Pazarlama Reklam

Kız Gibi Yap Reklamı

P&G’nin tüm dünyada sürdürdüğü “#LikeAGirI” hareketi çok tuttu. Türkiye’de de büyük yankı uyandıran “#KızGibi99 kampanyası, pazarlama ile sosyal sorumluluğu birleştiriyor…


ÇOĞUMUZUN hayatında duyduğu ilk hakaretlerden biri “kız gibi ağlama” lafı oldu.

“Kız gibi” kavramının güçsüz, zayıf, hafif, ikiyüzlü ve korkak gibi birçok negatif algıyla birlikte anıldığı bir dünyada, “kadına şiddete son” çağrılarının yanıtsız kalması hiç de şaşırtıcı değil.

P&G kiz gibi

İşte bu nedenle dünyanın dev markalarından Procter & Gamble’ın (P&G), geçen yıldan bu yana tüm dünyada yankılar uyandıran kampanyası “Like a Girl”, pazarlamayla sosyal sorumluluğun başarılı karma örneklerinden biri olarak etkisini sürdürüyor.

P&G’nin Türkiye’de Orkid olarak adlandırılan Always markası için hazırladığı kampanya, bir hakaret olarak algılanan “kız gibi” deyimiyle ilgili ilham verici bir deneyle yola çıkıyor. Leo Burnett imzası taşıyan kampanya, bu deyimin yarattığı algıyı değiştirmeyi, hatta kız gibi sözünün “yapabileceğinin en iyisini yapmak” olarak kabul edilebileceğini göstermeyi hedefliyor.


Olayın güzel yanı ise, P&G’nin bu çalışmayı viral bir video ya da bir kampanya olarak bırakmayıp, dünyanın farklı ülkelerinde çeşitli çalışmalarla desteklenen bir harekete dönüştürmüş olması… Bu ülkeler arasında pek tabii ki Türkiye de bulunuyor. P&G Kadın Bakım Grubu Marka Müdürü Murat Ünverdi, bu kampanya kapsamında şimdiden önemli bir yol kat ettiklerini ve bu yıl farklı çalışmalara da imza atılacağının müjdesini veriyor.

Kampanyanın yüzü ve sesi olarak, daha öncesinde “Çocuk da Yaparım, Kariyer de” sloganını adeta hepimize ezberleten Nil Karaibrahimgil seçilmiş. Karaibrahimgil’in “Kız Gibi” şarkısı ve Türkiye’ye özel klipinin şimdiden Türkiye’de 12 milyonun üzerinde izlenmeye ulaştığını vurgulayan Ünverdi, Youtube listelerinde de en çok izlenen videolar arasında yer aldığını ekliyor.

Murat Ünverdi, “Ülkemizde binlerce genç kız Karaibrahimgil’in şarkısını karao-ke videoları ile söyleyerek de harekete destek verdi” diyor. Ünverdi ayrıca, kız gibi en iyi şekilde yaptıklarını sosyal mecralardan #KızGibi hashtag’i ile paylaşan genç kızların sayısının da hızla arttığım belirtiyor.

KAMPANYALAR SÜRECEK

Kampanyanın Türkiye’de elde ettiği başarıdan mutluluk duyduklarını da belirten Ünverdi, “Bizim amacımız, genç kızlara yalnız olmadıklarını ve birlikte, özgüvenle #KızGibi yaptıkları her şeyin en iyi şekilde yapıldığını göstererek, bundan utanmak yerine bunu birlikte kutlamakta ve kendileriyle gurur duymakta destek olabilmek” diye vurguluyor. Her yıl dünyada yaklaşık 60 ülkede, 5 milyondan fazla tüketiciyle görüştüklerini hatırlatan Ünverdi, “Türkiye’de kadınların kendilerine güvenini teşvik edecek kampanyalarımız sürecek” diye ekliyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu