İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Konsantre Meyve Sularına İlgi Var

Ülkemizde yaygın örnekleri görülmemesine rağmen bu ilginç pazar tüm dünyada gelişme eğiliminde. Uygulama daha çok ev dışı tüketim pazarını ilgilendirirken şimdi sıradan tüketicilerin ilgisini çekecek raf ürünleri kategorisine girmek üzere. Bilindiği gibi piyasada bulunan ve meyve suyu olarak adlandırılan ürünler gıda kodeksimize göre üç ayrı kategoride değerlendiriliyor.

Konsantre Meyve Suları

Bazılarında gerçek meyve suyu miktarı fazla bazılarında ise çok az. Sonuçta hepsi meyve suyu konsantresinden (özütünden) üretilip pazara sunuluyor. Oysa başta Amerika olmak üzere Avrupa ve Japonya’da tüketim daha çok konsantreler üzerinden şekilleniyor. Bunlar yeni alışkanlıklara göre doğrudan raftan alınıp evde damak tadına ve kişisel zevke göre mutfakta hazırlanıyor. Bu özellik tüketiciye çeşitli meyve özütlerini karıştırarak tat kokteylleri yapma olanağını sunuyor. Konsantreden meyve suyu hazırlanması meraklısı için başlı başına bir lezzet uğraşısı. Çeşitleri piyasada hazır olarak bulunmayan bazı karışımları anında oluşturmak mümkün…


Örneğin vişne konsantresinden elde edilen eriyik içine nefaset katmak için sebze özütleri ya da dut, çilek, böğürtlen, havuç konsantresi gibi onlarca farklı ürün eklenebiliyor. Dolaysıyla raflarda klasik meyve sularının yanı sıra daha küçük hacimde paketlenen onlarca meyve suyu konsantresini görmek mümkün. Bu konsantreler sadece soğuk içecek oluşturmak için değil, mutfak sanatında bazı spesiyalitelere lezzet katmak için de kullanılıyor. Bunların başında gurme nitelikli sosların hazırlanması geliyor. En başta da konsantrelerden hazırlanmış salata sosları var. İşin sağlık tarafı da önemli: Hazır meşrubat ve meyve sularında şeker miktarı sabit… Oysa konsantreden hazırlanacak karışımlarda şeker içeriği istenen miktarda ayarlanabilecek. Bazılarında sadece tatlandırıcı katarak pratik diyet içeceği haline getirme olanağı da bulunuyor. Kısacası her şeyden önce mutfak sanatları adına konsantre meyve sularını kullanmak başlı başına bir uğraşı alanına dönüşmek üzere. Kârlı ve kolay bir uğraşı. Anlaşmalı yetiştiricilik yaptırarak konuyu daha da büyütmek mümkün.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu