Pazarlama Reklam

KOBİ’ler için Adwords reklamcılığı çok iyi bir çözüm

Google Adwords’ün KOBİ’ler arasında elde ettiği başarı iştah kabartıyor. TmtterAds rehberi hazırlayan Tmtter da aynı kitlenin yeni reklam mecrası olma iddiasında…


TÜRKİYE’DE esnafın ve küçük girişimcinin hayatı birkaç yıl önce değişti. Google’m çıkardığı Ad-words uygulaması, kısaca KOBİ olarak adlandırdığımız küçük ve orta ölçekli şirketlerin iş yapış şekillerini büyük ölçüde değiştirdi.

Google’a bu uygulamayla ilan veren esnaf mesela, telefonla satış yapar oldu, tüm gün dükkanında pinekleyerek müşteri bekleme derdinden kurtuldu; hatta dükkanların metrekaresi azaltıldı, kira masrafları düştü.

google-adwords

Önemli bir değişim bu. Çünkü yapılan araştırmalar, Türkiye’deki firmaların yüzde 95 oranında KOBI ölçeğinde olduğunu ve reklam bütçelerinin de düşük olduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle KOBI’lerin daha sonuç odaklı reklamlar verme eğiliminde olduğunu tahmin etmek zor değil, işte, tam bu noktada KOBİ’ler için Adwords reklamcılığı çok iyi bir çözüm oldu. Aynı şekilde yapılan araştırmalar, Adwords açısından Türkiye’nin dünyada en çok gelişen birkaç pazar arasında yer aldığını da ortaya koyuyor.

ads

Tüm bu gelişmelerin perde arkasında Advvords’ün tam da KO-Bİ’lerin ihtiyaçlarına uygun olarak yapılandırılmış bir model olmasının önemli bir etkisi olduğu aşikar. Öncelikle bu reklam modelinde girişimciler reklamları için hedef bölge seçebiliyor. Kars’taki bir tesisatçının İstanbul’da reklam vermesi gibi tuhaf durumlarla bu modelde karşılaşmıyorsunuz. Ayrıca tıklama başına ve hatta önden belirlenen bütçeyle ilan vermek de mümkün. Yani 100 TL’niz var ve sadece Levent ve civarındaki tüketicilere hitap edi yorsanız, buna uygun bir çözüm almanız mümkün.

TWİTTER’IN DA ODAĞINDA KOBİ VAR

Google Adwords’ün KOBİ tarafında elde ettiği başarı nedeniyle, Tvvitter da KOBİ’ler için ‘Twitter Ads’ modelinden faydalanabilme rehberi hazırladı. Yakın zamanda 200’ü aşkın ülke ve bölgeye genişletilen self-servis reklamcılık platformu Tvvitter Ads sayesinde Tvvitter da KOBİ’lere hedef kitlelerine etkin şekilde ulaşabilmenin yollarını gösteriyor.

Firma, yakın bir zamanda 33 ülkeden 200’ü aşkın ülkeye genişlettiği self-servis reklamcılık platformu sayesinde KOBİ’lere seslerini daha geniş kitlelere duyurma imkanı sağlıyor. Örneğin, Türkiye’de üretim yapan orta ölçekli bir firma, dünyanın herhangi bir ülkesindeki potansiyel müşterisine ulaşıp kendisini tanıtabiliyor. Peki Tvvitter Ads, KOBİ’ler için neler sunuyor, KOBt’lerin iyi sonuçlar almaları için hangi adımları atmaları gerekiyor?..

İşte, KOBİ’ler için bu kez de global arenaya açılmada yeni bir dönemeç olma potansiyeli taşıyan Twitter Ads modelinden faydalanmak isteyenler için 7 püf noktası…

1 – En iyi formatı seç

Twitter da KOBİ’ye uygun esnek modeller sunma konusunda iddialı. Amacınız internet sitenize yüksek kalitede akış çekmek ya da talep toplamaksa, yaratıcı formatlarla hedef kitlenizin ilgisinin gün boyunca sizde kalmasına olanak sağlıyor.

2 – Hedef kitlene ulaş

Tvvitter’da doğru kitleye ulaşmanızı kolaylaştıracak yeni hedef belirleyici araçlar geliştirilmiş. İlgi alanı, anahtar kelime, kullanıcı adı gibi belirleyicilerle, doğru kullanıcıları, doğru mesajla ve doğru zamanda hedef almanıza destek oluyor.

3 – Açık ve net mesajlar kullanın

Tweet’inizle vermek istediğiniz mesajın kesinlikle açık ve öz olması gerekiyor. Bu yüzden tvveet’inizi kolay anlaşılır bir şekilde oluşturun. Tweet attığınız konunun heyecan ve tutkunuzu yansıtmasına özen gösterin.

4 – Monolog değil, diyalog kurun

Twitter’ın herkese açık ve herkesin birbi-riyle kolayca iletişime geçebileceği bir yer olduğunu göz önünde bulundurun. Müşterilerinizin söylediklerini gerçek anlamda dinlemenizin hoş ve yerinde bir yaklaşım olacağını unutmayın. Bir duyuru yapacaksanız, bunu Twitter’m etkileşim özelliğini kullanarak, sohbet aracılığıyla yapın.

5 – Bırakın size gelsinler

Tweet’lerinizde web sitesi linki kullanmanızda fayda var. Böylece tüketicileri sitenize yönlendirmeniz ve satış potansiyelinizi artırmanız mümkün olacaktır.

6 – Takip ve analiz

Twitter performansınızı ölçmek ve en uygun hale getirmenize yardımcı olmak için bir takım analitik gösterge tabloları sunuyor. Böylece twe-et’lerinizle bağlantı kurmuş insanlar, reklam kampanyalarınız ya da belirli hedef kitlesine sahip kampanyalarınız hakkında değerli öngörüleri keşfetmenize yardımcı oluyor.

7 – “Promoted Tweet”

Gönderdiğiniz tweet’lerin çok daha fazla görünür olması için Twitter’ın sunduğu ‘Promoted Tvveet’ hizmeti son derece faydalı. Promoted Tweet kampanyalarınızdan gösterim ve etkileşim dönüşümlerinin tam etkilerini anlamak için dönüşüm takibini kolayca yükleyip takip edebiliyorsunuz.

Bırakıp gitme! dedi Youtube’da 1 milyon kez izlendi

SÖZ sosyal medyadan açılmışken, Twitter ve reklamı entegre ederek ulaşılan bir başarı hikayesinden de bahsetmeden geçemeyeceğim. Şekerbank’ın, çiftçiler toprağını, köyünü bırakıp gitmesin diye Kasım 2014’ten bu yana sürdürdüğü ‘Aile Çiftçiliği Bankacılığı’ projesi ve bunun devamı niteliği taşıyan ‘Tweet Köy’ projesi, televizyonda olduğu gibi sosyal medyada da yankı uyandırmaya devam ediyor.


Concept Reklam Ajansı imzası taşıyan ‘Aile Çiftçiliği’ne ilişkin reklam filmi ve sosyal medyayı da içeren entegre iletişim planı ile tarım ve kırsal kalkınmanın önceliği konusunda kayda değer bir farkındalık oluşturmuş durumda. Projenin detaylarını Concept ekibi şu şekilde özetliyor:

“Şekerbank, #senbırakıpgitmediye etiketi altında yazılan ve birçoğu çiftçilere seslenen 10 binin üzerindeki paylaşımı, ‘Tvveet Köy’ reklam filmiyle çiftçilere, yani tweet mesajlarının gerçek sahiplerine ulaştırdı. Yeni reklam filmi kapsamda Tvvitter mesajları tabelalara bastırıldı, köylerin en merkezi yerlerine, evlerin ya da çeşmelerin duvarlarına asıldı.” Sonuç mu? Tweet’ler toplamda 32 milyondan fazla kez görüntülenirken, Facebook’taki kampanya içerikleri 780 bini aşkın kişiye ulaştı. Reklam filmi, sadece YouTube’da 1 milyon kez izlenmiş. Sadece bu rakamlar bile bankanın başarısını ortaya koyuyor.

Gelen tvveet’lerin hepsi neredeyse birbirinden ilginç ve çarpıcı. En çok beğendiğimiz ise aslında tam da verilmek istenen ve Şekerbank’ın Concept’le birlikte başardığını ortaya koyuyor: “Bu topraklardan vazgeçmeyin lütfen, sizlere ihtiyacımız var.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu