Girişimcilik Haberleriİş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Organik Solucan Gübresi Üreten Kadın Girişimci Burçin Karababa

Kadın Girişimciden Solucan Gübresi İş Fikri

O bir finansçı. Ancak tamamen bir tesadüf sonucu girişimci olmuş. Hem de ne girişim.

Binlerce ev kadınına örnek olacak türden. Türkiye’deki en ilginç, en farklı işlerden birini yapıyor. Solucanları var. Tam 450 milyon solucandan gübre üretiyor.

Burcin Karababa

TÜRKİYE’NİN belki de en güçlü yanı bu; herkes bir şekilde girişimci ruhu taşıyor. Bu ruh, fikrini hayata geçirip dünyaya satan bir zincire dönüşmüş durumda. İşte Burçin Karababa’nın hikayesi de tam bu türden. Yani örnek, örnek olduğu kadar da ilginç bir hikaye. Yaptığı işin nevi itibari ile de tam bir müteşebbisler kraliçesi

Kendisi solucanların patronu. Milyonlarca solucanı var. O solucanları çalıştırıp para kazanıyor. Nasıl mı?… İşte Burçin Karababa’nın başarı öyküsü…

İstanbul Üniversitesi Jeüfizik Mühendisliği’ni bitirdikten sonra işletme eğitimi almış. İlk işi de sermaye piyasalarında olmuş. 1993 yılında broker olarak çalışmaya başlamış. Dört yıl aracı kurumda görev yapmış, ardından da Bitlis Holding’de finansman müdür yardımcısı olarak görev almış; bir süre de turizm sektöründe çalışmış. Yoğun bir çalışma hayatının içinde iken, 2000 yılında Karababa’nın kızı Derin Su dünyaya gelmiş. Bebeğin anne sütünden kesildikten sonra aleıjik bir bünyeye sahip olduğu ortaya çıkmış. Doktorlar, katkılı gıdalardan uzak durmasını, organik ürünlerle beslenmesini önerir…

İLK ÜRETİM SAKSIDA

İşte Burçin Karababa’nın girişimcilik serüveni de bu noktada başlar. Başlangıçta niyeti girişimcilik değildir. Organik ürünlerle ilgili araştırmalar yaparken bir gün Moldavalı Nafya isimli arkadaşı, kızı için bir sepet içinde meyve ve sebzeler getirir. Ürünlerle ilgili ilginç bir bilgi verir. Getirdiği ürünler organik solucan gübresi ile yetiştirilmiştir. Bu durum Karababa’nın çok ilgisini çeker ve konunun ne olduğunu araştırmaya başlar…

Olayın geçtiği 2002 yılında solucan gübresi ABD’de yaygın olarak kullanılsa da Türkiye’de bilinen bir gübre çeşidi değildir. Karababa, bu gübreyi nasıl temin ederim de çocuğuma organik sebze yetiştiririm diyerek araştırmaya başlar. Solucan gübresinin en yaygın yetiştirildiği yer ABD’nin Florida eyaleti. Antalya’da Nazmi Acar’dan 50 adet solucan temin eder. Balkonda saksı içinde gübreyi üretip, yine saksı içinde sebze yetiş-I tirmeye başlar. Bunu nasıl girişime dönüştürebilirim diye çalışır. Bu arada ziraat mühendisi olan babası ve zirai ilaç bayisi bulunan annesi maceraya girmemesi için kızma öğütler verirler. Bu öğütler onun girişimcilik çabalarını engellemez.

50 SOLUCANDAN 450 MİLYONA

Burçin Karababa, ilk şirketini 2005 yılında Ekosol Tarım ismiyle kurar. Şirketi kurunca hemen ticarete başlamaz, ilk yıllar pazar araştırmalarıyla geçer. İlk organik gübreyi 2008 yılında satar. 2010 yılından itibaren ise işini endüstriyel boyuta taşır. 50 solucanla başlayan iş bugün 450 milyon adet solucana ulaşmış durumda. Karababa, “20’si sigortalı, 450 milyon sigortasız işçim var. Bu rakam önümüzdeki yıl yaklaşık dört kat artacak, 1 milyar 600 milyon adedi geçecek” diyor.

İstanbul Çekmeköy’de üretim yapan Ekosol Tarım, 2014 Nisan ayında Manisa merkeze bağlı Hacıharmanlı Köyü’ndeki yeni tesisine taşmıyor. Karababa, yeni tesisi 2.5 milyon dolarlık yatırım yaparak kurduklarını, talebe göre yatırımın devam edeceğini söylüyor.

ÇOK HIZLI BÜYÜYOR

Ekosol Tarım, yılda bin 200 ton organik solucan gübresi üretiyor. Karababa, ciroyu net olarak telaffuz etmese de ürünün 25 kilogram fiyatının 50 TL olduğunu bildiğimiz için yaklaşık 2.4 milyon TL seviyesinde bir ciroya ulaştığını tahmin edebiliyoruz. Karababa, “2010’dan sonra endüstriyel boyutlara ulaştık. 2012 ciromuz, 2011’in üç katı. 2013’ün ilk yarısı, 2012’nin iki katına ulaştık. Bundan sonra yeni solucanlarımızla, yeni yatırımla daha hızlı büyüyeceğiz. Sektör doğru bir sektör. Dünya nüfusu hızla artıyor. Hayat devam edeceği müddetçe hep var olacak, büyüyecek bir sektör. Sektörün doğru bir noktasında, doğru bir ürünle varız. Bu alandaki yatırımcılar da artıyor” diyor.

PAZAR YENİ YATIRIMCI BEKLİYOR

Yatırımcının hikayesi böyle… Peki, solucan gübresine neden böylesi bir talep var? Nereden çıkmış bu gübre? Aslında solucan gübresinin hikayesi oldukça eski. Solucan gübresi üretimi yaklaşık 70 yıl önce ABD’nin Kaliforniya eyaletinde başlamış. Eyalette, her tür evsel atık ayrıştırılırken, evsel atıklarla ilgili sorun çıkmış. Eyalet üniversitesi ve yerel yönetim birlikte çevreye duyarlı bir çözüm ararken solucan gübresi keşfedilmiş. Solucanlar evsel atıkları yerken, dışkılarından gübre elde edilmiş. Bu gübrelerden, kimyasal gübrelerin beş altı katı daha iyi, daha yüksek verimli sonuçlar alınmış. Kaliforniya’nın çalışkan solucanları ile Hindistan’ın üretken solucanları melezlenerek yeni bir tür elde edilmiş. Hem çalışkan, hem de üretken bir solucan türü ortaya çıkmış. Bu arada solucanların çift cinsiyetli olduğunu da belirtelim. Belediye her eve kutular içinde solucan dağıtmış. Eyalette bahçeli evler temel yaşam alanı olduğu için insanlar gübre üretip bahçelerinde kullanmaya başlamış. Bugün Amerika’da 30 bin adet solucan üreten küçük işletme olduğu tahmin ediliyor.

KİMLER KULLANIYOR?

Organik solucan gübresi taban gübresi değil, kök gübresi olarak kullanılıyor. Dolayısıyla daha çok Ege ve Akdeniz’deki organik üreticiler ve seracılar talep ediyor. Ağırlıklı müşterilerinin seracılar olduğunu vurgulayan Karababa, gübrenin özellikleri ve müşterileriyle ilgili şu bilgileri veriyor:

“Bu gübrenin organik gübre miktarı yüksek; içindeki mikro organizma kullanım alanım genişletiyor. Fide köküne konulan bir avuç gübre beş kat alana etki ediyor ve bir anda taban gübresi etkisi yapıyor. Solucanın doğal olarak salgıladığı bir sıvı var. Adı ‘sölom sıvısı’. Bu sıvı kanser hücrelerinin tedavisinde kullanılacak. Solucan patonojik ortamlardan kendisini korumak için bu sıvıyı salgılıyor. Bu sıvı bitkilerin hastalıklara karşı direncini artırıyor. Doğal bir antibiyotik etkisi var. Gübrenin içinde aminoasit, enzim, azot, fosfor, potasyum var. Üstüne bir de antibiyotik etkisi… Sebze ve seracılar asıl müşterilerimiz. Meyvede, cevizde ve özellikle kirazda inanılmaz etkili.”

Karababa, gübrenin sıvısını da çıkarmış. Suya karıştırılıyor ve damla sulama sistemiyle kullanılıyor. Beş dekar alanda 1 litre gübre kullanmak yeterli.

Solucan gübresinin faydaları

■ Ayrım gözetmeksizin her türlü tarım kültüründe uygulanabiliyor.

■ Bitkide direnç, hızlı büyüme ve gelişme, üründe erkencilik sağlıyor.

■ Topraktaki organik madde miktarını artırıyor.

■ Minimum yüzde 30 verim artışı sağlıyor.

■ Bitkide kök gelişimini hızlandırıyor. Kökün güçlü olmasını sağlıyor.

■ Solucanların kendilerini korumak için salgıladıkları ve gübreye geçirdikleri sölom sıvısı sayesinde bitki, kök hastalıklarına karşı direnç sağlıyor..

■ Topraktaki mikroorganizma faaliyetini hızlandırıyor.

■ Bitki tarafından kullanılamayan fosfor, potasyum, demir vb bitki besin elementlerini toprakta çözünür hale getirerek bitki tarafından alimini kolaylaştırıyor.

■ Yüzde 100 organik, ekolojik ve non-toksik olduğu için bu gübre ile yetiştirilmiş bitkilerde nitrat kalıntısı bulunmuyor.

■ Kokusuz, suyu, havayı ve toprağı kirletmiyor. İçerisinde başka herhangi bir katkı maddesi bulunmuyor.

Evde kendi gübrenizi üretebilirsiniz

Ekosol Tarım’ın sahibi Burçin Karababa, kendini girişimciliğe götüren balkonda gübre yetiştirme işini çeşitlendiriyor. Özel ürettirdiği kutularla evde gübre üretme imkanı sunuyor. Okullar, belediyeler şimdiden projeye ilgi göstermeye başlamış. Haftada ortalama 20 kutu satışı yapıyorlar. Karababa, bu projeyle ilgili şunları söylüyor: “İçinde 500 solucan olan kutularımız var.

İstanbul, Ankara ve İzmir’de satıyoruz. Kadınların evine solucanı soktum. Sölom sıvısı nedeniyle asla koku yapmıyor. Solucanlar pişmemiş evsel atıklardan besleniyor. Dışkıları da gübre oluyor. Balkonda, lavabo altlarında, bahçelerinde bu işi yapanlar var. Dört katlı bir sistem. Araları delik. En alta solucanları koyuyoruz. Mamalarıyla birlikte. Soğan, sarımsak, portakal ve limon kabuğu dışındaki her türlü pişmemiş sebze ve meyve atığını yiyor. Yumurta saklama kartonlarına ise bayılıyorlar. 21 günde ilk set gübre olarak doluyor. Ev hanımları bu kutulardan edinsinler. Hem evsel atıklar değerlendirilir, hem de organik gübre elde ederler. Dört katlı 500 solucanlı bir kutunun fiyatı 533 TL.” Kadın girişimcilerinin çoğalması dileğiyle yeni iş fikirleri ve girişimcilik yazıları paylaşmaya devam edeceğiz.

îdriz çokal

11 Yorum

 1. solucan gübresi üretimi ve detayları için sitemizden bilgi alabilirsiniz.
  marmarasol.com

 2. Arkadaşlar daha öncede buraya yazdımıştım. Firmamız MARMARASOL şimdi yurtdışı satışlarına da başlamıştır. bu süreçte gübreyi yurtdışına 2 EURO dan satıyoruz .pazar ağımız baya geniştir. elinizde gübre varsa buyrun beraber yurtdışına firmamız onaylı satalım. TEK ŞARTIMIZ SOLUCANI BİZDEN ALIP BİZİM VERDİĞİMİZ SOLUCANLARLARLA ÜRETİLEN GÜBRENİN ALIMINI YAPIYORUZ. ancak bu şekildde gübre kalitesi aynı oluyor. piyasa da değişik cins solucan çok AMAN DİKKAT !!! İLETİŞİM İÇİN 05313068032

 3. Merhabalar, öncelikle çalışmalarınızda başarılar dilerim. Gerçekten önemli bir konu. Ben Kocaeli/ Darıca ilçesinde kırmızı kaliforniya solucanı ve solucan gübresi üretimi yapmaktayım. Kocaeli, İstanbul, Marmara bölgesine yakınım solucan ve gübre ile ilgilenen arkadaşlar çekinmeden arayabilirler. Barış: 0506 148 9156 web sitem: http://www.ekolojiksolucangubresi.com

 4. Tüm türkiye genelinde katı ve sıvı solucan gübresi üretim ve satısı ıle alakalı bayilikler verilecektir.Sıvı gübremiz ile organik tarıma katkıda bulunun ve etkin satıs sistemimiz ile kazanc elde edin.Yeni perspektifte hazırlanmıs katı gubre projemız ıle az masraf ile üretime baslayıp sızlerde gelecegın ısınde yer alın.Organiğin gücüne güvenin ayrıntılı bilgi için 0554 904 17 32 …..

 5. merhaba, solucan satışımız yapılmaktadır. bizden uygun fiyatta temin edebilirsiniz Barış Özhan – 0 505 973 45 74

 6. Oncelikle solucan gubreesi uretimi icin irki karistirilmams Eisenia Foetida dedigimiz amerikanjn kalifornia eyaletinde yasamlarni surduren cinslerin elinizde olmasi gerekir. Ben hemsireyim bu ise baslayali 5 ay oldu merak ugruna baslamastim ancak bi doktor arkdasmla kendimizi bu isin icinde bulduk. Urediklerni gordukce sizde mutlu oluyorsunuz ve uretimi devam.ettiriyorsunuz. ve bazi durumlar gercekten ordan burdan okumayla degil tamamen tecrubeyle kazaniyorsunuz bu ise baslamak isteyen arkdsalara yardimci olurum . Bizde ilk basladigimzda dansmak istedigimiz biri olsa diye bakindik ama herkes kulaktan dolma bilgilerle bu ise kalkismis. Nerdeyse bunlarn cogu basedemedi ve biraktilar. Bu gubreleri hematoloji hastalarn urun yetistirmede kullanacagiz biz. Sizde solucan alip bu dogrultuda bize yardimci olablirsiniz. Irtibat icin. 05542148974 herkese is kapisi olur insallah bu solucanlar hastalarmizada saglikli besinlere ulasmda yardmci olurlar.

 7. PAylaşımlarınız çok güzel. toprakta solucanların yer alması toprak kaliteniz açısından oldukça faydalıdır. Ancak her solucan cinsi ile solucan gübresi üretimi yapmanız ne yazık ki mümkün değildir. Ticari anlamda düşündüğünüz zaman dışkılama ve üreme hızı yüksek olan özel kırmızı kaliforniya cinsi solucanlar en ideal solucanlardır. Ancak yenilemek isterim ki toprağınız da solucanlar varsa ne mutlu size 🙂

 8. Benim Döğüşbelen koyunde 2 yıl lık mandalin Bahçemin var daha önce pek solucan rastlamadım ama bu yıl lık nereyi kalsam solucana rastladım ne dersiniz toprak sağlık lı olmaya mı başladıdersiniz toprak

 9. size nasıl ulaşabilirim bende bu solucan gübresi işini yapmak istıyorum şimdiden ilginize teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu