Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Öne çıkan hisse senetleri 31 tane

Hisse bazlı tercihler yapmak ve eldeki portföyü değerlendirmek

BORSA İstanbul’da kısmi günlük geri çekilmelere rağmen yükseliş trendi devam ediyor. Endeksin geri çekilmelerinin nefes almak olarak yorumlanabileceğini düşünen analistler, 1500 endeks seviyesi aşağı yönlü kırılmadıkça geri çekilmeleri düzeltme hareketi olarak değerlendirmemek gerektiğini söylüyor. Uzmanlar, 1550’nin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda ise 1600 ve 1625 seviyelerinin yeni hedef bölgeleri olarak takip edilebileceğini öngörüyor. 1500 hedef seviyesi aşağı yönlü kırılmadıkça büyüme odaklı bir yıl devamının gelmesi durumunda, 2.5 sent 1750-1850 endeks aralığına kadar yükselişler görülebileceği tahmin ediliyor.

Uzmanlar, borsadaki olası geri çekilmelerin henüz piyasaya girmemişler için fırsat yaratabileceğini ancak geri çekilmeyi beklerken nedenlerini bilmek, siyasi ve ekonomik gelişmeleri, indikatörleri takip etmek gerektiğinin altını çiziyor. Bu dönemde şirket bilançolarının dip notlarını okuyarak, barındırdığı sürpriz ya da saklı değer olup olmadığının incelenmesinin önemini de hatırlatan analistler, hisse bazında ayrışmaların da ön plana çıkacağını ifade ediyor. Analistler gerekli analizler yapılarak orta ve uzun vadede hisse bazında ayrışabilecek 31 şirkete dikkat çekiyor.

“YÜKSELİŞİN DEVAMINI BEKLİYORUZ”

Borsadaki yükseliş hareketinin kısmi günlük geri çekilmelere karşın devam etmesini bekleyen Al Capital Yatırım Menkul Değerler Araştırmadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı M. Baki Atılal, borsada bir geri çekilme olursa bunun ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükseliş ya da iç tarafta beklenmedik bir gelişmeye bağlı olacağını düşünüyor. 11 hafta sonra gelen kısmi realizasyonları net bir sonuca bağlamanın doğru olmayacağını belirten Atılal, “İlgili haftada ABD 10 yıllık faizlerinde ve dolar (DXY) endeksinde yükseliş oldu ve Avrupa borsaları da benzer satış dalgası altında kaldı. BIST-100 ise 1545 seviyesinin altındaki 1505-1485 bandını kıramayarak yükseliş kanalı içinde 1575-1600 hedefini korudu. XBANK endeksi de 1520-24 seviyesine geri çekilirken, yeni alıcıların bu geri çekilmeyi fırsat olarak gördükleri de dikkat çekti” diyor.

hisse

“ENDEKSE DEĞİL, HİSSENİZE BAKIN”

11 hafta yükseliş sonrası yaşanan hafif geri çekilmeyi nefes alma olarak yorumlayan Atılal, “CDS, kur ve faizlerdeki geri çekilme bu kadar net iken, likidite, yerli ve yabancı ilgisi bu kadar yoğun iken, yükseliş BIST-30 hisseleri ağırlıklıyken bizim net tavsiyemiz ‘endekse değil, hissenize bakın’ olacaktır” diyor. BIST-100 endeksi için bir yıl ileri baktığımızda temettü etkisi dahil olarak endeks için 1852 seviyelerini öngören Atılal, bunun için sermaye maliyeti (COE) olarak yüzde 13 risksiz faiz oranı ve 5-5,5 puan arası hisse senedi risk primi kullandığının altını çiziyor.

Borsadaki geri çekilmelerin henüz piyasaya girmemişler için fırsat yaratacağını ama geri çekilmeyi beklerken de nedenlerini bilmek, siyasi ve ekonomik gelişmeleri, indikatörleri takip etmek gerektiğini söyleyen Atılal, yoksa yatırımcıların yakın örnekte olduğu gibi 11 hafta beklemek zorunda kalabileceğine dikkat çekiyor.

Garanti BBVA, Yapı Kredi, Koç Holding, Alarko Holding, Şişecam, Turkcell, BİM Mağazalar, Tüpraş, Kardemir, Arçe-lik, Koza Altın, Aksigorta, Ülker Bisküvi, Ford Oto, Otokar, Doğuş Otomotiv, Türk Traktör, Petkim, Aygaz ve Ereğli Demir Çelik kağıtlarının bu dönemde hisse bazında ayrışacağını düşünen Atılal, gerekli analizlerin yapılarak orta ve uzun vade de portföye dahil edilebileceğini söylüyor.

“YENİ HEDEF 1600-1625 SEVİYELERİ”

Borsa İstanbul’da yaşanan geri çekilmenin şu an için sınırlı kaldığını belirten Ahlata Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Hüseyin Emre Tavacı, özelikle 1500 endeks seviyesi aşağı yönlü kırılmadıkça geri çekilmeleri düzeltme hareketi olarak değerlendirmek gerektiğini söylüyor. Son iki ay içerisinde borsada yabancı ilgisinin arttığını ve para girişinin dış kaynaklı devam ettiğini hatırlatan Tavacı, borsada Türkiye’nin dış ilişkilerde yeni bir dönem başlatması ve yeni reform paketleri ile yatırım ortamını yatırımcı dostu duruma getirme beklentisinin yükselişin ana unsurları olmaya devam edeceğini düşünüyor. Tavacı, 1550 üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda ise 1600 ve 1625 seviyelerinin yeni hedef bölgeleri olarak takip edilebileceğini öngörüyor.

Tavacı, geçtiğimiz günlerde borsada yaşanan kısa vadeli geri çekilmeyi ABD’de yeni Başkan Biden tarafından açıklanan 1.9 trilyon dolar yardım paketi sonrası aşı çalışmalarında gerçekleşecek başarı ile birlikte yaratılacak enflasyon beklentisinin ABD uzun vadeli tahvil faizlerinde yükselişi te-tiklemesi ve yine Biden’m vergilendirme konusunda özellikle teknoloji firmalarını zorlayabileceği algısı olarak değerlendiriyor.

“2021’DE 1750-1850 ARALIĞI GÖRÜLEBİLİR”

Tavacı, özellikle Merkez Bankası ve Hazine ve Maliye Bakanı değişiminin, bankacılık sektöründe normalleşme düzenlemeleri ve küresel piyasalarda iyimserliğin devamı dolar ve çarpan bazlı para girişinin devam etmesi ile yeni yılda da yükselişin devam edeceğini düşünüyor. 2 sent (20,000 dolar endeksi), TL bazlı 1500 hedef seviyesi aşağı yönlü kırılmadıkça büyüme odaklı bir yılın devamının gelmesi durumunda 2.5 sent 1750-1850 endeks aralığına kadar yükselişler görülebileceğini öngörüyor.

Borsadaki olası geri çekilmelerin ve 2021’de halka arz olacak şirket sayısının bir önceki yıla göre yüksek olacağını düşünerek yatırımcı sayısının yıl içerisinde 2.5 milyona ulaşmasını bekleyen Tavacı, beraberinde yüzde 20-30 arasında yerli yatırımcı bakiyesinin Borsa İstanbul’a yöneleceğini söylüyor.

Akbank, Aksa Enerji, Arçelik, Aygaz, Anadolu Grubu Holding, BtM Mağazalar, Enka İnşaat, Ereğli Demir Çelik, Garanti BBVA, Hektaş, Odaş Elektrik, Pegasus, Petkim, Şişecam, Tekfen Holding, Tofaş Otomobil Fabrikası, Tüpraş, Türk Hava Yolları, Türk Telekom ve Yapı Kredi kağıtlarının bu dönemde hisse bazında ayrışacağını düşünen Tavacı, gerekli analizlerin yapılarak orta ve uzun vade de portföye dahil edilebileceğini söylüyor.

Borsada yükseliş sürecek mi?

Analistler borsadaki yükseliş hareketinin kısmi günlük geri çekilmelere karşın devam etmesini bekliyor. Son iki ay içerisinde borsada yabancı ilgisinin arttığını ve para girişinin dış kaynaklı devam ettiğini hatırlatan anaistler, borsada Türkiye’nin dış ilişkilerde yeni bir dönem başlatması ve yeni reform paketleri ile yatırım ortamını yatırımcı dostu duruma getirme beklentisinin yükselişin ana unsurları olmaya devam edeceğini düşünüyor. Uzmanlar, 1550 üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda ise ilk etapta 1600 ve 1625 seviyelerinin yeni hedef bölgeleri olarak takip edilebileceğini öngörüyor.

“Hisselerdeki sürpriz değerleri bulmaya çalışın”

Baki Atılal’dan olası geri çekilmeler için yatırımcılara öneriler:

 • Borsadaki geri çekilmeler henüz piyasaya girmemişler için fırsat yaratır.
 • Olası geri çekilmenin nedenlerini mutlaka öğrenin.
 • Diğer bir deyişle geri çekilmeyi beklerken de nedenlerini bilmek, siyasi ve ekonomik gelişmeleri, indikatörleri takip etmek gerekir. Yoksa yakın örnekte olduğu gibi 11 hafta beklemek zorunda kalınabilir.
 • ABD tahvilleri mi, dolar endeksi mi yoksa global konjonktür değişikliği mi? Geri çekilme nedenini bilmeniz, pozisyon güncellemek için doğru zamanda olup olmadığınız konusunda net bilgi verecektir.
 • Bu dönemde hissenizi ya da pozisyon almak istediğiniz hissenin çarpanlarını sektör çarpanları ile karşılaştırın, takas değişimlerine bakın.
 • Dolar bazlı grafiği takip edin.
 • Analistlerin 2021 tavsiyelerini okuyun. Hisseniz listede yer alıyor mu, almıyor mu kontrol edin.
 • Şirket bilançolarının dip notlarını okuyarak barındırdığı sürpriz ya da saklı değer var mı inceleyin.

“Her geri çekilme alım fırsatı olmayabilir”

Hüseyin Emre Tavacı’dan olası geri çekilmeler için yatırımcılara öneriler:

 • Her geri çekilme alım fırsatı olmayabilir.
 • Geri çekilmenin neden kaynaklandığı analiz edilip yurtdışı borsalardaki seyir de takip edilmeli ve alım yapma konusunda aceleci olunmamalı.
 • Portföyünde hisse olan yatırımcılar kayıp yaşamamak/yaşayacakları kayıpları minimum düzeyde tutmak için stop- loss yapmalı ya da kısmi pozisyon kapatmaya giderek risklerini azaltmalı.
 • Alım satım kararı almadan önce gerek endeksin, gerekse de işlem yapacakları hisse senedinin destek direnç seviyeleri iyi analiz edilerek karar verilmeli.
 • Geri çekilme hızlı yaşanmış ve stop seviyesinin altına gelinmişse yatırımcılar nakit durumlarına göre aynı hisseden yeniden alım yapılarak maliyet azaltımına gidebilir.

Beyaz eşya satışları 2020’de yüzde 16 arttı

2020’nin sektör değerlendirmesini yapan Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) verilerine göre, üye firmaların altı ana üründeki Türkiye satışları pandemi koşullarına rağmen bir önceki yıla kıyasla yüzde 16 oranında arttı. İç satış ve ihracat olmak üzere toplam satışları ise 2019’a göre yüzde 4 oranında yükseliş kaydetti. TÜRKBESD Başkanı Can Dinçer, “Covid-19 kısıtlamaları ve pandeminin genel ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerine karşın beyaz eşya sektörü zor bir yılı başarılı sonuçlarla geride bıraktı. Artan hjjyen ihtiyacı, zamanımızın büyük çoğunluğunu evlerde geçirmemiz ve konut satışlarındaki artış beyaz eşyaya talebini artırdı.

Ocak-Aralık 2020 döneminde altı ana üründe Türkiye satışlarımız bir önceki yıla göre yüzde 16 oranında artarak 7.750.000 adet oldu. En büyük yurtdışı pazarımız olan Avrupa’nın pandemiden ağır biçimde etkilenmesine rağmen ihracatımızı korumayı başardık. İç satış ve ihracat olmak üzere toplam satışlarımız 2019’un yüzde 4 üzerinde gerçekleşerek 30.000.000 adet seviyesine yaklaştı” dedi.

Dinçer, TÜRKBESD’in üretici olmayan firmalar ve küçük ev aletleri firmalarını bünyesine katarak daha da güçlendiğini belirterek, ev teknolojileri firması Dyson’ın üyeler arasına katıldığını duyurdu (Arçelik, BSH, Dyson, Electrolux, Haier Europe, Silverline, Vestel). Küresel ekonomi, Türkiye ekonomisi ve sektörle ilgili gelişmeleri değerlendiren Dinçer, 60 bin doğrudan 600 bin dolaylı istihdam sağlayan Türkiye beyaz eşya sektörünün güçlü ihracatı ile dış ticaret fazlası veren lokomotif bir sektör olduğunu vurguladı. Dinçer, beyaz eşya üretiminin yüzde 75’inden fazlasını 170 ülkeye ihraç eden Türkiye’nin Çin’den sonra dünyanın ikinci büyük üretim üssü olduğun hatırlattı.

M.Baki ATILAL / Al Capital Yatırım Menkul Değerler Araştırmadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı
“Yapı Kredi marjlarını görece daha iyi koruyabilir”

YAPI KREDİ: Banka hisselerinin dengeli kredi ve menkul kıymet portföyü ile yükselen faiz ortamında marjlarını görece daha iyi koruyabileceğini düşünüyoruz. Yapı Kredi’nin mevduat ve kredi rekabetine girmemesi de önemli. Öte yandan vadesiz mevduatının toplam mevduat içerisindeki payının diğer bankalara göre düşük olduğu dikkat çekiyor. Yüzde 12 seviyesinde ücret ve komisyon geliri bekliyoruz. Ayrıca döviz likiditesinin yarattığı güçlü fonlama avantajına sahip. Banka hisselerinde 4.10 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

ALARKO HOLDİNG: Şirket eneıji sektörünün hem dağıtım, hem üretim tarafında yer alıyor. Yeni elektrik tarife dönemine ait parametrelerin Meram’ın faaliyet gelirlerine ve satış maıjlarına olumlu katkı yapmasını bekliyoruz.

Öte yandan hidroelektrik ve güneş enerjisi santrallerine 2025-2026’ya kadar YEKDEM fıyatlamasını olumlu etki yaratacaktır. Alarko Holding’in Karabiga’nın yarattığı nakit, taahhüt ve turizm faaliyetlerindeki toparlanma beklentimiz ile cazip değerleme çarpanlarına sahip olması da önemli. Şirket hisselerinde 15.40 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

TURKCELL: Hissedarlık yapısı ve şirketin kontrolündeki belirsizliklerin ortadan kalkması önemli. Şirketin data talebinin güçlü kalmaya devam etmesini bekliyoruz. 2020’ye dair yüzde 10-12 gelir büyümesini yüzde 14/15’e, yüzde 40-42 FAVÖK marjı beklentisini de yüzde 41-42’ye yükseltmesi hissedeki beklentilerimizi güçlendiriyor. Turkcell siber güvenlik ve dijitalleştirme gibi dyital iş hizmetleri sunmasının yanı sıra değerli iştirak portföyüne sahip. Yurtdışı benzerlerine göre F/K ve FD/FAVÖK medyalarına göre yüzde 39 ve yüzde 33 iskontolu işlem görmesi de şirket hisselerini ön plana çıkarıyor. Yüksek temettü dağıtma potansiyeline sahip Turkcell hisselerinde 20.20 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Hüseyin Emre TAVACI / Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı
“Tekfen Holding’in net kara geçeceğini düşünüyoruz”

TEKFEN HOLDİNG: 3Ç20’de piyasa beklentisinin aksine 14.5 milyon TL net zarar açıklayan (piyasa beklentisi 150 milyon TL net kar) Tekfen Holding’in yaptığı anlaşmalar ve mevcut anlaşmalarından alacağı ödemelerle önümüzdeki dönemlerde üçüncü çeyrekteki zarardan net kara geçeceğini düşünüyoruz. Şirketin kalan iş (backlog) miktarı 30 Eylül itibariyle 1 milyar 589 milyon dolar seviyesinde. Geçtiğimiz çeyrek sonunda backlog miktarı 1 milyar 491 milyon dolar seviyesindeydi. Öte yandan Tekfen Holding 300 milyon TL’lik sözleşme kaybı gerçekleşmeseydi bu çeyrekte FAVÖK marjının yüzde 4-5 bandında gerçekleşeceğini belirtti. Kayıpların bir kısmının telafisinin bu yıl dördüncü çeyrek veya 2021 birinci çeyrekte yapılabileceğini açıkladı. Şirket hisseleri için yaptığımız değerleme sonucunda tahmini 13.34x F/K ve 5.61x FD/FAVÖK değerleri ile 22.31 TL hedef fiyat belirliyor ve ‘AL’ tavsiyesinde bulunuyoruz.

TÜRK TELEKOM: Yapay zekâ tabanlı güvenli ağlar konusunda önde gelen şirketlerden Juniper Networks ile 5G teknolojileri konusunda işbirliğine imza atan Türk Telekom, 5G ve hizmet sağlayıcılarına yönelik yeni nesil Türk Telekom iletişim çözümleri konusunda teknoloji üretimi ve geliştirmeleri hedefliyor. Anlaşma ile Türk Telekom Grup şirketlerinden Argela’nın ABD’deki iştiraki Netsia’ya ait Radyo Akıllı Kontrolcü teknolojisi, Juniper tarafından daha da geliştirilerek Juniper’in orkestrasyon portföyüne entegre edilecek. Bu sayede hizmet sağlayıcılara uçtan uca ağ dilimlemeyi ve düzenlemeyi mümkün kılan güvenli, garantili bir hizmet deneyimi sunulması hedefleniyor. İmza töreninde konuşan Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, kapsamlı işbirliğimizle dünyaya teknoloji ihraç etme konusunda kararlılığımızı gösteren somut bir adım daha attıklarına dikkat çekti. Şirket hisseleri için yaptığımız değerleme sonucunda 10.25 TL hedef fiyat ile ‘AL’ tavsiyesinde bulunuyoruz.

ASELSAN: Aldığı siparişlere yenilerini ekleyen Aselsan, 38.3 milyon dolar ve 309 milyon TL tutarında iki ayrı sözleşme imzaladı. Şirket aldığı bu ihaleler ile komuta ve kontrol sistemi, anti-tank füze fırlatma sistemleri, ataletsel navigasyon sistemleri ve atış yeri tespit sistemlerinin teslimatları gerçekleştirecek. Dünya genelinde yaşanılan pandemi sürecine rağmen yılın ilk dokuz ayında 746 milyon dolar tutarında yeni sözleşme alan Aselsan bakiye siparişleri içerisinde yüzde 54’lük oran ile Savunma Sanayi Başkanlığı ilk sırada yer almayı sürdürüyor. Ar-Ge teşvikleri sayesinde 2023 sonuna kadar kurumlar vergisinden muaf olan Aselsan’ın net borcu 3Ç20’de bir önceki çeyreğe göre yüzde 65, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ise yüzde 38 oranında azaldı. Aselsan hisseleri için yaptığımız değerleme sonucunda tahmini 9.61x F/K ve 11.48x FD/FAVÖK değerleri ile 24.25 TL hedef fiyat belirliyor ve ‘AL’ tavsiyesinde bulunuyoruz.

Borsa şirketlerinde neler oluyor?

ASELSAN: Şirket, Katar’daki faaliyetlerini desteklemek amacıyla şube açılmasına karar verdi.

AYGAZ: Şirket daha önce yaptığı açıklamada Bangladeş pazarına yönelik olarak LPG temini, dolumu ve dağıtımı konularında faaliyet için United Enterprises’ın yüzde 50’sinin alınması için hisse devir sözleşmesi imzalamıştı. Bu çerçevede hisse devir işleminin tamamlandığını bildirdi.

INFO YATIRIM MENKUL DEĞERLER: Şirket sermayesinin yüzde 30’una karşılık gelen, şirket ortaklarından Sibel Gökalp’e ait 30 milyon TL’lik payın 6.25 TL fiyattan Hedef Finansal Yatırımlar’a satılacağı bildirildi. Satış fiyatının son 10 günlük ağırlıklı ortalama fiyatlar baz alı narak hesaplandığı belirtildi. Satış borsa dışında gerçekleştirilecek.

IŞIK PLASTİK: 21-22 Ocak’ta Işık Plastik’in halka arzı gerçekleşti. Şirketin 11.29 milyon TL nominal değerli paylarının birincil halka arzı Garanti BBVA Yatırım’ın liderliğinde Borsa İstanbul Birincil Piyasa’da 16.10 TL fiyattan “Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış” yöntemiyle yapıldı.

KLİMASAN KLİMA SANAYİ: Şirketin daha önce aldığı 49 milyon TL’lik yatırım teşvik belgesinin 67.6 milyon TL’ye yükseltildiği bildirildi.

KONTROLMATİK: Şirket, 2.02 milyon dolar tutarında yurtdışı satış sözleşmesi imzaladığını bildirdi.

MERKO GIDA: Şirket sermayesinin 66 milyon TL’den Merko Holding, şirket ortağı Alistair Blake ve YK Üyesi İsmail Aksaç’a tahsisli olarak, ihraç tutarları sırasıyla 44.74 milyon TL’lik kısmı Merko Holding ve 20’şer milyon TL’lik kısmı Alistair Blake ve İsmail Aksaç’a ait olacak şekilde ve toplam hasılatın 80.74 milyon TL olmak üzere artırılmasına ilişkin SPK’ya başvuru yapıldı.

Merko Holding’den daha önce alınan sermaye avansından kalan 40.74 milyon TL’lik borç sermaye artırımın mahsuben kullanılacak.

MİGROS: Şirkette yüzde 11.8 paya sahip olan özel sermaye yatırım fonları tüm paylarını satmak üzere bankaları yetkilendirdi.

ÖZERDEN PLASTİK SANAYİ: Şirket sermayesinin yüzde 24.24’üne karşılık gelen 5.09 milyon adet payın 10.18 TL fiyattan Plante Moran’a satılacağı bildirildi. Fiyat, son 10 günlük ağırlıklı ortalama fiyatların ortalaması olan 8.48+%20 eklenerek hesaplandı.

SEKURO PLASTİK AMBALAJ SANAYİ: Şirket sermayesinin 13.89 milyon TL’den yüzde 400 oranında iç kaynaklardan bedelsiz olarak 55.54 milyon TL artışla 69.42 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildi.

TEKFEN HOLDİNG: Kazakistan’daki projesine ilave 185 milyon dolar tutarında sözleşme imzaladığını açıkladı.

AVİVASA EMEKLİLİK: Şirketin 2020 Ocak-Aralık dönemi prim üretimi önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 34 artışla 1.33 milyar TL’ye yükseldi.

KERVAN GIDA SANAYİ: Şirket, daha önce halka arz izahnamesinde yurtdışı şirket alımlanna ilişkin ön bilgilendirme yapmıştı. Bu çerçevede KPMG ile yurtdışında şirket alımı için sözleşme imzaladığını bildirdi.

ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK: Şirketin 2020 Ocak-Aralık dönemi prim üretimi 2019’un aynı dönemine göre yüzde 37 artışla 1.69 milyar TL’ye yükseldi.

ANADOLU ANONİM TÜRK SİGORTA ŞİRKETİ: Şirketin 2020 Ocak-Aralık dönemi prim üretimi 2019’un aynı dönemine göre yüzde 21.3 artışla 8.02 milyar TL’ye yükseldi.

PERA GYO: Şirket sermayesi 89.1 milyon TL’den yüzde 60 oranında bedelli olarak 53.46 milyon TL artışla 142.56 milyon TL’ye yükseltilecek.

İDİL TARAKLI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu