Girişimcilik Haberleri

Kozmetik zinciri oluşturacak

Üssün Kozmetik şirketini kurarak güzellik kremi üretimine soyunan girişimce Hüseyin Yağcı, zaman içinde yabancı markaların ithalatına da başladı. Ürünlerinin güzellik salonları, klinikler, hastaneler ve e-ticaret sitesinden tüketicilerle buluştuğunu belirten Yağcı,’Yeni markalarla birlikte ciromuzu bu yıl 8 milyon TL!ye çıkaracağız. 5 yıl sonraki hedefim, bünyemizdeki marka sayısını 70’e çıkartmak ve Üssün Kozmetik zincir mağazaları açmak’ diyor.


Kozmetik sektörü hem dünyada hem de Türkiye’de istikrarlı bir büyüme gösteriyor. Her yıl ortalama yüzde 10 oranında büyüme kaydeden dünya kozmetik sektörü, 200 milyar dolarlık bir hacme sahip. Türkiye’de ise sektörün büyüklüğü 2,8 milyar dolar seviyesinde. Türkiye’de, kozmetiğe olan ilgi her geçen gün artıyor. Bu ilgi girişimcileri de etkiledi. Ankaralı Hüseyin Yağcı da onlardan biri. Altı yıl önce ‘üssün Kozmetik’ firmasını kuran Yağcı, kendi markası Üssün’ün yanı sıra değişen tüketici talepleri doğrultusunda dünyanın önde gelen markalarının Türkiye distribütörlüğünü de aldı.

ussun kozmetik

Bunlar arasında Avusturyalı Tolure, Alman Shick Medikal gibi dermokozmetik markaları bulunuyor. BünVelerine son olarak bu yıl Alman Sqoom markasını dahil ettiklerini belirten Yağcı, “Bir süre ‘Üssün’ markalı kendi güzellik kremimizi üretip tüketicilerle buluşturduk. Ancak ithal markalara yönelmemiz ile birlikte kendi markamızın üretimini durdurduk. Bünyemize bu yıl katılan markaların etkisiyle 2017 sonunda ciromuzda artış bekliyoruz. Öyle ki geçen yıl 4 milyon TL olan ciromuzun bu yıl 8 milyon TL’ye çıkmasını hedefliyoruz” diyor.

Kendi mağazalarını açacak

Üssün Kozmetik bugün, Avusturyalı Tolure, Alman Sqoom markasının Türkiye exclusive satış distribitörlüğünü yapıyor. Şirket şu günlerde, ünlü bir Slovak güzellik markası ile de görüşme halinde. Ürünlerini güzellik salonları, klinikler, hastaneler ve e-ticaret sitesi üzerinden tüketicilerle buluşturduklarını dile getiren Hüseyin Yağcı, “2010 yılında, müşterilerimden gelen talep üzerine kaş ve kirpik çıkartma özelliğine sahip özel bir ürün olan Avusturyalı Tolure ile bağlantıya geçtim ve görüşmelerimiz neticesinde markanın Türkiye satış distribitörü oldum. Yine müşteri talepleri ile dermokozmetik bir ürün olan Sqoom markasının 2017 itibari ile Türkiye exclusive satış distribitörü olduk.


5 yıl sonraki hedefimiz, bünyemizdeki marka sayısını 70’e çıkartmak ve Üssün Kozmetik zincir mağazaları açmak” diye anlatıyor.

Kariyerine kuaförlükle başladı

Hüseyin Yağcı’nın 1980’li yıllarda bir gazetede okuduğu makale yol gösterici olmuş. Makaledeki güzellik ve kozmetik sektörünün her zaman büyümeye devam edeceği vurgulanıyormuş. Bunun üzerine işe çekirdekten başlamaya karar verdiğini belirten Hüseyin Yağcı, sonraki gelişmeleri şöyle anlatıyor: “Bir bayan kuaföründe çalışmaya başladım ve 6 yıl sonra kendi salonumu açtım. 2004 yılında Türkiye’de bir ilke imza atarak, salonunda personeline İngilizce ve psikoloji eğitimi aldıran kuaför olarak gazete ve ana haberde yer aldım. O yıllardan sonra güzellik sektöründe araştırmalarıma devam ederek, ilk önce kendi kozmetik markam Üssün’ü yarattım, bir süre bu markanın satışı yaptım. Ardından yurt dışından ithal ettiğim markaları da bünyeme dahil etmeye başladım. Şimdi dalıa çok ilgi gören, üst segmente hitap eden markalan ithal ederek yoluma devam ediyorum.”

Özlem Bay Yılmaz


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu