanlışlığının altını çiziyor.

“Kız Gibi” aslında Orkid’in yeni global stratejisi. Ancak Leo Burnett ekibi ona yerellik de kattı. Leo Bumett İstanbul Yaratıcı Yönetmeni-Emrah Akay, “Nil, bundan 10 yıl önce Orkid reklamlarında” dediği gibi çocuk da kariyer de yapmıştı ve tekrar fikri ayağa kaldırmanın zamanı gelmişti” diye konuşuyor. Akay, bir kadınlar korosu yaparak bu fikri ayağa kaldırmayı düşündüklerini söylüyor.

Leo Burnett’in dünyadaki üç ofisinin ‘Kız Gibi’ kampanyasını hazırladığını anlatan Emrah Akay, konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Nil’den istediğimiz şarkı geldiğinde içinde ‘Kız gibi’ sözünün geçtiğini gördük. Bu, uluslararası stratejiyi de destekliyordu.

Zaten o stratejideki içgörü çok sağlamdı. Kızlar ergenliğe kadar kız gibi sözünü olumlu algılarken, ergenlikten sonra bunu bir küçümseme sözü olarak görmeye başlıyor. Kız gibi yapmak algısını yıkma fikri bizim de hoşumuza gitti. Ve ‘Kız gibi yap en iyisini yap’ diye yola çıktık.”

Kampanyanın ilk reklamı olan 90 saniyelik film mecralarda gösteriliyor. Sonrasında 30 saniyelik reklam filmleriyle kampanyaya devam edilecek. Müzik kanalları için ise ayrı bir film yapıldı.

Türkiye’deki kampanyanın global kampanyadan en büyük farkı dijital ayağı. Orkid’in Facebook sayfasındaki video kalıbıyla kızlar şarkıyı kendileri söyleyebilecekler. Zaman içinde buradaki tüm videolar toplanacak ve büyük bir kızlar korosu oluşturulacak. Ardından da tüm videolardan oluşan bir küp hazırlanıp o yayınlanmaya başlayacak.

Emrah Akay, genç kızlara cesaret ve ilham verme amacıyla hazırlanan bu kampanyanın devamında farklı projelerin de geleceğinin altını çiziyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu