Kariyer ve İş İlanları

Nedim Esgin Melek Yatırımcı Oldu

Koç Grubu’ndaki kariyerine son verip 2007 yılında Fransız teknoloji zincir mağazası Darty’yi Türkiye’ye getiren Nedim Esgin, şirketin 2013 sonunda Bimeks’e satışından sonra kamuoyundan uzak kalmıştı. Bir yıldır melek yatırımcılığa soyunan Esgin, “Fransa ve Ingiltere’de iki melek yatırımcı ağma üyeyim. Fransa’da yatırımlar yaptım. Şu sıralar Ingiltere’ye de bakıyorum” diyor.

nedim

Nedim Esgin, iş dünyasının yakından tanıdığı bir isim. Koç Grubu’nda 21 yıl yönetici kademelerinde görev yaptıktan sonra iş hayatına bir süre ara veren Esgin, 2007 yılında sürpriz bir çıkış yaparak Fransız teknoloji zincir mağazası Darty’yi Türkiye’ye getirmişti. Türkiye pazarına ilk giren teknoloji perakende zinciri olan Darty’nin CEO’luk görevini de üstlenmişti. Esgin ile birlikte şirketin cirosu kısa süre sonra İspanya ve İtalya’yı geçmişti. Ancak şirket beş yıl sonra, ardı ardına pazara giriş yapan yabancılar ve piyasayı iyi tanıyan yerlilerle rekabet etmekte zorlanmaya başladı. 14 şehirde 28 mağaza ve toplam 33 bin metrekare satış alanına ulaşan Darty, daha önce İngiliz Electro World’ü bünyesine katan Bimeks tarafından 2013 sonunda satın alındı.


Nedim Esgin, bu satışın ardından kamuoyu önüne pek çıkmadı. Deyim yerindeyse sessizliğe büründü. Ancak aldığımız bilgilere göre, Esgin, son dönemin moda alanı olan melek yatırımcılığa soyundu. Kendisine bu yöndeki çalışmalarını sorduk ve özellikle yurtdışına dönük projeler peşinde olduğunu öğrendik. Esgin, “Bir yıldır melek yatırımcılıkla ilgileniyorum. Fransa’da yatınmlar yaptım. Şu sıralar Ingiltere’de de araştırmalar yapıyorum. En büyük yatınmı çocuklara yönelik bir ürüne yaptım” diyor.

YURTDIŞINDA İKİ AĞA ÜYE

ABD’de bugüne kadar 300 binin üzerinde melek yatırımcı ile yaklaşık 23 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirildi. Avrupa’da ise bugüne kadar 70 bin melek yatırımcı ile 5 milyar dolarlık yatırım yapıldı. Türkiye’de ise 2014 yılında yaklaşık 258 lisanslı melek yatırımcı mevcutken, bu kapsamda 3 milyon dolar seviyesinde yatırım yapıldı.


Ancak sertifikası olmadan yatırım yapan melek yatırımcılar da bulunuyor. Nedim Esgin de onlardan biri. Fransa’da ‘Angel Club’, Londra’da ise ‘Harvard Club’ isimli iki ağa üye. Esgin, “Özellikle baktığım sektörler yok. Kurucunun özet sunumunda şirketin ürün ya da hizmet konumunu iyi anlarsam ve kumcusu beni etkilerse ilgi duyuyorum. Kurucu ve ekibin yaptıkları işe ve başaracaklarına inanmalan benim için en önemli kriter” diye anlatıyor.

Esgin’in henüz Türkiye’de bir yatırımı bulunmuyor ama yurtiçindeki fırsatları da araştırıyor. Şirket değerlendirmeleri daha tutarlı geldiği için Fransa ve İngiltere’den girişimcilere yatırım yaptığını belirten Esgin, “Yıl sonuna kadar kendimi bu işlere odakladım. Yeni yılda tekrar bir yol haritası çizip değerlendirme yapacağım ama henüz bir planım yok” diye konuşuyor.

KARİYERİ SPORLA BAŞLADI

Nedim Esgin’in birçok başarıya sahne olan uzun kariyeri aslında iş dünyasında değil, spor alanında başladı. Uzun yıllar oynadığı basketbolda milli takım forması da giyen Esgin, ilk parasını da basketboldan kazandı. Koç Grubu’nda uzun yıllar çalıştı. 2000 yılında Arçelik’e genel müdür olarak atandı. Arçelik’in logo ve imaj değişikliği dönemine liderlik etti. 2003 yılında verdiği Koç Grubu’ndan ayrılık kararıyla herkesi şaşırtan Esgin, patronluğa soyundu. Fransızların en büyük perakende gruplarından Kesa’ya bağlı olarak faaliyet gösteren Darty teknoloji mağazaları zincirini Türkiye’ye getirdi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu