Pazarlama Reklam

Mobil mecrayı daha etkili kullanmanın ipuçları

Son yıllarda iletişim araçları içinde mobilin yükselişi söz konusu. Bu mecrayı etkili olarak kullanmak ise tüm reklamverenlerin hedefi. Tüketicinin reklamları engellemeye meyilli olduğu bir ortamda anlamlı içerik üretmek özellikle mobil mecra için çok önemli. Bu mecrayı etkili kullanmanın diğer sırlarım ise Milward Brown yöneticileri anlattı.


Teknoloji ve yeni platformlar tüketicinin medya kullanım alışkanlıklarında büyük değişikliğe neden oldu.

Mobil mecra

Birden çok ekran kullanan tüketicilerin hangi ekranı daha çok kullandığı yıllara göre farklılık gösteriyor.

Milhvard Brown’ın 42 ülkede yaptığı çok ekran kullananların video kullanım alışkanlıklarını incelediği araştırması AdReaction sonuçlan da bu farkı ortaya koyuyor.

Araştırma gösteriyor ki 2014 yılına kıyasla cep telefonunda video Cooper izleme oranlarında yüzde 13 gibi ciddi bir artış söz konusu. Dahası Türkiye’de televizyon harici video izleme oranları küresel ortalamanın üstünde. Önceki hafta Millward Brown Vermeer ortaklarından Nick Cooper ile Mihvard Brown Medya ve Dijital Avrupa Marka Direktörü Vincent Blaney’le bir araya geldik. Yeni dünyada dijital, tüketicilere ulaşmada çok büyük fırsatlar sunulsa da reklamverenin bu mecrayı yeterince kullanamadığını söylüyor Nick Cooper. TV felsefesini, dijital içeriğe uygulama şekilde bir yol izlendiğini anlatan Cooper, tüketicilerin çevrimiçi reklamcılardan çok daha fazlasını beklediğinin altını çiziyor.


Cooper, MillwardBrown AdReaction sonuçlarına göre TV’de olduğu gibi dijitalde de reklamların izlenebilir olmasını sağlayan en büyük etkenin eğlence olduğunu hatırlatıyor. Eğlence tanımının ülkeye ve pazara göre değişiklik gösterdiğini de sözlerine ekleyen Cooper, bunu, kategori ve markaya olan ilginin takip ettiğini anlatıyor. Peki Türk tüketicisi bu anlamda nasıl bir içeriğe daha duyarlı. Bu sorunun cevabını ise Vincent Blaney şöyle veriyor:

“Araştırma gösteriyor ki, diğer ülkelerden farklı olarak, Türk izleyicisi tanıdığı insanların ilgilendiği ve paylaştığı içeriklere daha çok önem veriyor. Var olana yetişmek ve geride kalmamak Türk insanı için oldukça önemli. Global sonuçlarla karşılaştırıldığında, müzik, görsel açıdan çekicilik ve reklamlarda kullanılan kişi veya karakterler Türk izleyicisini daha çok etkiliyor.”

Mobil ortamda tüketicinin ilgisini çekmek için nasıl içerikler oluşturulması gerektiğiyle ilgili ipuçları da yer alıyor araştırmada. Buna göre tüketiciyle reklam arasında bir bağ oluşturmak için reklamın ilk saniyelerinde izleyicinin ilgisini çekmek şart. İzleyici reklamı geçmeden markanın en başta gösterilmesi de önemli. Seçenek sunulduğunda çoğu izleyici reklamı izlemek için tıklamıyor. Özellikle Facebook gibi platformlarda reklamın tıklanarak açılması için reklamın gösterilen sahnesi ve başlık önemli. Yani görünen kısım ilgi çekici olmalı, tıklayıp izleme isteği vermeli. Reklamın ekrana göre ayarlanması da çok önemli. Marka ve ürünün net olarak görünmesi gerekiyor. Tabi bir de kısa ve çarpıcı reklamların sonuna kadar kendini izlettiği unutulmamalı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu