Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Kurda 4.0 beklentim o kadar da “uçuk” değil!.

Kurda son günlerde yaşanan hareketlenme ile kısa vadeli geniş bant 3.08-3.30 bölgesinde oluştu. Yakın vadede geri çekilmeler olsa da yükselişin devamını bekliyorum.

İçeriğe Ait Başlıklar

Trump ile neler değişir?

Hiçbir şey. Derin ABD’nin iç ve dış politikaları başkana göre esasen değişmez, sadece usulen değişir. ABD Merkez Bankası FED’in atacağı adımlarda da herhangi bir değişiklik olmaz. Piyasalar Trump’tan çok korkuyordu. İlk reaksiyon ciddi anlamda negatif oldu, büyük çöküş yaşandı ama aynı gün piyasalar toparlandı. Risk alma iştahı seçimlerden önceki düzeylerin bile üzerine çıktı. Alttaki grafikte finansal piyasaların haletiruhiyesini gösteren VIX endeksi görülüyor. Bu endeksin 15’in altında olduğunu yani finansal piyasalarda risk alma iştahının tavan yaptığını gözlemliyoruz. Seçim sonrası yaşanan coşkunun devamının gelmesini beklemiyorum. S&P500 endeksi için daha önce de yazdığım 2180-2200 bandı orta vadeli “sat” bölgesi olarak geçerliliğini koruyor.

kur

Altın?

Trump’ın başkanlık yarışını kazanması altında her zamanki gibi saman alevi niteliğinde bir yükseliş yaşanmasına neden oldu. Alttaki grafikte altın fiyatlarının orta vadeli trendi görülüyor. Altın, 2012 yılından beri süre gelen düşüş trendinin üst kanalını geçemiyor. Bu eğilimin önümüzdeki dönemde de devam etmesini bekliyorum. Ons altında genel anlamda güçlü bir eğilim yaşanması ihtimali oldukça düşük.

Peki FED?

ABD 10 yıllık Hazine faizlerine dikkat etmenizde yarar var. Temmuz ayında yüzde 1.30 düzeylerine kadar gerileyen ABD 10 yıllık Hazine faizlerinde son günlerde çok sert bir yükseliş yaşandı ve yüzde 2.20’li düzeylere gelindi. ABD Hazine piyasaları FED’in Aralık toplantısında faiz artırımı yapacağını net bir şekilde fiyatlıyor. Opsiyon fiyatlamalarında ise Aralık ayında faiz artırımına yüzde 70 civarı olasılık biçildiği gözleniyor. ABD Hazine faizlerindeki yükseliş dolar ve euro faizleri arasındaki makasın dolar lehine belirgin bir şekilde açılmasına ve paritenin 1.09’lara kadar gerilemesine neden oldu. FED’in Aralık toplantısı öncesi önemli bir veri seti daha var. Kasım ayına ait ISM imalat ve hizmetler endeksleriyle tarım dışı istihdam verisi açıklanacak. Bu verileri görmeden FED’in faiz artırımını cepte görmemek gerekir. Faiz artırımı böylesine güçlü bir şekilde fiyatlanırken FED’in pas geçmesi paritede 1.13’lere kadar yükseliş yaşanmasını sağlar. Yıl sonuna kadar olan vadede paritenin 1.0840 düzeyinin altında kalıcılaşmasını beklemiyor. Kısa vadede parite için yönün yukarı olduğu söylenebilir.

Dolar-TL?

Kurda son yaşanan atakla 4.0 beklentimin o kadar da “uçuk” olmadığı görülmüştür sanırım. Hem temel, hem de teknik faktörlerden dolayı kurda ana yönün güçlü bir şekilde yukarı olduğunu aylardır yazmaktayım. Son günlerde yaşanan hareketlenme ile kısa vadeli geniş bant 3.08-3.30 bölgesinde oluştu. Yakın vadede geri çekilmeler olsa da yükselişin devamını bekliyorum. Özellikle dış dünyaya yönelik olumsuz öngörümden dolayı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu