Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Mobil Cüzdan ve Bankacılık İşlemleri

Bankacılık işlemlerinin pek çoğu mobil cüzdanlara taşındı. 7/24 kullanılabilen mobil cüzdanlarla bankadaki tüm hesaplar tek kanaldan takip ediliyor. Temassız para çekme, para gönderme, vergi ve fatura ödeme gibi işlemler saniyeler içinde yapılıyor…

BANKACILIK sektöründe son yılların en önemli rekabet alanı tartışmasız mobil cüzdanlar… Para gönderme, bankadaki tüm hesapları tek kanaldan takip etme, üye işyerlerinde kampanyalı alışveriş yapma, temassız para çekme-yatırma, fatura ödeme, vergi ödeme, dijital QR kodu satın alma gibi çok sayıda ürünü içinde barındıran mobil cüzdanlar kısa sürede şubelere, hatta internet şubelerine rakip oldu.

Bugün Türkiye’de geçmişi yaklaşık beş yıl olan mobil cüzdanları milyonlarca kişi kullanıyor. Sağladığı çok sayıda avantaj nedeniyle her ay mobil cüzdan kullanan sayısı da hızla artıyor. Kredi kartı, banka kartı ile entegre olan mobil cüzdanlar aynı zamanda bankadaki vadeli ve vadesiz hesaplarınızla da entegre. Dolayısıyla banka şubesine gidip yaptığınız her işlemi bu platform üzerinden yapabiliyorsunuz.

Bunun dışında aslında şubelere göre çok sayıda avantaj da sağlıyor. En temel özellik olarak mekan ve zamandan tasarruf sağlayan mobil cüzdanlar, ayrıca kullanıcılarına 7/24 işlem imkanı da sunuyor. Bunun dışında marka işbirlikleriyle yapılan çok sayıda kampanya da yine bu kanallar üzerinden müşteriye ulaştırılıyor. Üstelikte birçok banka artık kişiye özel sayfalarla kampanyalarının duyurularını yapıyor.

mobil cuzdan

ÖN ÖDEMELİLERE TALEP ÇOK

Bankaların yanı sıra ödeme kuruluşları da artık mobil cüzdan çıkartmaya başladı.

Ancak bu hesapların temel özelliği ön ödemeli olmaları. Yani önce siz hesaba para yatırıyorsunuz, ardından harcamalarınızı yapıyorsunuz. Bugün ağırlıklı bilgisayar oyunlarında tercih edilen bu kartlar son dönemde fatura ödeme, para gönderme, yurtiçi hatta yurtdışmda banka ATM’lerinden kartsız para çekme para gibi çok sayıda işlemi de yine mobil üzerinden gerçekleştiriyor.

12 MİLYON KAMPANYA KATILIMI

Garanti Bankası’nın Kasım 2015’te hayata geçen mobil cüzdanı Bonus Flaş bugün 4 milyondan fazla kişi tarafından indirilmiş durumda. Kampanyalarla kart bilgi ve işlemlerim tek bir uygulamada toplayan uygulamanın App Store’da en fazla indirilen üçüncü uygulama olduğu bilgisini veren Garanti Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Işıl Akdemir Evlioğlu, “Marka işbirlikleriyle birlikte ayda ortalama 500 kampanya iletişimi yapılan BonusFlaş’tan bugüne kadar yaklaşık 12 milyon kampanya katılımı gerçekleşti” diyor.

Kampanyaları Bonus Flaş’a aktaran Garanti Bankası bu sayede kişiselleştirilmiş kampanya iletişimi de yapmaya başladı. Yine bu kapsamda banka kişiye özel kampanya sayfaları hazırladı. Bu da kullanıcıları yüzlerce kampanya içinden kendi ilgi alanlarına uygun kampanyaları arama zahmetinden kurtardı. Uygulamaya 2-3 günde bir yeni kampanyaların eklenmesi, kullanıcıların kartlar, kampanyalar ve ödemelerle ilgili tüm ihtiyaçlarını tek bir platformda karşılayabilmesinin büyük avantaj sağladığım söyleyen Evlioğlu,artık kampanya katılımlarının yüzde 80’den fazlasının mobil cüzdanlar üzerinden yapıldığı bilgisini veriyor.

Son olarak BP ile bir işbirliğine imza attıkları bilgisini de veren Evlioğlu, “Uygulama üzerinden ‘Araçta Ödeme’ çözümümüz sayesinde, bundan böyle BonusFIaş kullanıcıları, BP akaryakıt istasyonlarında, araçlarından inmeden, birkaç saniye içinde ödemelerini yapabilecek” diyor.

MÜŞTERİ OLMASI GEREKMİYOR

Denizbank’ın mobil cüzdan uygulaması fastPay’in son bir yılda kullanıcı sayısı yüzde 50 artış göstererek 1,5 milyon kullanıcı sayısına ulaştı. Ücretiz para göndermek, online ve fiziki üye işyerlerinde alışveriş yapmak, fatura ödemek, cep telefonuna TL yüklemek gibi birçok fonksiyon bulunan fastPay’in aylık işlem hacmi ise 20 milyon TL’ye ulaştı. Denizbank müşterisi olsun ya da olmasın herkesin fastPay uygulamasını kullanabildiği bilgisi veren DenizBank Dijital Kuşak Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Murat Çelik, uygulama hakkında şu bilgiyi veriyor:

“Sadece TCKN ve cep telefonu bilgisi ile kayıt olan kullanıcılar, uygulama üzerinden cep telefonuna veya IBAN numarasına para gönderimi, online ve fiziki üye işyerlerinde indirimli alışveriş, fatura ödemesi, şans oyunu, cep telefonuna TL yükleme, dijital oyun kodu satın alma işlemlerini kredi kartlarını veya fastPay bakiyelerini kullanarak gerçekleştirebiliyorlar. Bu işlemler için herhangi bir bankanın kredi kartı fastPay uygulamasına eklenebilir. Kullanıcılar dilerlerse Denizbank ATM’lerinden fastPay cüzdanına para yatırarak ya da başka bir bankadan EFT ile transfer ederek mobil cüzdanlarını kullanabilirler.”

Çelik’in verdiği bilgiye göre, fastPay ile yapılan transfer ya da ödeme işlemlerinin hiçbirinden ekstra ücret talep edilmiyor. QR Kod, Temassız, Lokasyon Bazlı ve Handsfree ödeme seçenekleri sunan fastPay’in yakın vadede birçok yenilik için çalıştığını söyleyen Çelik, “Güncel teknolojik gelişmeleri de yakından takip ederek ihtiyaçlar doğrultusunda Nesnelerin İnterneti ve bunun devamında şekillenmeye başlayan Her şeyin interneti ile yapay zekâ uygulamalarını da hayata geçirmeyi planlıyoruz” diyor.

WORLD KAMPANYALARINA ORTAK

Yapı Kredi, akıllı telefonlara indirilebilen Yapı Kredi Cüzdan ile World’ün fırsatlarını dijitale taşıyor. Bu sayede Cüzdan sahipleri markaların World kampanyalarını görüntüleyebiliyor, kendilerine en yakın lokasyondaki alışveriş merkezlerini bulabiliyor. Ayrıca “Kartlarım” bölümünden tüm asıl, ek ve sanal kartlarının limit, borç ve puan bilgilerini de görüntüleyebiliyor. Yapı Kredi Cüzdan’ın mobil ödeme fonksiyonu sayesinde kullanıcılar Android cihazlarını POS cihazına yaklaştırarak alışverişlerini yapabiliyor.

En son 27 Ekim – 30 Kasım tarihleri arasında bir kampanya başlattıkları bilgisi veren Yapı Kredi Grup Direktörü Serkan Ülgen, “Müşterilerimize, Yapı Kredi Mobil veya Yapı Kredi Cüzdan ile tek seferde yapılacak her 50 TL ve üzeri mobil ödeme işlemlerinde 10 TL, toplamda ise 50 TL puan hediye ediyoruz” diyor.

VODAFONE’DAN CEP CÜZDAN

Vodafone, Ekim 2012’de Visa Europe, ING Bankası ve PTT işbirliğiyle ortaya çıkan Cep Nakit Kart ile tüketicilere banka müşterisi olmadan bankacılık işlemi yapma olanağı sundu. Kasım 2013’te ise Cep Nakit Kart ile sağlanan tüm kolaylıkları mobil platforma taşımak için Vodafone Cep Cüzdan’ı hayata geçirdi. Uygulamanın bugün itibariyle indirilme sayısı 500 bini geçti. Kredi kartı olmayanlar için Cep Nakit Kart’m bir ön ödemeli kart olduğu bilgisi veren Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, “Vodafone Cep Cüzdan, ‘keşfet’ özelliği ile alışveriş öncesinde, ‘paylaş’ özelliği ile de ödeme anında müşterinin yanında oldu. Kullanıcılarına, herhangi bir kredi kartı numarasını elle girmeye gerek kalmadan, sadece cep telefonlarının kamerası ile taratargk kredi kartı bilgilerini uygulamaya kolay ve güvenli bir şekilde aktarma imkânı veriyor. Kredi kartı olmayan müşteriler ise anında ön ödemeli sanal Cep Nakit Kart yaratabiliyor” diyor.

Vodafone Cep Cüzdan Mobil Ödeme, Vodafone Cep Cüzdan Uygulaması ve Cep Nakit Kart ürünleriyle fatura ödemeden online alışverişe, para transferinden QR kodla temassız ödemeye kadar tüm mobil finansal servisleri sağlıyor. Vodafone Cep Cüzdanın halihazırda ING, PTT, Multinet ve İstanbul Ulaşım ile işbirliği var.

7/24 PARA TRANSFERİ

2012 yılında kurulan ininal bireylerin ve kuramların mevcut ve gelecek finansal ihtiyaçlarına yönelik ürünler ve teknolojik altyapı sunan bir platform.

Bireyler için çıkarttıkları ön ödemeli kart ve dijital cüzdan uygulamasını bugüne kadar 1.5 milyondan fazla kişinin indirildiğini ve geçen yıla oranla kullanıcı sayısında yüzde 250’lik artış yakaladıklarını söyleyen ininal CEO’su Ömer Suner, kartın sağladığı hizmet ve ürünler hakkında şunları söyledi;

“İninal Cüzdanın bildirimler bölümü üzerinden kampanyaları, indirimleri ve son duyuruları kullanıcılara gösteren uygulama aynı zamanda ininal karta yükleme yapma ya da 7/24 para gönderme olanağı da sağlıyor. Kullanıcılar uygulama üzerinden ücretsiz sanal kartlarını oluşturarak, tüm internet sitelerinde güvenle kullanabilir. Geçen ay, fatura ödeme özelliğini Cüzdan’ımıza ekledik. Anlaşmalı kurum sayısını artırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Son olarak, oyuncular için özel tasarımlı kartlar da uygulamada yer alıyor.”

ininal Cüzdan Android ve İOS ile iki büyük platformda da yer alıyor. Uygulamaya var olan hesabınıza ait e-posta ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra bakiyenizi ve kart hareketlerinizi görüntüleyebiliyorsunuz.

RUSLARA ÖZEL KART YOLDA

Kuruluşundan bugüne 14 ay gibi kısa bir süre geçmesine karşın Papara 350 binin üzerinde kullanıcı sayısına ulaştı. Son bir yılda 20 binden 350 bin kullanıcı sayısına ulaştıkları bilgisi veren Papara Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Karslı, “Her gün 2 binin üzerinde yeni hesap açılıyor ve kullanıcılarımız her üç saniyede bir işlem gerçekleştiriyor” diyor.

Papara ön ödemeli bir hesap. Dolayısıyla hesabınızda ne kadar bakiye varsa o kadar harcama yapabiliyorsunuz. Hesabınıza bugün 50 binin üzerinde ATM’nin kartsız işlem menüsünden ve anlaşmalı kuramlardan nakit para yatırabileceğiniz gibi istediğiniz bankadan havale ile para da yatırabiliyorsunuz. Papara kullanıcılarının yoğunlukla kullandığı hizmetlerin başında para transferinin geldiğini söyleyen Ahmet Karslı, sağladıkları finansal hizmetleri şöyle sıralıyor:

“Kullanıcılar Papara hesabı sahibi olsun veya olmasın, diledikleri kişinin cep telefonuna veya e-posta adresine para gönderebiliyor. Paranız anında alıcının hesabına geçiyor. Bu işlemler için hiçbir işlem ücreti alınmıyor. Kart sahipleri Papara Card sayesinde hesaplarındaki parayı tüm dünyada online veya fiziki ödemelerinde kullanabiliyor, dünyadaki tüm ATM’lerden para çekebiliyorlar.”

17 BANKA TEK CÜZDANDA

BKM Express geride bıraktığı beş yılda 17’si banka biri banka dışı olmak üzere 18 kurum, 24 binin üzerinde işyeri ve 1,5 milyon kullanıcı sayısına ulaşarak son iki yılda yüzde 100 büyüme kaydetti. BKM Expres’in kullanıcılarına çok sayıda avantaj sağladığını söyleyen Bankalararası Kart Merkezi Dijital Çözümler Genel Müdür Yardımcısı Serkan Yazıcıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kullanıcılarımız BKM Express’in ‘tek tıkla ödeme’ yöntemi sayesinde işyerlerinde 1 saniyeden kısa sürede ödeme yapabiliyor. EFT saatlerinden bağımsız olarak dilediği karta para gönderip para isteyebiliyor. Ayrıca 16 farklı sivil toplum kuruluşuna en kolay ve hızlı yoldan bağış yapma imkânı sunuyoruz.

Kullanıcı ve işyeri olarak, belirtilen tüm BKM Express avantajlarından herhangi bir ücret ödemeden faydalanabiliyorlar. Dijital cüzdan BKM Express ayrıca AdresimExpress özelliği ile kullanıcıları her alışverişlerinde adreslerini girme derdinden kurtuluyorlar.”

Hali hazırda BKM Express ile kullanıcılar 24 binin üzerindeki üye işyerinde online ödeme, yüz yüze ödeme, bağış yapma ve para transferi yapabiliyor. BKM Express kanalıyla bugüne kadar 3.5 milyon TL’ye yakın bağış topladıklarını söyleyen Yazıcıoğlu, “Chatbot, fiziksel QR kodlar, STK bağış sayfaları, mobil uygulama aracılığıyla bağış seçeneği, ‘Yuvarla’ işlemleri ve BKM Express web sayfası aracılığıyla QR kod kullanılarak yapılabilen bağış kanallarımız var. 25’ten fazla sivil toplum kuruluşuna olan desteğimiz, Yuvarlar, Açık Açık gibi girişimlerle olan işbirliklerimiz ile Türkiye’de e-bağışı en kolay, en hızlı ve en güvenilir hale getirmek için çalışıyoruz” diyor.

Yazıcıoğlu, BKM Express’in kullanıcılar için tamamen ücretsiz bir dijital cüzdan olduğu bilgisini de veriyor.

48 AY VADE İMKANI

Dijital ödemeler kapsamında Akbank Direkt, android telefonlar ile kart kullanmadan alışveriş yapma imkanı veriyor. 2016 Eylül ayından bu yana kullanıcılarına mobil ödeme teknolojisi olan Host Card Emulation (HCE) kullanılarak Akbank Direkt Mobil uygulaması yüklü Android telefonlar ile alışveriş imkanı sunduklarını söyleyen Akbank Direkt Bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tolga Ulutaş, “Akbank Direkt Mobil kullanıcıları, NFC (Near Field Communication) özellikli telefonlarından tüm Akbank kredi kartları ve Neo kartlarını mobil ödeme için tanımlayıp, dünyadaki tüm temassız POS cihazlarında kullanılabiliyor” diyor.

Banka bu kanalda her gün yeni bir ürün veya işbirliği yakalıyor. Bu kapsamda örneğin geçtiğimiz günlerde internet alışverişlerini kredi veya havale ile ödeme imkanı sunan Akbank Direkt Öde servisi devreye alındı. Akbank ve e-ticaret platformu nll.com’un gerçekleştirdiği iş birliğiyle, nll.com müşterileri alışverişlerini Akbank Direkt Öde ile yaparak, kredi kartı limitlerini kullanmadan ‘48 aya kadar taksit’ imkanına kavuştu.

Müşterilerin beklentileri ve ihtiyaçları doğrultusunda, bin TL ve 30 bin TL arasındaki internet alışverişlerine 48 aya varan vadeyle kredi imkânı sunduklarını söyleyen Tolga Ulutaş bu sayede kullanıcıların ister kredi, ister hesaptan havale seçenekleriyle ödemelerini yapabildiğini belirtiyor.

QR KODLA KARTSIZ PARA ÇEKME

Türkiye Ekonomi Bankası CEPTETEB mobil cüzdan ile müşterilerine farklı ödeme alternatifleri sunuyor. Örneğin cep telefonunu cüzdan olarak da kullanmak isteyen TEB müşterileri 2017 yılında QR kodla yaklaşık 250 bin kez para çekti. Kasım 2015’te hayata geçen temassız ödeme özeliğini 50 binin üzerinde kişinin kullandığım söyleyen TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, “CEPTETEB Cüzdan’a 2012 yılından bu yana sürekli yatırım yapıyoruz. CEPTEB Cüzdan’la şu an müşterilerimize ATM’den ÖR kod ile kartsız para çekme, TAV Hızlı Geçiş noktalarından QR kodla hızlı geçiş, IDO turnikelerinde yer alan TEB’e özel turnikelerde ÖR kodla ödeme ve mobil temassız ödeme özelliğiyle kredi kartlarını yanlarında taşımalarına gerek kalmadan temassız POS cihazlarından ödeme imkanı sunuyoruz” diyor.

Banka bu uygulama için müşterilerinden herhangi bir ücret de talep etmiyor.

ÜCRET ALMIYOR

Türkiye Iş Bankası’nm mobil cüzdanı Maksimum Mobil, yalnız banka müşterilerinin değil diğer banka kart müşterilerinin de hayatını kolaylaştıracak çözümler sunmayı hedefliyor. Maksimum Mobil’in zengin fonksiyonel sete sahip olduğunu söyleyen Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen,

“Maximum Mobil, kart işlemlerini anında takip etme, kampanyalara tek tuşla katılım, lokasyon bazlı kampanya görüntüleme, ÖR kod ile veya Android işletim sistemine sahip cihazlarda mobil temassız hızlı ödeme, anında limit artırımı, nakit avans kullanımı, kartı geçici olarak kullanıma kapatma gibi aracısız ve basit bir şekilde yapılabilen özelliklere sahip. Ayrıca uygulama üzerinden hem İş Bankası hem de diğer tüm bankaların kredi kartı kullanıcıları fatura ödemeleri, Cinemaximum’dan bilet alımı, Öde Geç ile Petrol Ofisi istasyonlarından akaryakıt alımı işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebiliyor” diyor.

Maksimum Mobil sayesinde kullanıcılar ayrıca, Yemek Sepeti ile geçmiş siparişlerini ve adres bilgisine göre semtin favorilerini görüntüleyerek yemek siparişi verebiliyor, dijital kod market ile League of Legends oyun kodu, Facebook ve Spotify platformlarında üyelik için dijital kod alimim uygulama içerisinden yapabiliyorlar. Sezen’in verdiği bilgiye göre uygulamada kampanyalara katılım, limit artışı, fatura ödemeleri, peşin işlemlerin taksitlendirilmesi ya da ertelenmesi, mobil temassız ödeme, POAŞ Öde Geç ve Cinemaximum bileti alım işlemleri en çok tercih edilenlerin başında geliyor. îş Bankası, Maximum wMobil kullanıcısı bireysel müşterilerinden ve üye işyerlerinden uygulamaya özel ilave bir ücret de talep etmiyor.

Hangi işlemler yapılıyor?

• BKM: Yakın zamanda BKM mobil cüzdan uygulaması BKM Express’i fatura ödeme ve temassız ödeme fonksiyonlarıyla zenginleştirmeyi planlıyor. Kurum aynı zamanda şimdi olduğu gibi nesnelerin interneti ve yapay zeka gibi gelişen teknolojileri de geliştirmeyi hedefliyor.

• GARANTİ: Uygulama sayesinde kullanıcılar, sahip oldukları tüm Garanti banka kartı ve kredi kartlarını aynı platformda kolaylıkla kontrol etme imkânı buluyor. Ayrıca kullanıcılar tercih ettikleri kampanyaya tek bir dokunuşla katılabiliyor, güncel harcama, kalan limit, kazanılan bonus gibi bilgileri anlık takip edebiliyor. BonusFIaş ile kart bilgileri sorgulama, limit artırım talebi, borç ödeme ve mobil ödeme gibi işlemler tek bir platform üzerinden gerçekleşiyor. BonusFIaş müşterileri en çok kampanya katılımı, kart harcamalarını görüntüleme, peşin yaptıkları işlemleri taksitlendirme, kart ayarları (ödeme haftası değiştirme, internet işlemlerine açma/kapama vb.) ve kredi kartı borç ödeme fonksiyonlarını kullanıyor. Uygulama Garanti müşterisi olmayan kullanıcılar tarafından da indiriliyor. Uygulama içinde yer alan GarantiPay Ödeme Servisi ise 500’den fazla e-ticaret sitesinde müşterin kart bilgilerini paylaşmadan BonusFIaş üzerinden ödemelerini gerçekleştiriyorlar.

• TEB: Şu anda QR kod ile para çekme, temassız ödeme, QR kod ile online ödeme, İDO turnikelerinden hızlı geçiş, TAV havalimanlarında hızlı geçiş ve iBeacon teknolojisi ile pazarlama yeteneklerine sahip olan CEPTETEB Cüzdan’a yakın dönemde bazı yeni özellikler de eklenecek. Banka özellikle nesnelerin interneti, akıllı data, biometrik ve gerçek zamanlı doğrulama konuları üzerinde çalışılıyor.

• DENİZBANK: FastPay ile kullanıcılar anında istedikleri kişilere cepten cebe hızlı bir şekilde 7/24 ÜCRETSİZ para gönderebiliyor, Online ve fiziki üye işyerlerinde hızlı ödeme kolaylığı yaşayabiliyor. Kullanıcılar mobil cüzdanlarına ekledikleri kredi kartlarıyla nakit avans çekerek istedikleri bankaya IBAN ile EFT de yapabiliyor. FastPay île aynı zamanda cep, internet, televizyon, elektrik, doğalgaz, su faturaları da ödenebiliyor. DenizBank’ın da sponsor olduğu “Herkes Kazanır” uygulaması üzerinden kullanıcılar canlı olarak sorulan soruları cevaplayarak kazandığı Çapel’leri fastPay üzerinden harcayabiliyorlar.

• PAPARA: Papara Rusya’da faaliyet gösteren bir banka ve birfintech kuruluşu ile birlikte ülkemize gelen Rus turistlerin yanlarında nakit bulundurmadan ruble hesaplarındaki bakiyelerini ülkemizde harcayabilmelerine olanak sağlayan bir kart geliştirdi. Bu kapsamda firma kasım ayı sonunda Rusya’da bir lansmana hazırlanıyor. Papara aynı ürünü İran ve Suudi Arabistan vatandaşı turistlere de yılsonuna kadar sunma hazırlığı yapıyor. Önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde Papara kullanıcıları hesaplarından yurtdışı para transferi de yapılabilecek, ikinci çeyrekte ise sırasıyla Avrupa, Türki Cumhuriyetler ve Kuzey Afrika’ya açılacak.

Bu pazarlarda unbanked ve underbanked olarak nitelenen kitlenin finansal hizmetlerine erişimine yardımcı olacak.

ESİN ÇETİNEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu