Kariyer ve İş İlanları

Meslek Sahibi Yapacak Yeme-İçme Eğitim Programları

Meslek Edindirme Kursları

Üniversitelerin gastronomiyle ilgili birbirinden iddialı sertifika programlan var. Aşçılık, restoran işletmeciliği, profesyonel pastacılık, barista eğitimi… İşte, sizi meslek sahibi yapacak yeme-içme ile ilgili eğitim programlarım…


PROGRAM ücretleri benzer özel kurslara göre oldukça cazip, iş çıkışı katılınabilecek esnek saat alternatifleri var. Programları başarıyla bitirenler yurtiçinde ya da yurtdışında rahatlıkla iş bulabiliyor. Üniversitelerimizin gastronomiyle ilgili sertifikalı eğitim programlarından söz ediyoruz. Bu programlardan bazıları profesyonellere, bu işi meslek olarak devam ettirmek isteyenlere yönelik. Bazıları da sadece hobi amaçlı yeni bir şeyler öğrenmek isteyenlere hitap ediyor.

Girişim uzmanlarına göre son yıllarda ülkemizde yeme-içme kültürünün artması ve lüks restoranların aşçıları ile ün kazanması, bu alanda nitelikli iş gücü ihtiyacı doğurdu. Eskiden usta-çırak ilişkisi ile alaylı şekilde meslek sahibi olan aşçıların yerini gastronomi alanında akacfemik kariyeri olan kişiler almaya başladı. Diğer yandan yeme-içme pazarında büyük oyuncuların sektöre girmesi ile şirketlerin kurumsal kimliğine uygun, iyi formasyona sahip ‘okullu’ şef ve yöneticiler devri başladı. Bu gelişmelerden yola çıkarak üniversitelerin yeme-içme pazarına yönelik eğitim programlarını araştırdık, işte ayrıntılar…

sef

RESTORAN İŞLETMECİLİĞİ VE YÖNETİMİ

Restoran nasıl işletilir?

Bazı mesleklerin büyülü bir etkisi vardır. Restoran işletmeciliği de bu mesleklerden biridir. Kendi işinin patronu olmak isteyen, kurumsal hayatta sabah saat dokuzdan akşam altıya kadar bir işe bağlanmak istemeyen hemen herkesin aklından bir kez geçirdiği cümledir: “Bir restoran açsam…” Eğer sizin de böyle bir düşünceniz varsa işinizi sağlama almanız gerekir. Zira Türkiye’nin önde gelen büyük gruplarının da büyük yatırımlar yaptığı yeme-içme sektöründe rekabetin çok keskin olduğu bir dönem yaşıyoruz. Bu nedenle işletmelerin daha profesyonel şekilde yönetilmesi gerekiyor.

KISA TEMEL MUTFAK EĞİTİMİ

çalışanlara özel bir program

Kısa Temel Mutfak Eğitimi 26 Eylül- 6 Aralık 2016 tarihleri arasında düzenleniyor. Dersler pazartesi, çarşamba ve cuma günleri saat 18:00 ile 21:00 arasında verilecek. Programda farklı reçeteler, dünya mutfakları ve mutfağın temel prensipleri öğretiliyor. Bu programda staj yok. Bu yönüyle özellikle çalışanların tercih ettiği bir mutfak eğitimi özelliğini taşıyor. Program sekiz hafta sürüyor ve toplam 24 dersten oluşuyor. Programın ücreti 3 bin 750 TL+KDV. Bu program da Kadir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi tarafından düzenleniyor.

LÜBNAN MUTFAĞI

Lübnan’ın meşhur yemekleri

Lübnan Mutfağı eğitimi Bahçeşehir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tarafından organize ediliyor. Eğitimler 20 kişinin aynı anda eğitim alabileceği tam donanımlı vvorkshop mutfağında gerçekleştiriliyor. Program profesyonel olarak eğitim almaya vakti olmayan ama yemek yapma tutkusundan vazgeçemeyen herkese uygun olarak hazırlanmış. Bu program kapsamında Lübnanlıların en meşhur lezzetlerini öğrenme imkanı bulmak mümkün.

Atölye seçimi doğrultusunda birbirinden farklı dünya mutfaklarından yemekler, tatlılar ve fırın ürünleri menüye göre içecek ikramlarıyla sunuluyor. Katılımcılar şef ve asistanlarla birlikte yemek yapmanın yanı sıra mutfak kültürleri hakkında da bilgi sahibi oluyor ve yemek yapmanın hem daha profesyonel hem de eğlenceli yanını keşfediyorlar. Atölyeler esnasında kullanılan önlükler katılımcılara hediye ediliyor. Hazırlanan ürünleri isteyenler paketleyip sevdiklerine ikram edebilmek için alabiliyorlar.

Program süresi dört saat. Programın ücreti ise 145 TL. Eğitimler cumartesi 19:00-23:00 saatleri arasında düzenlenecek.

OSMANLI MUTFAĞI

Dört saatte dört çeşit yemek

Bahçeşehir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nin profesyonel olarak eğitim almaya vakti olmayanlara yönelik eğitim programlarından biri de OsmanlI Mutfağı. Bu programa katılanlar eğitmenlerle birlikte yemek yapmanın yanı sıra mutfak kültürleri hakkında da bilgi sahibi oluyorlar. Programın süresi dört saat. Programın ücreti ise 145 TL. Eğitimler Perşembe günleri saat 19.00-23.00 arasında düzenleniyor.

Bu programa katılanlar tavuklu terbiyeli badem çorbası, Mahmudiye ballı tavuk, sütlü pilav ve keşkül-ü fukara yapımını öğrenme şansı buluyor. Program sonunda adaylara Bahçeşehir Üniversitesi ve USLA logolu katılım belgesi veriliyor.

PIE VE TARTLAR

Herkes yapabilir

Bu programa katılanlar elmalı ve tar-çınlı tart, çilekli ve pastacı kremalı tarto-let, dana etli ve bezelyeli pie yapımını öğrenecekler. Toplam dört saat süren program cumartesi günü 12.00-16.00 saatleri arasında düzenlenecek.

Pie ve Tartlar Programı’nm ücreti 140 TL. Bahçeşehir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nin organize ettiği bu program USLA Akademi’de düzenlenecek.

Program yemek yapma tutkusuna sahip herkesin katılımına açık.

PROFESYONEL PASTACILIK

uzmanlaşmak isteyenlere yönelik

Bahçeşehir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ile USLA Akademi’nin birlikte organize ettiği Profesyonel Pastacılık Programı toplam dört saat sürüyor. Eğitim gü- … nü Çarşamba, saatler ise 14.00-18.00 olarak belirlenmiş. Bu programda katılımcılara pandispanya yapımı, but-tercream, pastacı kreması ve pasta süslemesi öğretiliyor.


Bunların yanı sıra canlı çiçek veya orman meyveleriyle süslenen pasta yapımı hakkında da bilgi veriliyor. Bu programa gerek pasta ve ekmekçilik üzerine uluslararası yeterliliğe sahip olmak isteyenler, gerekse gelecek vaat eden pasta ve ekmekçilik mesleğine adım atmak isteyenler katılabilirler.

ÇİKOLATA YAPIMI

Kahveli, güllü çikolatalar

Çikolata Yapımı Bahçeşehir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ile USLA Akademi’nin birlikte organize ettiği eğitim programlarından biri. Bu programda farklı damak zevklerine hitap eden çikolataları yapmayı öğreniyorsunuz. Çikolata Yapımı Atölyesi’nde bulunan “Türk kahveli ve kakuleli truffles, güllü ve frambuazlı çikolata ve mendiants (kuru meyveli ve çerezli bitter çikolata)”, şef ile birlikte katılımcılara özel reçeteler eşliğinde uygulamalı hazırlanacak.

Programın süresi dört saat ücreti ise 150 TL. Dersler salı günü 14.00-18.00 saatleri arasında düzenlenecek.

KEBAP VE LAHMACUN

Meraklısı çok

Siz de mi “keşke lahmacunu evimde de pişirebilsem” diyenlerdensiniz? Yanıtınız “evet” ise işte bu program tam size göre. Bah-çeşehir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ile USLA Akademi’nin organize ettiği bu programa katılarak kebap ve lahmacun yapımını öğrenebilirsiniz.

Bu eğitimde lahmacun ve kebabın yanı sıra içli köfte, soğan kebabı ve naneli ayran örnekleri uygulamalı olarak işlenecek. Program sonunda adaylara Bahçeşe-hir Üniversitesi ve USLA logolu katılım belgesi verilecek. Cuma günleri 19.00-23.00 saatleri arasında düzenlenen eğitim toplam dört saat sürüyor. Programın ücreti ise 150 TL.

PASTA-EKMEK YAPIMI RESTORAN YÖNETİMİ

Yeni programlar başlayacak

Bilgi Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölü-mü’nde kasım ayından itibaren sertifika programları açılacak. Restoran yönetimi, pasta, ekmek yapımı bu programlardan ilk akla gelenler. Söz konusu programların detayları, başlangıç tarihleri ve ücretleri henüz açıklanmadı. Ancak özellikle program ücretlerinin son derece düşük tutulacağı belirtiliyor. Bu programlara hobi amaçlı ya da yeni bir meslek edinmek isteyen herkes katılabilecek. Eğitimlerin bazıları Bilgi Üniversitesi’nin Santral İstanbul Kampüsü’nde bazıları da üniversitenin Kozyatağı’ndaki merkezinde düzenlenecek.

BARİSTA EĞİTİMLERİ

Kahve pişirme uzmanları

İstanbul Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde üç farklı düzeyde barista eğitimleri düzenleniyor. Bunlar Barista Temel Eğitimi, Barista Uzmanlık Eğitimi ve Barista Profesyonellik Eğitimi şeklinde sıralanmış.

Barista Temel Eğitimi sekiz saatlik bir program. Eğitim sonunda yapılacak sınavda, katılımcının isteğine bağlı olarak SCAE sertifikası alınabiliyor. Program kapsamında genel kahve bilgileri, yetiştirici ülkeler, tarihi, kahve çekirdek İstanbul Ürtiversitesi türlerini tanımak ve anlamak, tazelik süreleri, kahve çekirdeği ka-vurulması hakkında temel bilgiler, kahve demleme yöntemleri, kahve öğütme, dozajlama ve tamping standartlan gibi konularda bilgi veriliyor. Bir gün süren temel eğitim programının ücreti 650 TL+KDV.

Barista Uzmanlık Eğitimi’nin ücreti ise bin 500 TL+KDV. Bu program üç gün sürüyor. Bu programda kahve aromalarından içerdikleri kafein oranlarına, hasat yöntemlerinin kahveye etkisinden menü standartlarına kadar birçok konuda dersler veriliyor.

Barista Profesyonellik Eğitimi ise bin 750 TL+KDV. Günde sekiz saat süren bu eğitim üç günde tamamlanıyor. Eğitim sonunda yapılacak sınavda, katılımcının isteğine bağlı olarak SCAE sertifikası alınabilir. Bu programa barista temel eğitimi ve uzmanlık eğitimini almış, altı ay aktif olarak baristalık yapmış öğrenciler kabul edilecek. Bu eğitim programında diğer eğitim programı içeriklerini daha detaylı olarak ele alınıyor.

TEMEL PASTACILIK EĞİTİMİ

Pastacılığa giriş

Maltepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü tarafından açılan Temel Pastacılık Eğitimi ekim ayında başlayacak. Henüz başlangıç tarihi açıklanmadı. Ancak bu program cumartesi 10:10-14:00 saatleri arasında düzenlenecek. Eğitim ücreti de henüz açıklanmadı. Katılımcılar dört haftalık eğitimin sonunda, çeşitli temel pastacılık tekniklerine hakim olacaklar ve kurabiye, tart, kiş yapımı, profiterol ve ekler, cheesecake, sufle ve pasta yapımlarını uygulamalı olarak görecekler.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu