İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Kaya tuzu para demek

Ülkemizde önemli kaya tuzu yatakları Çankırı ve Kars’ta bulunuyor. Nevşehir, Kırşehir civarında da daha küçük yataklar var. Kaya tuzunun en önemli özelliği kristal yapısı ve kirlenmemiş olması. Halen ihracat başta olmak üzere iç pazarda değişik ölçülerde kaya tuzuna ihtiyaç duyuluyor. Milimetrenin üçerli katları halinde kalibre edilmiş tuzlar özellikle gelişmiş ülkelerde büyük ilgi görüyor.

Kaya tuzu

Çeneli değirmenlerde kırılan kaya tuzlarının büyük taneli olanları turşuculuk, konservecilik gibi fermantasyon işlemlerinde kullanılıyor, özellikle de balıkçılık alanında tüketiliyor. Gıda sektörü dışında yeni kullanma yerleri de var.

Son zamanlarda boylandırılmış kaya tuzu kristalleri dekorasyon ve süsleme sanatlarında da kullanılıyor. Daha büyük boyutlardaki kaya tuzu kristalleri ise turistik yörelerde ‘sağlık mağarası’ yapımı için kullanılıyor. Tuz mağaraları bazı ruhsal ve fiziksel rahatsızlıkların iyileştirilmesinde ‘spa’ işlevi görüyor. Kadınlarımızın iç ve dış pazarlarda söz sahibi olabileceği yepyeni bir iş. Başta Amerika olmak üzere Batıda evlerin içine banyo ünitesi gibi kurulan ‘tuz tünelleri’ mevcut. Birkaç insanın sığabileceği tüneller kaya tuzu kristalleriyle kaplı. Bu gelişmeler gösteriyor ki kaya tuzuna olan talep daha da artacak. İhracata dayalı bu olanağın gelişmesinde bizim kaya tuzlarımıza özgü mineral yapısının büyük ayrıcalığı var. Değişil iş modelleri için iş fikirleri başlıklı yazılarımızıda inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu