Pazarlama Reklam

McCann İstanbul Bünyesinde İnovasyon Bazlı Ajans Oluşturuyor

McCann İstanbul yeni yönetimiyle iddialı

Bir zamanlar Türkiye’nin en büyük reklam ajanslarından biri olan McCann İstanbul, yeni yönetimiyle eski günlerine geri dönmek için çalışıyor. Son bir yılda pek çok şirketi müşteri portföyüne ekleyen ve tarihindeki ilk Effie ödüllerini alan ajans yönetiminin bir başka heyecanım ise şirket bünyesinde kurulacak inovasyon bazlı ajans oluşturuyor.

McCann İstanbulDünyanın en büyük iletişim gruplarından olan IPG’nin Türkiye’deki ajanslarmdan biri olan McCann İstanbul, son dönemde kazandığı konkurlarla dikkati çekiyor.

Migros’tan Aytaç’a, Kinder’den Darüşşafaka Doğuş’a kadar pek çok kurumu müşteri portföyüne ekleyen ajansın bu atağında 2013’te McCann İstanbul’un yönetimine gelen Burak Aldinç’in emeği büyük.

McCann bünyesinde İstanbul’un da dahil olduğu bölgeyi yöneten Richard Bonnerdavis ile birlikte çalışan Aldinç, göreve gelir gelmez yepyeni bir vizyon oluşturmak için çalışmalara başladı. İlk iş olarak daha önce ajansta yaratıcı direktör olarak çalışan ancak kendi ajansını kurmak için kurumdan ayrılan Uğur Çakır, yeniden eş başkan olarak ajansa kazandınldı.

Ardından ise ajans girilen pek çok konkurdan müşteri alarak çıktı. Dahası bu yıl McCann tarihinin ilk altın Effie’leri de alındı.

McCann İstanbul’u başarılı günlerine geri döndürme yolunda yapılan tüm çalışmalan konuşmak için Burak Aldinç ile bir araya geldik. Aldinç, 2011 yılında ajans başkanı olan Tankut Karahan’ın ayrılmasının ardından bir CEO atamak yerine Richard Bonnerdavis’in ajansa göz kulak olmak üzere İstanbul’a geldiğini söylüyor. 2012 yılında güçlü bir yerel ajansı satın alma sürecine girdiklerini ve alınacak şirketin yöneticilerinin ajansın yönetimine gelmesi planlandığı için atama yapılmadığını belirten Aldinç, ancak birtakım aksaklıklar nedeniyle bu satın almanın gerçekleşmediğini ifade ediyor. 2013 ortalarında bu proje buzdolabına kaldırılıp Bonnerdavis bölgeyi yönetme görevine getirildikten sonra ise 2003’ten beri McCann İstanbul’da çalışan Aldinç’in yönetim kariyeri başlıyor.

Burak Aldinç, bugün 80’e yakın kişinin çalıştığı ajansta hedeflerinin iş ortaklığı yaptıklan tüm markalann memnuniyetlerini en üst seviyede tutmak ve sağlıklı şekilde büyümelerine katkı sağlamak olduğunu söylüyor. Aldinç, bunun için hem inovasyonu hem de yaratıcı düşünceyi olabildiği kadar kaliteli hale getirmek için çalıştıklarını anlatıyor.

LOKAL MÜŞTERİMİZ DAHA ÇOK

Loreal ve Nestle dışında tüm müşterilerinin lokal olduğunu, hatta Coca Cola’nın da İstanbul ofisinin kazanımı olduğunu söyleyen Aldinç, bazı şirketlerin tüm işlerini yaparken bazı markalara sosyal medya ve dijital konusunda destek verdiklerinin altını çiziyor. Örnek olarak bu yıl Beko’nun 35 ülkedeki dijital ve sosyal medya işlerini yapmaya başladıklarını dile getiren Aldinç, diğer örnekleri de şöyle sıralıyor: “Döner Stop markasını yarattık. Dükkan tasarımına kadar her şeyiyle biz ilgilendik. Darüşşafaka Doğuş lansmanı için çalıştık. Bununla da kalmadı, bir sosyal sorumluluk kampanyası olan ‘Oyunda Kal’a imza attık.”

Network ajansı olmanın en avantajlı noktası networkün aldığı müşterilerle çalışmaktır. McCann’in son birkaç yıldır yükselişte olduğunu hatırlatan Aldinç, önümüzdeki dönemde bu şekilde de müşteri alabileceklerine değiniyor. Aldinç, çalışanların daha sık uluslararası projelerde çalışma fırsatı bulmasının networke dahil olmanın en büyük getirisi olduğunu anlatıyor. Müşteri portföyüne telekomünikasyon, finans ve binek otomobil markası katmayı istediklerini de ifade eden Aldinç, ajans bünyesinde farklı bir oluşum içinde olduklarının bilgisini de paylaşıyor. Aldinç, “inovasyonu ayrı bir ajans olarak gruplamaya başladık. Orada farklı insanları istihdam edip farklı fikirler üreteceğiz” diye konuşuyor. Aldinç, bu ajansın ekibinin 5-6 kişiden oluşacağını, daha inovatif işler yapmış kişilerle bir arada çalışma niyetinde olduklarını da sözlerine ekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu