Girişimcilik Haberleri

Online Takas Siteleri

Para harcamadan tüketimi esas alan takas ve ödünç siteleri giderek yaygınlaşıyor. Bir tür sosyal girişim olan bu sitelerde ihtiyaç duyulan ürünlere kolayca ulaşmak mümkün. Sosyal paylaşımı öne çıkaran siteleri özellikle gençler kullanıyor…

PARA icat edilmeden önce alışverişi ve ticareti takas sistemi belirliyordu. Mal ve eşyaların, değiş tokuş edilerek yapıldığı bu alışveriş türü internete taşındı ve paylaşım ekonomisi denilen yeni bir sistem yarattı. Kullanmadığınız eşyaları takas yoluyla ihtiyacı olan birine online kanallardan ulaştırmak bugün ülkemizde de giderek popüler hale geliyor. Giysiden kitaba, tohumdan yemeğe, beyaz eşyadan müzik aletine hemen her ihtiyacınızı takas yoluyla karşılayacağınız sitelerin sayısı hızla artıyor. Gereksiz tüketimden kaçınmanızı sağlayacak olan bu sitelerin büyük bir kısmı aktif olarak ihtiyaç sahiplerini ücretsiz olarak buluşturuyor. Kimisi takas yoluyla alışverişin önünü açarken kimisi de ödünç alıp vermeye odaklanarak paylaşımın yeni yollarını yaratıyor.

takas

SOSYAL PAYLAŞIMIN YENİ YOLU

Bu tarz sosyal girişimlerin sayısının artacağına kesin gözüyle bakılıyor. Bu platformlarda kullanmadığınız, işinize yaramayan herhangi bir eşyanızı çöpe atmak, israf olmasına neden olmak yerine, kullanabilecek birisine ulaşmasını sağlamak üzere siteye ekleyebilirsiniz. Değiştirmeyi düşündüğünüz, beğendiğiniz ama artık ihtiyacınız olmayan tüm ürünler için ücretsiz üyelik yapabilir, ücretsiz ilan verebilir ve yine ücretsiz takas yapabilirsiniz. Her sitenin takas şartı farklı olup gayrimenkul, ilaç, taklit tasarım ürünler gibi kimi ürünlerin değiş tokuşu-na izin verilmiyor. Bu sitelerin büyük bir kısmı herhangi bir gelir modeline sahip olmazken kimisi de reklamlar üzerinden kazanç sağlıyor.

işte, elinizi cebinize attırmadan size tüketimin paylaşım odaklı kapısını açan sitelerden bazıları…

ZUMBARA.COM

“Zaman Kumbarası”nm kısaltması olan Zumbara, kullanıcılarının zamanlarını değiş tokuş etmelerini sağlıyor. Zumbara kısaca para yerine zamanın kullanıldığı, yetenek ve tecrübelerin paylaşıldığı bir topluluk. Biraz daha açmak gerekirse, kullanıcılar hizmet verdikleri saat kadar bir başka kullanıcıdan yeni bir hizmet alıyor. Örneğin, bir kullanıcı iki saat İngilizce eğitim vermenin karşılığında hizmet verdiği kullanıcıdan iki saatlik bir gitar dersi eğitimi alabiliyor. Site, kendisini “alternatif bir ekonomik sistem platformu” olarak tanımlarken tamamen gönüllülerin katkısıyla büyüyor.

TAKASYOLU.COM

“ister takasla, ister al, ister sat” sloganıyla yola çıkan sitede, kırtasiye ürünlerinden antika eşyalara, ev eşyasından oyuncağa çok sayıda kategoride kullanıcıların takas yapması mümkün, ilanların ücretsiz verildiği sitede 15 kategoride eşya alışverişi yapılabiliyor. Henüz yeni bir girişim olan Takasyolu.com, güvenli takasa dair ipuçları da veriyor.

ESYAPAYLAS.COM

Bu sitede kullanıcılar ihtiyacı olan eşyaları kendilerine yakın lokasyonlardan temin edebiliyor. Yapı malzemelerinden cep telefonuna çok sayıda kategorinin mevcut olduğu sitede, dilerseniz eşyaları hibe, dilerseniz takas ediyorsunuz; bu tamamen size kalmış. Bahçe malzemeleri, ev dekorasyonu, beyaz eşya ve mutfak malzemeleri, ofis ve büro malzemeleri, bilet-davetiye ve daha pek çok başlıkta paylaşım yapmanız mümkün.

FREECYCLE

Facebook üzerinden paylaşıma imkan tanıyan Freecycle, oldukça basit ve kullanışlı sistemiyle öne çıkıyor. Kullanıcılar platformda ihtiyacı olanları talep ederken karşılığında ihtiyacı olmayanları da teklifle bir başkasına sunuyor. Freecycle İstanbul, Freecycle Ankara, Bisiklet Freecycle İstanbul olarak üç farklı platformda hizmet veren oluşum bir Facebook topluluğu olarak hızla büyüyor. 12 binden fazla üyesi olan eşya paylaşım ağını özellikle öğrenciler sıklıkla tercih ediyor.

BOOKSERF

Bookserf “Kitapları Özgür Bırak” diyerek yola çıkmış bir kitap paylaşım platformu. Ödünç vermeye dayalı sistemde, kitaplığınızda duran ve paylaşmak istediğiniz 8-10 adet kitabın fotoğrafını çekip platforma yüklüyorsunuz, herkes aynı yöntemle paylaşıma dahil oluyor ve diğer yüklenen kitaplar arasından okumak istediği kitabı seçip iki hafta içinde okuyup geri getiriyor. İstanbul, Ankara ve İzmir’de kitap sahiplerinin paylaşım yapabildiği sistemde, İngilizce kitaplara ulaşmak da mümkün.

EŞYA KÜTÜPHANESİ

Ödünç alıp vermeyi kolaylaştırarak paylaşım kültürünü hatırlamak, topluluklar oluşturmak ve ortak kullanımı arttırma amacıyla kurulan Eşya Kütüphanesi, 2012’de kuruldu ve o günden bu yana büyüyor. Siteden aldığımız bilgilere göre, şu anda Türkiye çapında 600’e yakın eşya ödünç verilebilir olarak listelendi ve bugüne dek binden fazla ödünç isteği yapıldı. Ödünç isteği sonrası telefonla iletişime devam eden kullanıcılar olduğu için, net ödünç alıp verme sayısı bulunmuyor. Siteden en çok paylaşılan eşyalar kitap, kamp ve spor malzemeleri, müzik ve film CD ve DVD’leri, özel günlerde giyilebilecek gece elbisesi ve ayakkabılar.

VERRR

Bir tür sosyal sorumluluk anlayışlıyla yola çıkan Verrr platformu, kullanmadığınız eşyaların ilanını verdiğiniz, bu eşyaya ihtiyaç duyanların ise size mesaj atıp ürüne ulaştığı bir diğer platform. Satmak, kiralamak kesinlikle yasak, amaç sadece “vermek”. Takas sisteminin de işlemediği platformda, ihtiyaç sahipleri ilgili ürünün ilanına ulaşarak eşya sahibi kişiyle iletişim kuruyor.

KARDEŞİM GİYSİN

iki çocuk sahibi girişimci bir annenin kurmuş olduğu Kardeşim çülen ve kullanılmaz hale gelen bebek-çocuk kıyafetlerini tekrar kullanıma sokma ihtiyacından doğmuş bir platform. Burada, anneler ihtiyaç sahibi diğer annelerle iletişim kurarak kendi çocuklarının küçülen kıyafetlerini paylaşıyor. “Dolapta beklemesin, kardeşim giysin” sloganını kullanan sitede, oyuncak alışverişi de mümkün.

GİYSİ TAKASI

Giysi, çanta, ayakkabı, şapka, kolye, gözlük, eldiven, aksesuar, atkı, bere… Kullanmaktan sıkıldığınız ya da hiç kullanmadığınız giysilerinizi, küçük gelen, büyük gelen, hediye gelip bir kenarda bekleyen, markalı ya da markasız iyi durumda ne varsa tüm giysilerin paylaşılabildiği bir platform. Iç çamaşırı ve mayo hariç, giysilerin takas edilebildiği site, kullanıcılarını duyurularla şehrin belli başlı bölgelerinde buluşturuyor. Site, şimdilik İstanbul’daki kullanıcılar için hizmet veriyor.

Trampa ile kolay takas

Trampa bir uygulamanın adı. “Değişim” anlamına gelen trampa kelimesinden yola çıkılarak geliştirilen takas uygulaması Trampa, “Birinin çöpü, diğerinin hâzinesidir” sözü ile kullanıcıları karşılıyor. Trampa’ya sosyal ağ hesaplarınız ile kayıt olabiliyor ve birkaç adımda takas yapmak istediğiniz ilanı ekleyebiliyorsunuz. Sonrasında ise yayındaki ilanınıza diğer kullanıcıların verdiği takas tekliflerini görmeye başlıyorsunuz. Aynı şekilde, siz de ilgilendiğiniz diğer ilanlar için teklif vermeye başlayabiliyorsunuz. Kullanıcılarının işini kolaylaştırmak için uygulama içinde takas tekliflerini konuşmak üzere karşılıklı mesajlaşma paneli açılıyor.

Bir Yorum

 1. Kipu – Sosyal Kütüphane

  Kipu – Sosyal Kütüphane’den Merhabalar,

  Biz 2 kitapsever mühendis olarak, kitapların bir defa okunup evde tozlanmasını doğru bulmuyorduk. Fakat kitaplarımızı değişmek veya bağışlamak isteyince de doğru kişilere ulaşmakta zorlanıyorduk. Bu işi kolaylaştırırsak, kitaplar daha iyi değerlendirilir diye düşündük ve işten kalan vakitlerde mobil bir uygulama geliştirdik.

  Kipu – Sadece kitap paylaşımına odaklanmış Türkiye’deki ilk mobil uygulama.

  Kitaplarınızı okumak isteyenlerle kolayca değişmek, kitaplara yorum yapmak ve başka kitapseverlerle arkadaş olmak mümkün.

  Bugüne kadar 4.000 kullanıcı, 750 kitabı paylaştı. Bunu da herhangi bir tanıtım yapmadan başardık.

  Kar amacı gütmeyen projemizi tanıtmak istiyoruz. Projemizi beğenir ve tanıtımına katkıda bulunursanız seviniriz. Ne kadar çok katılımcı, o kadar çok paylaşım demektir.

  Umarım yararlı oluruz ve kitapları tozlu raflardan kurtarırız.

  Bol okumalı günler
  Cem
  Kipu – Kurucu Ortağı

  Web Sayfamız : http://kipu.club
  Playstore İndirmek İçin: http://kipu.club/android
  Appstore İndirmek İçin: http://kipu.club/iphone
  Facebook: https://www.facebook.com/KipuSocial/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu