İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Nano Isıtmalı Yatak Dönemi

Geçmişte kısaca değinmiştik. Buluş hala çok yeni. ‘American Chemical Society’ bundan birkaç yıl önce açıkladı. ‘Stanford Üniversitesi’nde yapılan deneylere göre elektrikle ısıtılan yataklar ciddi bir evrim geçirmek üzere.


Bu yeni teknolojide yüksek düzeyde karbon içeren nano-tüpler bir boya gibi kâğıt veya tekstil elyafına şırınga ediliyor. Yalnız yatak ile battaniyelerde değil, pamuk ve polyester giyim eşyalarında da bu yöntemin kullanılması gündemde.

Nano Isıtmalı Yatak

Karbon nano-tüpler bir bakıma kendiliğinden kumaşlardaki sıcaklığı ayarlanabilir bir düzeye getiriyor. Hatta bu battaniye ve yataklar ısındıkça renk de değiştiriyor. Sağlığa hiçbir zararı olmadığı kanıtlanmış. Molekülleri harekete geçirip ısı ve ışık etkisi sağlamak için ufak bir batarya yeterli. Gün ışığında şarj olan elyaflar gece istenen ısıyı sabit tutuyor. Üstelik nano-materyal kumaşı su geçirmez yaparak açık alanlarda da kullanılabilecek hale getiriyor.


Bu girişim fazla karmaşık görünse de teknoloji meraklısı girişimciler için cazip bir fırsat olabilir. Sistemin geleceği ise oldukça parlak. Şimdiden ısı deneyleri yapılmış ve olumlu sonuçlar alınmış. Bazı hastanelerde sedye ve özel yataklarda kullanıldığı biliniyor. Daha geniş bilgiler için gerekli açıklamalara ‘Stanford Üniversitesi Araştırma Laboratuvarlarfndan ulaşabilirsiniz.

Bu sistemle yapılan çeşitli yatakların, hatta halı kilim gibi materyalin de bulunduğunu hatırlatalım. En son gelişme ise aynı yöntemle ısıtıcılı perde ve koltukların yapılması. Mobilya ve mefruşat endüstrisinde devrim yaratacak buluşlar henüz ticari hale getirilmemiş. Sistemi buluşsal nitelikte tasarlayanlar çok daha geniş yelpazede ticaretleştirebilirler.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu