Kariyer ve İş İlanları

Kariyerinizi Uçuracak Yedi Yazlık Öneri

Yaz ayları, profesyoneller için tatil zillerinin çalmaya başladığı aylardır. Oysa birçok kariyer başlangıcı ya da terfi bu aylarda yapılacak ince ayarlardan geçer. İK uzmanlan bu aylann asla es geçilmemesi gerektiği görüşünde. îşte önerdikleri yedi maddelik ‘todo’ listesi.

Kariyer

1. Online profillerinizi yenileyin Sosyal ağlarda sizi tanıtan profil yazılarını küçümsemeyin. CV uzmanı ve kariyer koçu Cachet Prescott’a göre üç ay-n platformda üç farklı bio yazmalısınız. Mikro bloglarda profilinizi kısa tutun. 50 sözcük yeterli. Kişisel blog’lannızda kendinizi 100 kelimede anlatın. Linkedin gibi profesyonel ağlarda ise profilinizi detay-landmn 500 kelimeye çıkann.

2. Profesyonel ağınızı canlandırın Jobvite araştırmasına göre işveren

profillerinin yüzde 94’ü Linkedin’de aktif. Öyleyse sizin profiliniz de aktif olmlı. Son aylarda terfi, eğitim ya da kariyerle ilgili gelişmeleri Linkedin’de güncelleyin.

3. Yarıyıl değerlendirmesi yapın Birçok profesyonel hedeflerini yılın

başında belirler ve sonuca yılsonu ulaşır. Peki ya siz? Zayıf ya da güçlü olduğunuz yanlar neler? Bu soruların yanıtı, basit yöntemlerle yapılacak bir yan yıl değerlendirmesiyle mümkün. Örneğin patronunuzla mutlaka bir yanyıl değerlendirmesi görüşmesi gerçekleştirin.

4. Ağınızı sosyalleşerek genişletin Evet golf turnuvalanna katılamayacak

kadar ‘patron’ olmayabilirsiniz. Ancak ilişki geliştirmek için daha ucuz hobiler var. Yazın daha kısa iş günleri ile hobilerinize vakit ayınn. îşkolunuzdaki profesyonellerin daha çok hangi hobilerde yoğunlaştığını öğrenin ve bu hobileri ağınızı genişletmekte kullanın.

5. Tatile çıkan arkadaşınızın görevine talip olun

Yazm ekstra yük ile çalışmak kulağa hoş gelmeyebilir. Ancak farklı pozisyonlarda çalışan arkadaşlarınızın iş yükü size farklı bakış açılan getirebilir. Yetenekleri test etmeniz için bu arkadaşlarınızın yerini alın.


6. Resmi olmayan iş görüşmeleri yaz aylan için bir fırsattır

Kariyerinize yön vermek için yaz ayla-nmn uygun olmadığını asla düşünmeyin. Kariyer portalı Career Contessa’nm kurucusu Lauren McGoodwin’in yaşadığı deneyim bunun kanıtı. Toplam 30 işverene iş görüşmesi talebi yollayan McGo-odwin 28’inden geri dönüş almış. CV’ni-ze güvenin ve görüşmeleri gerçekleştirin.

7. Kariyer defteri tutun

Yaz seyahatleriniz için not tutmanın faydalı olduğunu tecrübe etmişsinizdir. Aynısını kariyeriniz için de yapın. Tıpkı görmek istediğiniz ülkeleri veya şehirleri listeler gibi kariyer hedeflerinizi listeleyin ve bir sonraki yaza kadar yapıp yapamadıklarınızı görün.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu