İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Müzikle Rehabilitasyon Üniteleri

Henüz pozitif bilimlerin desteklemediği, modern tıbbın yadsıdığı bir konu… Aslında buna tedavi denmesi yanlış. Bazı hastalıkların tedavisine yardımcı olmak için kurgulanmış tamamlayıcı karakterde bir rehabilitasyon süreci bu. Uygulanan tekniğin bir hastane biçiminde tarihte ilk görüldüğü yer Anadolu. Selçuklular döneminde akıl hastalıklarının tedavisinde başlı başına öncül bir metot olarak kullanılmış, bu amaçla özel binalar yapılmış.

Müzikle Rehabilitasyon

Şimdi başta Fransa olmak üzere çoğu batı ülkeleri arasında büyük ilgi görüyor. Sistemin temel kuramı görünen her cismin bir titreşimi olduğu varsayımı. İnanışa göre seslerin de somut bir varlığı var. Bunlar kompoze edilip özel melodi haline getirildiğinde tınıların türffü uyumlaştırılıp tedavide kullanılıyor. Fiziksel olmaktan çok duygusal iletişimle yardımcı tedavi olarak değerlendirilen sistemin gerçek tarihi antik çağlara kadar uzanıyor. Orta Asya’da şamanların ve Çinlilerin bu sistemle bazı hastalıkları hafiflettiği ise bilinen tarihi bir gerçek. Seslerin uyumuyla oluşan armonik gamlar özellikle depresyon, manik depresif tablolar, uyku hastalıkları, melankoli, bazı ateşli enfeksiyonlar, romatizma ağrıları, histeri gibi onlarca rahatsızlıkta hastalık tablosunun azaltılmasında kullanılıyor.

Son yıllarda uygun müzik makamları aracılığıyla kan basıncı yüksekliğinden yakınan hastaların tansiyonlarının düşürüldüğü görülmüş. Henüz tamamlayıcı tıp literatürüne girmemesine karşın ‘musicoterapi’nin kendine özgü çok yoğun ve renkli bir edebiyatı var. Başta Fransa, Amerika ve Japonya olmak üzere çoğu gelişmiş ülkede günümüz koşullarına uygun müzikle tedavi okullarının açılmış olması ise oldukça ilginç. Ülkemizde henüz denenmediğini düşündüğümüz bu sistemin alternatif sağaltım adına bazı yararları olabilir. Bilhassa yaylı çalgılar, flüt ve ney gibi enstrümanlarla yapılan ‘tedavi’nin ağrıları bir ölçüde azalttığı yaygın iddialar arasında. Bu işe yatırım yapmak isteyenlerin tıp mensubu olması gerekmiyor.

Sadece ilgili okullarda eğitim almaları geleceğe yönelik yeni bir işin kapısını aralayabilir. Bu konuda yasal düzenlemeler yapılması şart. Daha geniş bilgiler için internet üzerinden araştırma yapabilirsiniz. Hipokrat zamanından buyana başlayan tespitlerle Fransızca, İtalyanca ve İngilizce literatür içeriği ise hayli ilginizi çekecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu