Pazarlama Reklam

Online müzik dinleme servisi Spotify, reklam verenlerin radarında

Dünyada olduğu gibi 250 milyon dolarlık Türk müzik endüstrisinin de yıldızı olan Spotify’in yükselişi reklam verenin de gözünden kaçmıyor…


ARTIK global dev şirketler liginde, milyar dolarlık startup listelerinde teknoloji şirketlerine rastlamak bizi şaşırtmıyor. En etkileyici girişimciler, liderler listeleri de teknoloji şirketlerinin yöneticilerinden geçilmez oldu. İşte bunlardan sadece biri Spotify…

İsveç’te kurulan online müzik dinleme servisi Spotify, kısa sürede 59 ülkede 100 milyonun üzerinde aktif kullanıcıya ulaşmış durumda. 2015’i 2 milyar doların bir hayli üzerinde ciroyla kapatan Spotify, 2013 yılından bu yana Türkiye’de de fırtınalar estiriyor.

spotify

HER 4 KİŞİDEN 3’Ü BİLİYOR

Şirketin geçen hafta yayınladığı bir rapor, hem bu başarı hikayesi hem de en yeni reklam mecralarından biri olarak da Spotify’in yükselişini adeta gözler önüne seriyor. Öyle ki dünyaca ünlü bağımsız araştırma firması TNS tarafından hazırlanan bu araştırmaya göre Spotify, bugün Türkiye’de online kullanıcılar arasında her dört kişiden üçünün bildiği bir marka. Kullanıcılar için kaliteli müzik deneyimi yaşamanın ilk adresi haline gelen dijital müzik platformu, özellikle ücretsiz kullanıcılar (Spotify Free) göz önüne alındığında markaların hedef kitle erişimlerini artıran sihirli bir pazarlama formülü niteliği taşıyor.

Geçen yıla göre marka bilinirliği yüzde 24 artan Spotify, önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin en çok bilinen markalarından biri olmakla kalmayacak, reklam verenlerin bütçesindeki payım da artıracak besbelli…

250 MİLYON DOLARLIK PAZAR

Spotify Ülke Müdürü Ergül Çivi’nin açıklamaları da bu rakamları destekler nitelikte. Spotify olarak en iyi teknolojileri ve sosyal içerikleri bir araya getirip, kaliteli ve yasal bir müzik hizmeti sunarak, Türkiye’nin dijital müzik endüstrisini geliştirmek istediklerinden bahseden Çivi, sözlerini şöyle sürdürüyor:


“32 milyonluk genç nüfusuyla Türkiye Avrupa’nın en genç ülkesi ve 2025’e kadar bu kitle, genel nüfusun yüzde 70’ini oluşturacak. Son raporlara göre Türk müzik endüstrisinin büyüklüğü yaklaşık 250 milyon dolar ve önümüzdeki dört yılda 8 milyon dolar civarında büyüme bekleniyor. Bunun bir parçası olmaktan oldukça mutluyuz.”

RADYO OUT MU?

Araştırmaya dönersek… Çalışma, Spotify ile radyo dinleme alışkanlıklarının da değiştiği ortaya çıkıyor. Öyle ki Spotify öncesi radyo dinleyicileri daha çok sabah saatlerinde müzik dinliyor ve gün içinde bu oran düşüyorken, Spotify üzerinden yaşanan müzik deneyimi ise günün neredeyse tamamına yayılıyor. Diğer yandan radyo, daha çok araba kullanırken dinlenirken, Spotify ise internette gezinirken, çalışırken, sosyalleşirken ya da spor gibi kişiye özel zamanlara da yayılarak günün her zamanını kapsıyor. Radyo elbette out değil; ancak Spotify ile bu deneyimin dönüştüğünü de söylemek mümkün.

ERİŞİME YENİ ÇÖZÜM

Başta da dediğimiz gibi Spotify, reklam verenlerin de parlayan yıldızı. Müzik dinleme deneyiminin günün tamamına yayılması ve her türlü aktivite sırasında hedef kitle ile etkileşim yaratılması gibi nedenlerle Spotify, şimdiden markaların geleneksel radyo istasyonlarının kolayca erişemediği dinleyici kitlesine erişiminde önemli bir avantaj sunmaya başlamış. Öyle ki yüzde 24.6 haftalık erişim oranı ile Türkiye’deki dijital müzik platformları arasında lider konumda olan Spotify Free’nin, 15-34 yaş aralığındaki hedef kitlenin, Power FM, Number One FM, Kral FM gibi Türkiye’de en çok dinlenen 15 radyo istasyonuna erişimine ortalama yüzde 22.3 ilave tekil erişim sağladığını ekleyelim.

Ergül Çivi de Spotify’in sesli reklam sektöründe en önemli platform olarak öne çıkmaya başlamasından memnun. “Bu anlamda Spotify, markaların radyolar üzerinden yürüttükleri sesli reklam kampanyalarının daha geniş bir kitleye taşınmasında son yılların etkili pazarlama platformu niteliğinde diyebiliriz” diyen Çivi, “Türkiye’de bu alanda çok ciddi bir potansiyel var. Spotify olarak amacımız, pazarın hacmini artırmak” diye ekliyor. Bunun için dijital müzik tüketicisinin profil analizlerini çıkardıklarım da açıklayan Çivi, “Markalara sadece bir pazarlama platformu olarak değil; doğru hedef kitleye ulaşmaları konusunda güvenilir bir kaynak olarak da hizmet sunuyoruz” diye vurguluyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu