Girişimcilik Haberleri

Mobil ve CRM Odaklı Saha Ekip Yönetim Çözümü Ekmob

SAAS DALGASI BUYUYOR

Yazılımı satın almak yerine kiralamaya dayanan sistemin Türkiye’deki başarılı uygulamalarından biri de, mobil ve CRM odaklı saha ekip yönetim çözümü Ekmob.


SAAS sayesinde büyük firmalar yüklü proje maliyetlerinden kurtulurken küçük ve orta büyüklükteki işletmeler de istedikleri ürün ve hizmetlere makul fiyatlarda ulaşabiliyor.

Ekmob saha ekipleri olan firmalar için ekiplerini ve müşterilerini daha etkin yönetebilmelerini sağlayan Mobil ve CRM odaklı saha ekip yönetim çözümü.

Ekmob sayesinde firmalar sahadaki ekiplerinin günlük takvim ve görevlerini planlayabiliyor, ekiplerin gün içinde tüm ziyaret ve aktivitelerini anlık lokasyon bazlı görüntüleyebiliyor, yönetebiliyor ve raporlayabiliyor. Ekipler ise mobil uygulamaları sayesinde gün içinde ziyaretlerini daha verimli halde yapabiliyor, ziyaret esnasında sipariş, tahsilat alabiliyor, form doldurabiliyor, fotoğraf çekebiliyor, not girebiliyor ve kendisine atanmış görevleri tamamlayabiliyor. Böylece saha ile merkez arasında anlık işleyen bir süreç ortaya çıkıyor. Bu da firmaların hem saha ekiplerini ve müşterilerini daha verimli ve performans odaklı yönetilmelerini sağlıyor. Ekmob kullanıcı başına aylık lisanslama ile ücretlendiriyor. Firmalar kendilerine sunulmuş üç paketten en uygununu seçtikten sonra kullandıkları kullanıcı sayısı kadar aylık kiralama bedelini ödüyorlar. Ekmob’un hizmet verdiği 500 üzerinde firma var. Hizmet verdikleri sektörlerin başında finans, perakende ve hızlı tüketim ürünleri geliyor. Ekmob, şu anda saha ekipleri için oyunlaştırma ve saha ekiplerin önceki ziyaretlerini analiz edip saha ekibine öneride bulunan yapay zeka algoritmaları üzerinde çalışıyor.


SaaS alanında faaliyet gösteren bir başka startup olan Rakam ise çok sayıda kaynaktan veri toplayıp bunları saklayan ve anlamlandıran bir platform. Şirketlerin tüm verilerini tek bir noktada topluyor ve bunlar üzerinden özelleştirilmiş rapor ve ekranlar hazırlanmasına olanak tanıyor. Veri odaklı şirketlere tek bir noktadan sahip oldukları tüm verileri işleme ve analiz etmeye odaklanıyor. Rakam ile ayrıca Intercom’dan Pipedrive’a, Facebook Ads’den Google Adwords’e kadar bir çok farklı hizmet veya platformla otomatik olarak entegre olunabiliyor. Bu entegrasyon ve tüm işlemler şirketin kendi ihtiyaçları doğrultusunda şekillenebiliyor. Tamamen ihtiyaca uygun çalışan bir analatik platform.

Rakam’ın yüzde 75’i aslında açık kaynak bir proje. Yani isteyen herkes girip Github üzerinden ürünün bir çok özelliğine / kodlarına erişebilme olanağına sahip. Bu yüzden ürünün zaten belli bir bölümü ücretsiz. Ama bu taraf tamamen datanm toplanması, saklanması ve zenginleştirilmesiyle alakalı. Data boyutu yüksekse ve daha fazla özelliğe ihtiyacınız varsa, bu işlemlerin hepsini aynı zamanda görselleştirmek ve bir platform da toplamak isterseniz, o zaman ürününün premium “paralı” versiyonunu kullanmaya başlıyorsunuz. Fiyatlandırmamız 500 dolardan başlayıp karşı tarafın ihtiyaçlarına göre artabiliyor. Tamamıyla data boyutu ve ürünle istenilen özelliklere bağlı olarak değişebiliyor. Şu anda 13 adet müşterileri bulunuyor. Bunlar Amerika, Kanada, Hindistan ve Türkiye’de. İlerleyen dönemlerde imkanlar dahilinde Avrupa’dan da müşteri katmak istiyorlar. Hindistan’ın en büyük start-up‘larından biri olan OLA, müşterileri. Hindistan’ın Uber’i olan OLA’nın yüzde 55-60’lık bir pazar penetrasyonu var.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu