Girişimcilik Haberleri

Oğuzhan Vantilatör’ün Girişimcilik Hikayesi

Akdoğan Akkuş iş hayatına tavan vantilatörü servisi olarak adım attı. Bugün ABD’nin dünyaca ünlü markalarının Türkiye distribütörlüğünü yürütüyor. “Oğuzhan” markasıyla Çin’de üretim yaptıran şirket zincir mağazalar kurmaya hazırlanıyor…

OGUZHAN Vantilatör sadece tavan vantilatörleri konusunda uzmanlaşmış bir şirket. Bir dönem vantilatör teknik servisinde çalışan Akdoğan Akkuş tarafından 1996 yılında kurulmuş. Akkuş, ileriyi gören, problemleri ve potansiyel çözümleri bulabilen bir insan olarak tarif ediyor kendini. Konuşmak yerine, icraatı tercih ediyor. Kendi deyimiyle çalışmaktan hiçbir zaman yılmıyor. İşte bu ve benzeri özellikleri faaliyet gösterdiği alanda ilerlemesini sağlamış. İlk yıllarda, vantilatör tamir ve servis hizmeti veren bir şirkette çalışmış. Bu dönemde kendini geliştiren ve bu alana odaklanmış, adım adım işlerini büyütmüş. Ayrıca kendi alanında fark yaratmayı başarmış. Türkiye’de çok az yerde bulunan dekoratif vantilatörlerin yüzlerce farklı modelini mağazasında bulundurarak dikkat çekmeyi başarmış.

Oguzhan Vantilator

Akkuş, “Türkiye’de gelir seviyesi arttıkça hem dekoratif hem de bulunduğu ortamı serinleten, tavan vantilatörlerine ilginin artacağını düşündüm. İlk çalıştığım vantilatör tamir şirketinde bu fikir oluştu. Bu işi yapmaya karar verdikten sonra Türkiye pazarına özgü neler yapabilirim diye araştırmaya başladım. Henüz Türkiye’de bulunmayan ürün ve marka çeşitlerini araştırdım.

Kendi işimi kurarken aynı zamanda üretim de yapmayı düşünüyordum. Tüm bunları planladıktan sonra ABD’li firmalarla temas kurup belli başlı markların Türkiye temsilciliklerini aldım. Aynı zamanda Çin’de kendi markamızla üretim yaptırmaya başladık” diyor.

EN ESKİ MARKA

Oğuzhan Vantilatör’ün Türkiye pazarına sunduğu ABD’li Hunter dünyanın en eski vantilatör firmalarından. Hunter vantilatörleri, iklimlendirme cihazları icat edilmeden uzun süre önce, elektrik kullanımı henüz yaygınlaşmamışken, dünyanın birçok yerinde konforlu serinlik için kullanılıyordu. Bu köklü firmanın yeni teknolojilerle hala tercih edilebilen bir ürünler ürettiğine dikkat çeken Akkuş, “Hunter aynı zamanda vantilatör pazarında yenilikçi ürünleriyle tanınan bir marka. Ürünleri tamamen sessiz çalışmasıyla ünlü. Tavan vantilatörleri serinletme, hava sirkülasyonunu kontrol etme, bunları yaparken az enerji harcama, ömür boyu garantili olma özelliklerine sahip” diyor.

Akkuş, firma tarafından geliştirilen en son ürünün kısa bir süre önce ABD’de pazara sunulduğu bilgisini veriyor. Bu yeni nesil tavan vantilatörü bulunduğu ortamı yazın serinletirken kış aylarında da ısıtacak. Yani soğuk-sıcak olmak üzere iki farklı çalışma modu var. Ürün yakın bir zamanda Türkiye pazarına da sunulacak. Oğuzhan Vantilatör, Hunter dışında yine ABD menşeili sekiz markaya ait tavan vantilatörünün yüzlerce çeşit farklı modellerini de Türkiye pazarına sunuyor. Bu ürünlerin satış fiyatları bin 800 TL’den başlıyor.

Bir Yorum

  1. kaliteli ve şık üstelik ömür boyu garanti veriyorlar bir kez ödüyorsun ömür boyu kullanıyorsun çok kullanışlı çok mantıklı, teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu