Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Motosiklet Filo Kiralama

Türkiye’de operasyonel filo kiralama sektöründe ağırlıklı olarak otomobil kiralanıyor. Ancak son yıllarda bu eğilim motosiklete de yansıdı. Hızlı servis vermek için motosiklete ihtiyaç duyan şirketler, satm alma yerine kiralamaya yöneliyor. Bugün motosiklette filo kiralaması yapan şirket sayısı az ama talebin artması bu alanı yatırımcılar için giderek cazip hale getiriyor.

Son yıllarda şirketler işlerinde ihtiyaç duydukları motorlu araçları satın almak yerine kiralama yolunu tercih ediyor. Çünkü aracın sigorta, vergi, bakım, onarım, lastik değişimi gibi ek masraflarını ödemek istemiyor. Kolay araç yenileme, aylık sabit taksit, KDV avantajı da tercihleri kiralamaya kaydırıyor. Kiralama kapsamında uygun maliyetle ek hizmetlerin alınabiliyor olması da kiralamayı daha cazip hale getiriyor. Artan araç fiyatlan, firmalann maliyet ve risk yönetimine odaklanması, özellikle KOBİ’lere sunulan avantajlar ve verimliliğe katkısıyla farkındalığı artan sektör her geçen gün büyüyor.

Türkiye’de operasyonel filo kiralama sektöründe ağırlıklı olarak otomobil kiralanıyor. Ancak şirketler son beş yıldır otomobilin dışında motosiklet de kiralamaya başladı. Bugün kurumsal olarak motosiklet filo kiralama şirketi sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Ancak özellikle zincir restoran işletmeleri, belediyeler ve güvenlik şirketlerinin yoğun talebi, bu iş alanını giderek cazip iş alanlarından biri haline getiriyor.

KTM Motosikletleri

KİMLER KULLANIYOR?

Motosiklet filo kiralama, binek otomobil filo kiralama kadar eski bir tarihe sahip değil. Son beş yıldır popüler olan bu iş sahasında kurumsal olarak faaliyet gösteren şirket sayısı çok az. Motosiklet filo kiralama hizmeti İstanbul’da ve diğer büyük şehirlerde daha yaygın. Motosiklet filo kiralamada en çok kullanılan iki markayı ise Honda Spacy ve Hero Pleasure oluşturuyor.

Motosiklet filo kiralamayı en çok kullanan müşteri profili ise paket servis yapan zincir restaurant işletmeleri. Çünkü zincir restoran paket serviste zamanında teslim hedefinin ekonomik ve zamanlama anlamında çözümü motosiklet. Ancak işletmeler motosikletin servis, bakım, yedek parça, garanti, vergi takibi, muayene, ikinci el satışı gibi geri hizmet ve tedarikleri için uğraşmak ve personel istihdamı yapmak istemiyorlar. Nitekim 10 adet motosikleti olan bir işletmenin bu filoyu takip için en az bir personeli istihdam etmesi gerekiyor. Bu durumda profesyonel yönetilen restoran işletmeleri bu gider ve uğraşlar yerine anahtar teslim çözümler üreten filo kiralamayı tercih ediyor. Böylece paket servis yapan işletmenin konsantrasyonu sadece kaliteli ve hızlı servis oluyor.

Restoranlar dışında belediyeler ve güvenlik şirkederi de bu hizmetten yararlanıyor. Restoranlar bir merkezden kiralama yapıp tüm şubelerine dağıtım yaptığı gibi, franchiselar istedikleri sayıda motosikleti kendileri de kiralayabiliyorlar.

FİLOLAR GENİŞLİYOR

Motosiklet filo kiralama alanında hizmet vermeye başlayan ilk şirketlerden biri Çe-Tur Motosiklet Kiralama. Bugün 25 ilde faaliyet gösteren şirket ağırlıklı olarak fastfood şirketlerine hizmet veriyor. Çe-tur Motor Filo Kiralama Müdürü Tolga Gençoğlu, filolarında yer alan 3 bin adet motosikletin halihazırda şirketier tarafından kiralandığını söylüyor.

Bu alandaki bir başka şirket olan GoBox dört yıldır hizmet veriyor. Filo büyüklüklerinin 2 bin motosiklete ulaştığım söyleyen GoBox Genel Müdürü İsmet Cirit, genellikle büyük kurumsal paket servis hizmeti veren res-toranlann, diş depolarının, medikal taşımacılık yapan firmaların, özel şirketlerin kendilerinden hizmet aldığını belirtiyor. 12-30 ay arasında kiralama yapılabildiğini söyleyen Cirit, Dominos Pizza’dan Kaşı beyaz Lezzet Grubu’na, Burger King’ten Köşebaşı Restoran’a kadar pek çok kurumun kendilerinden kiralama yaptığının altını çiziyor. Şirketin en büyük farkı ise paket servis personeli de sağlıyor olması. Aynca motor kutusu yani taşıma çantası, kask, kıyafet, takip cihazı, cep telefonu gibi tamamen bu iş için ihtiyaç duyulan tüm ekipmanlar da kiralanabiliyor. Yurtdışına da açılmak istediklerini söyleyen Cirit, “Önce Türk Cumhuriyetleri ve Gürcistan’da, daha sonra da dünyanın farklı ülkelerinde GoBox global motosiklet kiralama olarak hizmet vermeyi planlıyoruz” diyor.

KİRALAMA ÜCRETLERİ

Hero Filo ise 2013 yılında faaliyete başlayan bir şirket. Motosiklet markası Hero’nun Türkiye distribütörü olan Soysal Group tarafından kuruldu. İstanbul’da başlayan operasyonu zamanla diğer şehirlere de yayıldı. Başta McDonalds olmak üzere Bambi, Carls Junior, Dominos, Burger King, Papa Johns, New Franks, Tike gibi zincir mağazalara hizmet veriyor. 2015 yılı içinde toplamda 750 adetlik bir kiralama filosuna ulaştıklarını söyleyen Hero Türkiye Direktörü Sait Orhan, bu yıl ise hedeflerinin bin 200 adetlik kiralama olduğunu belirtiyor. Orhan, 2017 yılında ise Hero bayi ve servisleri aracılığı ile taşra illere yayılarak filo parkı adedini 2 bine çıkarmak istediklerinin altını çiziyor.

Sait Orhan, şirketlerin motosiklet kiralama süreleri ve fiyatlarla ilgili ise şu bilgileri veriyor: “Restoranlar genelde üç yıllık kiralama yapar. Bu süre boyunca aracın sadece yakıtını alır. 30 aylık kiralama periyodu için aylık ödeme her şirket için değişir. Bizdeki fiyat 375 TL 4- KDV. Bu hesaba göre bir scooter aracın günlük kiralama bedeli 12,5 TL ye geliyor. Bu fiyatı pazarda sadece Hero filo verebiliyor. Kiraladığımız scooter araçların aynı zamanda Türkiye distribütörü olduğumuzdan fiyat avantajı sunabiliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu