Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Katar’daki İş Fırsatları

Katar’da özellikle üç sektörde yatırım fırsatı olduğuna dikkat çeken Rashad Ghandour, bunları inşaat, IT ve turizm olarak sıralıyor. Ghandour, bu konuda şunları anlatıyor: “IT güvenliği ve siber güvenlik ağı Katar’da henüz tam kurulamadı. O nedenle yatırım fırsatı görüyorum. Şu anda 28 otelin yapımı sürüyor ve birçok otel de yapılmak üzere. Türk şirketleri turizm sektörünü iyi biliyor. Bu nedenle Katar’da bu alanda iş yapabilirler.”

İnşaat, ulaşım, gemi ve petrol sektörlerinde faaliyet gösteren 2,5 milyar dolar cirolu Katar merkezli Al-Hodaifi Rocks, Türkiye’de yatırım yapmaya hazırlanıyor. Al-Hodaifi Rocks, Türkiye’deki büyük bir inşaat grubuyla ortak girişim sermayesi şirketi kurmak için görüşüyor. Bu görüşmeler olumlu sonuçlamrsa, önce Katar’da sonra da Türkiye’de büyük inşaat projeleri yapılması planlanıyor.

Katarlı Al-Hodaifi Rocks, inşaat, ulaşım, gemi ve petrol sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Şirket, özellikle inşaat materyallerinin ticareti, ulaşımı ve dağıtımı konusunda deneyime sahip ve toplam cirosu 2,5 milyar dolar. Sadece Katar’daki işlerinin cirosu ise 1 milyar Katar riyali (274 milyon dolar).

Katar dışında birçok ülkede de faaliyet gösteren şirket, şimdi de Türkiye’de yatırıma hazırlanıyor. Al-Hodaifi Rocks, Türkiye’deki büyük bir inşaat grubuyla ortak girişim sermayesi şirketi kurmak için görüşmeler yapıyor. Bu görüşmeler olumlu sonuçlanırsa, önce Katar’da sonra da Türkiye’de büyük inşaat projeleri yapılması planlanıyor.

Al Hodaifi Rocks

TÜRKİYE’YE GİRİYOR

Uludağ Ekonomi Zirvesi için konuşmacı olarak ülkemize gelen Al-Hodaifi Rocks Genel Müdürü Rashad Ghan-dour ile Türkiye’ye ilişkin planlarını konuştuk. Ghandour, Türkiye’nin kendileri için önemli bir pazar olduğunu dile getiriyor. Türkiye’de bir inşaat grubu ile venture Capital (risk sermayesi) şirketi kurup yatırım yapacaklarını söyleyen Ghandour, şöyle devam ediyor: “Şu ana kadar birçok ülkede faaliyet gösterdik. Katar dışında Dubai, Suudi Arabistan, Lübnan ve Yunanistan’da da faaliyetlerimiz var. Şimdi Türkiye’de de iş yapacağız. Risk sermayesi şirketi için son detayları netleştiriyoruz. Sonrasında kurduğumuz şirketle Türkiye’de faaliyet göstereceğiz.”

Türkiye’de Kanyon’da ilk ofisini bu yıl açacak olan şirket, büyük bir inşaat grubu ile yüzde 50-50 ortaklık kuruyor. Böy-lece ortak olarak yeni inşaat projeleri yapacak. Projeler, yol, demiryolu ya da bina inşaatı alanlarında olacak. Önce Katar’da birkaç proje yapılacak. Ardından da Türkiye’de projeler başlayacak. Rashad Ghandour, Türkiye’de başka yatırım fırsatlarına da açık olduklarını söylüyor.

Rashad Ghandour, Katar ve Türkiye arasında iyi bir ekonomik işbirliği olduğuna dikkat çekiyor. Ghandour, “Bu nedenle sıklıkla Türkiye’ye gidip geliyoruz. Birçok Türk şirketinin Katar’da faaliyetleri var. Tekfen, Doğuş, Limak Katar’da en fazla iş yapan şirketler. Biz de onlarla iş yapıyoruz. Ayrıca başka şirketlerin de Katar’da iş yapması için onları cesaretlendiriyoruz” diyor.

‘İŞ YAPIŞ MODELİMİZ AYRI”

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde ‘Yarının Liderleri’ oturumunda konuşmacı olan Rashad Ghandour, şirketinde üçüncü kuşak temsilcisi. 19 yaşında aile şirketinde çalışmaya başlayan ve aynı zamanda üniversiteye devam eden Ghandour, 20 yıldır şirket bünyesinde yer alıyor. Ghandour, yeni jenerasyonun yönetim modeline dikkat çekerek şunları söylüyor: “Aldığım tüm eğitimler benim yüzde 10’umu oluşturuyor. Geri kalan ise benim işe girişmemle oldu, işi yaparak çok daha fazla deneyim elde ettim. Önceki jenerasyonlardan iş yapış modellerimiz ile ayrılıyoruz, iş dünyası çok hızlı bir şekilde değişiyor. Özellikle insanlarla kurduğumuz iletişim yöntemleri, ürünlerin pazarlanması değişmeye başladı. Bizim nesil bu değişimi yakalamaya çalışıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu