Pazarlama Reklam

Medya planlamada yerli dönemi…

Büyük yerli reklam yerenlerin yine lokal medya planlama ajanslarıyla çalışmayı tercih etmesi, 2016’da pazarda dinamikleri değiştirecek. Medya planlama ajansları bu şekilde yeni pazarlara da açılmayı planhyor.


2015 yılının başında yapılan tüm trend araştırmaları, medya planlama ajanslarının önümüzdeki beş yıl içinde güçlerini artıracağım ortaya koyuyordu. Öyle de oldu. Markaların medyadaki konumlarını belirleyen önemli pazarlama dinamiklerinin başında gelen medya ajansları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu yıl ajanslar dünyasında ön plana çıktı. Teknoloji ve datanın gücünden yararlanarak öne geçen medya planlama ajanslarının gücünü artırmasına ek olarak, pazarlama dünyasında da öncü bir rol üstleneceğine, yine önümüzdeki dönemde tanık olmamız bekleniyor.

Medya planlama

PAZARIN YÜZDE 30’U YERLİLERDE

Ancak beklentiler bununla sınırlı değil… Bir diğer tez, yerli firmaların büyümesi ve farklı pazarlara da açılmasıyla birlikte lokal medya planlama ajanslarının da yükselişe geçeceği yönünde. Carat, Mindshare, OMD, Starcom ve People Communications gibi global devlerin yarıştığı bu pazarda lokal bir oyuncu olarak var olmak hiç de kolay değil. Ancak araştırmalar ve sektör uzmanlarının görüşü, yakın zamanda gelişmelerin yerli ajanslardan yana olacağını gösteriyor; rakamlar da bunu ispatlıyor zaten. Pazarın şu an yüzde 30’unu yerli medya planlama ajansları ele geçirmiş bile; önümüzdeki dönemde bunun yarı yarıya olacağı hesaplanıyor.

YERELLER DAHA AVANTAJLI

Medya satın alma pazarının iddialı oyuncularından biri de Open. 2014 yılında kurulan Open, sadece iki yılda başarılı işlere imza atmış. Bunda şirketin kurucusu Muharrem Ayın’ın network ajanslarda yaklaşık 20 yıllık deneyiminin bulunmasının rolü büyük kuşkusuz. Aralarında Leo Burnett ve Publicis gibi dev ajanslarm bulunduğu bu kariyer yolculuğundan sonra kendi ajansım Open adıyla kuran Ayın, medya planlama dünyasında yerel ajansların birçok avantaja sahip olduğu kanısında.

Netvvork ajansların büyük yapısının iş yapmayı zorlaştırdığım ve ekibin esnekliğini kaybettirdiğini vurgulayan Ayın, “Bu durumda kararlar geç alınıyor. Oysa günümüzde, her geçen gün karmaşıklaşan medya dünyasında hızlı ve yerel kurallara uygun oynayan kazanıyor” görüşünde…

TÜRK FİRMALARLA BÖLGEYE AÇILACAK

Aym’a göre bir diğer avantaj, ülkelerdeki büyük yerel firmaların aynı zamanda en büyük reklamverenler olması. “Global listede üst sıralarda global firmalar yer alıyor. Ama Türkiye’nin en büyük reklamverenler listesinde en üst sıralarda mutlaka yerli firmalar karşımıza çıkıyor” diyen Ayın, yerel firmaların ise Türkiye’de ve hatta açılacakları pazarlarda iş ortağı olarak yerel medya ajanslarını tercih ettiğini belirtiyor. Bu firmalarla farklı pazarlara açılmayı hedeflediklerini de ekleyen Ayın, “Önce bölgesel ardından da global bir güç olacağız. Türkiye’den çıkan bir network ajans olmaya kararlıyız” diyor.

Mutluluk denince akla…

TÜRKİYE’NİN köklü markalarından Ülker, 71’inci yılını geride bırakırken, mutluluk tarifini de tüketicileriyle birlikte yeniden oluşturduğu bir kampanya başlattı. Her yaştan tüketicisini ve en çok da gençleri dinlediğini hep dile getiren Ülker, yeni iletişim kampanyasını da “Mutluluk Her Yerde” felsefesi üzerine oturttu.


Kampanyanın öncesini Yıldız Holding Türkiye Pazarlama Başkanı Lale Saral Develioğlu şöyle anlatıyor: “Biz Ülker’de herkesin günlük hayatına küçük mutluluklar katmak için çalışıyoruz. Herkesin ulaşabildiği ve etrafındakilerle paylaşabildiği ürünler üretiyoruz. Yaptığımız araştırmalarda gördük ki, tüketicimizin mutluluk anlayışı basit, günlük ve erişilebilir mutluluklardan oluşuyor. İnsanları nadir, zor erişilen, büyük mutluluklar değil, günlük, basit küçük mutluluklar ayakta tutuyor” diyor.

Bu açıklamadan da anlaşılacağı üzere Ülker, basit, küçük ama tüketicileri motive edecek mutluluklara odaklanacak. Bunun için de Türkiye’nin farklı bölgelerinde tüketicileri mutlu edecek etkinlikler de planlanıyormuş. Hatta mutluluk etkinliklerine holding içinde başlanmış bile; şimdi sıra sokaklarda. Kulağa oldukça hoş geliyor; ama bu reklamı hazırlayanların unuttuğu önemli bir nokta var. Bu ülkede mutluluk denince akla hemen onun adı gelir!..


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu