Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Mini rallide yolun sonuna yaklaşılıyor

Geçen hafta TL ve hisse senedi piyasaları yukarı yönlü hareketle mini bir ralli yaşadı. Ancak BIST ve TL deki son hareketin kar realizasyonu için kullanılması ve yeniden alım için fırsat kollanması gerektiğini düşünüyoruz…


ÖNCEKİ hafta açıklanan ABD istihdam verilerinin ardından özellikle son bir yıldır küresel risk iştahındaki düşüşten en fazla etkilenen ülkelerin para birimlerinin ve hisse senedi endekslerinin mini bir ralli yaptığım gördük. Bu rallide FED’in faiz artışı takviminin ötelendiği algısından daha çok, çok satılan bu ülke piyasalarında bir tepki arayışının etkili olduğunu düşünüyoruz.

2016 yılı için en kötü çeyreğin geride kaldığı düşüncemizi geçtiğimiz hafta sîzlerle paylaşmış olmamıza karşın BIST ve TL’deki son hareketin kar realizasyonu için kullanılması ve yeniden alım için fırsat kollanması gerektiğini düşünüyoruz.

hisse senedi piyasaları

FAİZ ARTIŞI ÖTELENDİ Mİ?

ABD’de açıklanan son iki tarımdışı istihdam rakamı 136 bin ve 142 bin olarak gerçekleşti. Her iki rakam için beklenti 200 bin civarı ve hatta üzeriydi. Beklentilerin ve son aylardaki trendin oldukça altında kalan bu veriler sonrası, FED’in 2015’te faiz artırmayabileceği beklentisi oluştu. En azından piyasalar bunu fiyatlamayı tercih etti. Geçtiğimiz hafta açıklanan FED tutanaklarında da FED üyelerinin ekonomiye yönelik endişeleri damga vurdu. Açıklanan tutanaklar, FED’in faiz artırmak istediği ancak birçok etkene aynı anda bakması nedeniyle bu faiz artışının kolay olmayacağı izlenimini oluşturdu.

Buna karşın FED üyelerinin faiz artışı beklentilerinin medyanına göre oluşan rakamlar, hala 2015 yılında bir faiz artışı olacağını, 2016 yılında da faiz artışının devam edeceğini gösteriyor. Bu nedenle özellikle sorunlu olarak addedilen gelişmekte olan ülkelerde görülen bu FED rallisinin, FED Başkanı Janet Yellen’in 2015 yılı içinde faiz artışı olacak açıklamasını tekrarlaması durumunda çok hızlı bir şekilde söneceğini düşünüyoruz. Bu nedenle global ölçüde, birçok ülkeyi etkisi altına alacak bir iyimserlik oluşmaz ise önümüzdeki günlerde bu şekilde bir düzeltmeye hazır olunmalı.

Bilindiği üzere FED’in politika faizi yüzde 0 ile 0,25 aralığında bulunuyor. Yukarıdaki tablo ise FED üyelerin gelecek yılların sonundaki faiz oranları beklentilerinin medyanmı veriyor. Bu tabloda 2015 yılı sonu tahminlerine baktığımızda haziran ayında yüzde 0,625 olan tahminin 0,375’e çıktığı görülüyor. FED’in yüzde 0 ile 0,25 aralığı olan politika faizinin orta noktasının 0,125 olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu rakam FED üyelerinin 0,25 puanlık bir faiz artışı beklediğini gösteriyor. Üstelik bu son toplantıdaki beklentiler…


FED üyeleri içinde son toplantıda faiz artışına karşı olan üyeler olmakla birlikte hatta bir üyenin faiz indirimini zikretmesine karşın ortalama beklenti 2015 yılı içinde en az bir kez faiz artışı olması. 2016’ya baktığımızda ise karşımıza daha net bir tablo çıkıyor. Üyeler 2016 yılında FED’in 5-6 defa faizlerde 25 baz puanlık artış yapmasını bekliyor. Bu da yılda sekiz kez toplanan FED’in neredeyse her toplantısında 25 baz puan faiz artışı yapılması anlamına geliyor. Bu nedenle yılın sonuna yaklaştığımız bu dönemlerde FED faiz artırmıyor rallilerini, piyasa oyuncularının kısa vadeli algı yönetimi olarak yorumlamak gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca bu tür mini ralliler kısa vadeli kar realizasyonu için kullanılarak yeni alımlar için fırsat kollanmalı.

80 bin – 81 bin 500 aralığında pozisyon azaltılmalı

Önceki hafta Cuma günü ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam verisi sonrası, geçtiğimiz haftaya boşluk bırakarak yükselişle başlayan ve bu yükselişi haftanın geneline yayan bir BIST izledik. Bu yükselişte en önemli dirençlerden biri olan 77,500’ün aşılmasıyla birlikte yeni hedef 80,000-81,500 aralığı olmasına karşın son iki gündeki hareketlere saatlik bazda baktığımızda, göstergelerde çok net negatif aykırılıklar oluştuğunu görüyoruz. Bu nedenle endeks bu hedefleri test edecek olsa dahi bir düzeltme yaşanma ihtimalinin artığını düşünüyoruz. Bu düzeltmede hafta başındaki açılışta oluşan boşluğun bulunduğu 74.500/75.500 aralığı en güçlü destek bölgesi ve hedef konumda iken, bu seviyeden bahsedebilmek için öncelikle 77.500 desteğinin altında kapanış görmek gerekiyor. Bu hafta 77.500’ü stop loss kabul ederek yükselişlerde özellikle betası yüksek hisse senetlerinde 80.000-81.500 aralığında pozisyon azaltılması gerektiğini düşünüyoruz.

Dolar/TL’de düzeltme hareketi

Seçen hafta FED iyimserliği ve Çin piyasalarının kapalı olması nedeniyle gelişmekte olan piyasalarda görülen mini ralliden TL de nasibini aldı. Önceki hafta 3,0750’ye kadar yükselen Dolar/TL kuru geçen hafta 2,89’a kadar geriledikten sonra haftayı 2,92’ye yakın seviyelerden kapattı. Dolar/TL’de kısa vadede en güçlü destekler 2,91 – 2,85 ve 2,80’de bulunuyor. Kısa vadede bu desteklere doğru olacak hareketler, destek seviyelerinin altında makul bir stop loss bulundurarak alım için kullanılabilir. Doların uluslararası piyasada geçtiğimiz hafta sergilediği zayıf görünümün geçici bir hareket olduğunu düşünüyoruz. Özellikle Türkiye’nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin bir kısmında yerel para birimlerinin yaptığı son hareketi ana trend içinde yaşanan bir düzeltme olarak görüyoruz. Kısa vadede 2,9750’nin ilk güçlü direnç olduğu kurda, bu seviyenin aşılması durumunda daha önceki zirvelerin yeniden test edilme ihtimali artacaktır.

ÜZEYÎR DOGAN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu