Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Kazandıracak Hisse Önerileri

Endeksin 2014 yılsonuna kadar 84 bin 500-72 bin 500 aralığında dalgalanması bekleniyor. Bu dönemden yararlanmak isteyenlere öz sermayesi güçlü, kur hareketlerine karşı dayanıklı ihracatçı şirket hisselerinden seçim yapmaları öneriliyor…

Kazandıracak Hisse ÖnerileriSON dönemde dolarda yaşanan yükselişin Borsa İstanbul’daki hareketleri olumsuz
yönde etkilediği görülüyor. BIST endeksindeki hareketin dolar kuru ile ters korelasyonda olduğunu ifade eden analistler, küresel bazda dolarda görülen değerlenmenin özellikle gelişmekte olan ülke para birimlerine yaptığı baskı nedeniyle borsaları olumsuz etkilediği konusunda hemfikir.

Analistlere göre, kurun 2.2500 TL seviyesi üzerinde kalmaya devam etmesi Borsa İstanbul’da endeksin yukarı yönlü hareketlerinin kalıcı olmasını engelleyebilir. Endeksin yukarı yönlü anlamlı bir yükseliş göstermesi içinse kurun 2.2500 TL altında kalıcılık sağlaması gerektiği düşünülüyor.

Öte yandan gelişmiş ülke merkez bankalarının teşvik politikalarının gelişmekte olan ülke piyasalarında olumlu fiyatlandığını hatırlatan analistler, petrol fiyatlarındaki düşüşün de endeksi olumlu etkileyeceği kanısında.

Siyasi ve ekonomik risklerin düşmesi halinde yılın son bir buçuk ayında Borsa İstanbul’da alım ağırlıklı bir seyir görüleceğini düşünenler de bulunuyor. Kimi analistler risklerin öne çıkacağını ve endeksin gerileyeceğini, kimisi de piyasanın yılın son aymda yükseliş yönünde hareket edeceğini düşünüyor.

Hatta gelecek alımlarla endeksin 85 binleri zorlayacağım tahmin edenler de var.

YÜKSELİŞİ DESTEKLEYECEK UNSURLAR

BIST-100 endeksinde yılsonuna kadar 84 bin 500-72 bin 500 aralığında dalgalı bir hareket bekleyen ALB Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Arda Coşar, “BIST-100 endeksi son dönemde yaptığı yükseliş denemelerinde 80 bin üzerinde yukarı doğru anlamlı bir tepki veremiyor. Diğer taraftan küresel gelişmeler ve FED faiz artırım süreciyle ilgili riskler Borsa İstanbul’da baskı oluşturabilir. Bu tür riskler piyasa için aşağı yönlü riskleri oluşturacak” diyor. Ancak bu dönemden de kazançlı çıkılabileceğini ifade eden Coşar’a göre, burada en önemli noktanın doğru tercih yapmak olduğunu söylüyor. Coşar, doğru hisse seçimi içinse yatırımcılara şu önerilerde bulunuyor:

“Portföy oluştururken öz kaynak yapısı güçlü, net karı ile satışları esas faaliyetleri ile doğru orantılı yükselen, aynı zamanda öz sermayesini yıldan yıla artıran şirket hisseleri tercih edilmeli. Bununla beraber, özellikle kur hareketlerine karşı dayanıklı olan ihracatçı şirketler bu dönemde ön plana çıkabilir.

Aynı zamanda şirketlerde karlılık rasyoları da uzun vadede yükselişi destekleyebilecek unsurlar arasında yer alıyor. Bu faktörlerin yanı sıra hisse senedinde teknik seviyelerde gözetilmeli. Bütün bunlara bakılarak uygun seviyelerden alım yapılabilir.”

Integral Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Beste Naz Süllü de yıl-sonuna kadar hisse seçiminde Borsa İstanbul’un geneline bakıldığında yaşanan yabancı çıkışlarını endişe verici buluyor. Ancak yabancıların satışta oldukları dönemde de bazı hisselere olan ilgilerinin devam ettiğini hatta alımların olduğunu hatırlatan Süllü, bu tür hisselerin takip edilmesini öneriyor. Süllü’ye göre, yatırımcılar, yabancıların tercih ettiği, döviz dalgalanmalarına karşı defansif durabilecek ve öz sermayesi güçlü şirket hisselerini tercih etmeli. Süllü, bu özellikleri taşıyan hisselerin yılbaşına kadar tercih listesinde yer alabileceğini düşünüyor.

Coca-Cola İçecek: Türkiye dışında özellikle Orta Asya ve Ortadoğu ülkelerinde satışlarını hızla yükseltiyor. 2014 yılı dokuz aylık dönemde satışlarını hacim bazında yurtiçinde yüzde 9, yurtdışında yüzde 16, toplamda ise yüzde 17 artırdı. Aynı dönemde şirketin satış geliri de yüzde 17 artışla 4 milyar 902 milyon TL’ye yükseldi. Geçen yılın dokuz ayında yüzde 38.47 olan brüt kar marjı ise bu Şfçecefi yılm eş döneminde 37.08 oldu. Şirketin esas faaliyet karı ise yüzde 11 artışla 636 milyon 344 bin TL’ye yükseldi. Öte yandan geçen yılın ilk yarısında satın alınan bağlı ortaklık değerlemesinden elde edilen 241 milyon 632 bin TL’lik gelirin olmaması nedeniyle net karı yüzde 30 azalışla 389 milyon 749 bin TL oldu. Ancak geçen yıl elde edilen bir defaya mahsus gelirin bu yıl olmaması sebebiyle net karda gerileme görülse de şirket satış ve kar rakamları açısından olumlu bir yıl geçiriyor. Olumlu performansın devam etmesini bekliyoruz. Özellikle yurtdışı satış performansının uzun vadede olumlu etki etmesini bekliyoruz. Coca-Cola İçecek hisseleri için 56.00 TL hedef fiyatla yüzde 19 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Aygaz: 2013’ün dokuz aylık döneminde 4 milyar 374 milyon TL olan satış gelirleri 2014’ün eş döneminde yüzde 23’lük yükselişle 5 milyar 361 milyon TL oldu. Buna karşılık brüt kar marjı yüzde 9.00’dan 7.63’e geriledi. Karşılaştırmalı dönemde faaliyet karı ise AYGAZ 136 milyon 216 bin TL’den 132 milyon 510 bin TL’ye geriledi. Ancak faaliyet karındaki bu düşüşe karşın 2014’ün dokuz aylık dönemde açıkladığı 216 milyon 317 bin TL’lik kar, geçen yılın eş dönemine göre nerdeyse yüzde 11 artışa işaret ediyor. Şirketin 2014 yılı dokuz aylık dönemde ihracatla 15 milyon dolar döviz girdisi sağladığını belirtelim. Şirket LPG’nin dağıtımında kullanılan tüplerin yenilenmesi, tesislerin modernizasyonu ve yenilenmesine yönelik yatırımlar da yapıyor. Öte yandan ilgili dönem itibarıyla Aygaz’ın 73 milyon 620 bin TL net borcu bulunuyor. Ancak buna karşılık öz kaynak yapısı oldukça kuvvetli. Aygaz’ın güçlü finansal yapısı ve artan satışları paralelinde hisseleri için 11.11 TL hedef fiyatla yüzde 15 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Bagfaş: 2014 yılı dokuz aylık dönemde 317 bin 435 ton altı cins kimyevi gübre, 9 bin 301 ton sülfürik asit, 4 bin 989 ton fosforik asit ve 1 milyon 713 bin 565 kWh elektrik enerjisi satışı ile toplam 280 milyon 998 bin TL satış geliri elde etti. Satış gelirlerini geçen yılın eş dönemine göre yüzde 6.5 oranında artıran Bagfaş’ın brüt kar marjı ise yüzde 15.50 oldu. Söz konusu brüt kar marjı 2013 yılının ilgili döneminde yüzde 9.09 oranındaydı. Brüt kar maıjındaki iyileşmeye paralel olarak şirketin faaliyet ve net dönem kar marjlarındaki iyileşme de dikkat çekiyor. 2014 yılı başından bu yana ciro ve karlılık rakamlarında artış görülen Bagfaş fabrika yatırım sürecine de devam ediyor. Söz konusu yatırımların 2014 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor. Bu nedenle önümüzdeki dönemde şirketin ciro ve karlılık rakamlarında iyileşmenin devam etmesini öngörüyoruz. Bagfaş hisseleri için 14.00 TL hedef fiyatla yüzde 10 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Turkcell: S&P tarafından ’durağan’dan ‘pozitif görünüme çevrilen Türkcell’in kredi notu BB+ olarak revize edildi. Şirketin 2014 yılı dokuz aylık net karı 2013‘ün eş dönemine göre yüzde 28 değer kaybetmesine rağmen, konsolide FAVÖK aynı dönemler arasında yüzde 5 değerlendi. Şirket 180 milyon TL net açık döviz pozisyonu nedeniyle kur dalgalanmalarına maruz kaldığı için finansman giderlerindeki yüzde 106 oranındaki artış, net kara olumsuz yansıdı. Şirket hisseleri için 13.31 fiyat kazanç oranı ile sektöre göre primli işlem görüyor. Net kardaki azalmaya rağmen şirketin bu yılın aralık veya 2015 yılı mart ayında temettü dağıtması ve bununla birlikte hisse performansında güçlenme bekleniyor. Bu yönüyle önerimizin ‘ağırlığı artır’ olan şirket hisseleri için 12 aylık dönemde 16.00 TL hedef fiyatla yüzde 25 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Türk Telekom: Türk Telekom ve SAP arasında imzalanan anlaşmayla Türk Telekom Grubu tüm satın alma süreçlerini entegre SAP çözümleri ile tek merkezden yürütecek. Türk Telekom’un gelir kaynağı olan sabit hatlar ve mobil hatlar gelirlerinde toplamında yüzde 1.71 oranında artış söz konusu. Ancak 2014 yılı dokuz aylık net karını, gelir tablosuna baktığımızda faaliyet dışı gelirlerden elde etmesi, bilanço kalitesi açısından olumsuz duruyor. Şirket hisseleri 2.54 fiyat/kazanç oranı ile iskontolu olsa da, 3.84 piyasa değeri/defter değeri ile sektör ortalamasının üstünde bulunuyor.

Teknik olarak şirketin eylül ayında gerçekleştirdiği ters omuz baş formasyonu sonrasında 5.51 seviyelerini test eden hisse 6.40 seviyesini aşması halinde kısa vadeli düşen trendini kırabileceği gibi tekrar 6.55-6.60 testi gerçekleştirebilir. Türk Telekom hisselerinde ‘endekse paralel getiri’ bekliyoruz. Hissede 6.98 TL hedef fiyatla yüzde 7.70 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Doğuş Otomotiv: Şirketin otomobil pazarında toplam satış adetleri içerisindeki payı yüzde 19 oranında artarken, kendi bünyesi içerisindeki satış adetleri ise yüzde 8 oranında yükseldi.

Fakat sektörel bazda Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin [ODD] 5 Kasım tarihli raporuna göre, Türkiye otomotiv ve hafif ticari araç pazarı 10 aylık dönemde yüzde 16 daraldı. Doğuş Oto, 2013 yılı dokuz aylık döneme göre hasılatını yüzde 9 oranında artırarak net karına yüzde 2’lik katkı sağladı. Şirket kısa vadeli borçlanma oranını 2013’ün eş dönemine göre yüzde 67 oranında artırırken, uzun vadeli borçlanma oranını yüzde 75’e düşürdü. Ancak borç kaldıraç oranında yüzde 1 artış görüldü. Öte yandan 1 Ekim’den bu yana endeksteki yabancı oranındaki düşüşe karşın şirketin yabancı oranının yüzde 2 artması önemli. Ayrıca şirket hisseleri hareketlerine yükselen trend içerisinde devam ediyor. Doğuş Otomotiv hisseleri için 10.20 TL kritik direncinin kırılması durumunda yüzde 19 yükseliş potansiyeli ile 11.90 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Endeks yılsonuna kadar 85 binleri zorlar

InvestAZ Yönetim Kurulu Başkanı Elşen Guliyev, 2014 yılsonunda BIST-100 endeksinin 85 binleri görebileceğini düşünüyor. Yılsonuna kadar borsaya güçlü bir alım gelebileceğini öngören Guliyev, ancak 2015 yılının ilk aylarında tekrar aşağı yönlü bir düşüşü olası görüyor. 2015 yılı haziran ayına kadar ekonomiye FED’in faiz artırım sürecinin, Avrupa Merkez Bankası ve Japonya’nın genişlemeci para politikalarının ve Türkiye’de genel seçim riskinin yön vereceğini tahmin eden Guliyev, beklentilerini şöyle özetliyor.

“Türkiye’deki seçimlerde büyük bir sorun yaşanmamasını, istikrarın devam etmesini, FED’in sıkılaştırma politikasının Japonya ve Avrupa tarafından sınırlı da olsa dengelenmesini ve global ekonomik büyümenin ve buna bağlı olarak Türkiye büyümesinin sınırlı bir artış göstermesini bekliyorum.”

Guliyev, 2015 yılı haziran ayına kadarki dilim için risk algısı orta düzeydeki bir yatırımcıya yönelik porftföy dağılımını yüzde 40 tahvil, yüzde 35 altın, yüzde 15 dolar, yüzde 10 BIST-100 hisseleri olarak veriyor.

Şu anda doların güçlendiği bir dönemde olduğumuzu hatırlatan Guliyev, 2015’in altın yılı olacağını düşünüyor.

2014 yılsonu 2015 başında kısa süreli de olsa dolarda 2.40’ları görebileceğimizi tahmin eden Guliyev, “Altında ise 1.100-1.125 dolar aralığı alım için uygun. Altında düşüş ise bence 1.100 dolarda durur. Altının yukarı gitmesinde temel faktör yaşanan belirsizlikler. Ben önümüzdeki yıl altına ciddi bir rağbet olmasını bekliyorum. Dolarda ise seçim döneminde belirsizliklere paralel bir yükseliş yaşanır. Euro/dolar ise çok yakında 1.50-1.60’ları test edebilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu