Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Kâr satışlarına dikkat!

Uzmanlara göre 2015’te dolar, euro ve TL karşısında güçlenmeye devam edecek. Hesaplarını FED’in yılın ikinci yarısında faiz artıracağı yönünde yapan analistler “Dolar euro karşısında 1.04’lere, TL karşısında 2.70 TL’lere kadar yükselecek” diyor. Ancak kısa vadede kâr satışlarına dikkat…

Kâr satışlarıSON haftalarda hem içeride hem dışarıda para birimleri çok hareketli. Yurtdışmda özellikle son 10 gündür herkesin gözü kulağı euro/dolar paritesinde. Avrupa Merkez Bankası (ECB) parasal genişleme konusunda beklenen açıklamayı yapmasına karşın sırada Amerikan Merkez Banka-sı’nın (FED) faize ilişkin kararı ve seçim sonrasında yeni hükümet kurmuş olan Yunanistan’ın durumu var. Bütün bunlar son haftalarda tüm dünyada doları değerli kılıyor. Türkiye’de ise, hem parkedeki sert hareketler, hem de haziran ayında yapılacak genel seçimler öncesinde faize ilişkin bilinmezlik tedirginliği tırmandırıyor. Sonuçta TL kan kaybediyor.

“1 DOLAR, 1 EURO OLMAZ”

Kısacası bugünlerde gerek yurtdışmda gerekse yurtiçinde herkes para birimlerindeki sert fiyat hareketlerini izleyerek tahminlerde bulunuyor. Öncelikle şunu söyleyelim ki; bugünlerde yerli ve yabancı analistlerin ortak görüşü 2015’te doların daha güçlü olacağı yönünde. Yine ağırlıklı görüşe göre, bu yıl 1 dolar=1 euro olmayacak. Zaman zaman sert kayıplarla euro/dolar paritesinin 1.04’lere kadar gerilemesi gündeme gelse de çok büyük bir sürpriz olmazsa uluslararası piyasalarda euro’nun dolar ile eşitlenmesi beklenmiyor. Pariteye ilişkin genel beklenti ise yıl ortalamasının 1.10’lar civarında olacağı yönünde.

GÜÇ KAYBI SÜRECEK

TL’ye ilişkin beklentiler ise güç kaybının süreceği yönünde. Yani bir dolar, bir eu-ro’dan oluşan döviz sepetindeki kan kaybı sürecek. Bugünlerde 2.60 TL’leri aşan sepet değerinin yıl içerisinde 2.70 hatta 2.80 TL’lere yükseleceği tahmin ediliyor. Analistlere göre, burada itici güç tabii ki dolar olacak. Doların TL karşısında bu yıl 2.50 hatta 2.70 TL’ye kadar yükseleceği tahmininde bulunanlar bile var.

Yani uzun lafın kısası uluslararası piyasalarda euro karşısında gücünü koruması beklenen dolar, içeride de hem parite hem seçim belirsizliği hem de olası faiz indirimlerine ilişkin artan strese bağlı olarak yükselişini sürdürecek. Dolarda önümüzdeki aylarda kısa vadeli kar realizasyonları beklense de şimdilik ana trendin yükseliş yönünde olacağı düşünülüyor.

Gerek yurtiçi gerekse yurtdışı belirsizliklerin yoğun olduğu bu ortamda analistlerin faiz, dolar, euro, TL ve döviz sepetine ilişkin beklentileri ise şöyle…

EURO FAZLA DÜŞMEZ

Anadolubank Hazine Bölüm Başkanı Akın Cihan Ateş, TL’nin değer kaybının devam etmesini bekliyor. Gerek ekonomik büyümedeki yavaşlık, gerekse enflasyonun yüksek seyretmesinin TL’de zayıflama yarattığını söyleyen Ateş, “Burada özellikle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’mn büyümeye destek verecek yöndeki hareketleri TL’nin zayıflaması yönünde etki edecek. Sepet tarafında beklentim, faiz indirimleri ile beraber 2.80 seviyelerini görebileceğimiz yönünde” diyor.

Pariteye bakıldığında ise euro’nun 1.12 seviyelerinde destek bulduğunu söyleyen Akın Cihan Ateş, global ekonomiler ve para birimlerine ilişkin şu değerlendirmeyi yapıyor: “Euro bölgesinde ekonomi zayıflaşa bile üretim gücü var. Bu da düşük seviyelerden euro’yu destekleyecek bir faktör. Diğer bir faktör ise FED’in faiz artırımları konusunda uluslararası gelişmeleri takip ettiğini açıklaması. Bu da FED’in tüm dünya parasal olarak gevşerken faiz artırımları konusunda daha yavaş olacağı yönünde algılanıyor. Bütün bu saydıklarım doların güçlenmesi yönündeki hareketleri zayıflatacaktır. Beklentim FED’in 2015 yılında faiz artırımına gitmeyeceği yönünde. Ancak global ekonomilerden toplanma yönünde sinyaller gelmeye başladıktan sonra ilk faiz artıran merkez bankalarından biri FED olacaktır.”

“FAVORİM DOLAR”

Saxo Capital Markets Uluslararası Piyasalar Direktörü Özgür Hatipoğlu’na göre, favori para birimi dolar. Artık Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) kartlarını masanın üzerine koyduğu sırada FED’in faiz artırım süreci ve Yunanistan’ın borçlarının yeniden yapılandırma konuları olduğunu hatırlatan Özgür Hatipoğlu, bundan sonraki sürece ilişkin şu tahminde bulunuyor: “Ben Yunanistan’ın Avrupa Birliği’nde kalmasını, euro kullanmaya devam etmesini bekliyorum. Buna paralel olarak euro/dolar paritesinde 1.17/1.18 bölgesinin imkansız olmadığını düşünüyorum. FED’in ise faizleri değiştirmeye yılın ikinci yarısından erken başlamayacağını düşünüyorum. Ancak bunu temkinli, piyasada büyük hareketlere neden olmayacak şekilde yapmaya özen gösterecek. Bu durumda 1.06/1.05’de görülen desteğe kadar kayması beklenebilir. Paritenin l’e eşitlenmesi bana pek de anlamlı gelmiyor, böyle bir beklentim yok.” Hatipoğlu’na göre, euro/dolar için teknik seviyeler geçen hafta test edilen 1.1450 seviyesi. Ardından sırası ile 1.1660 ve 1.1835 seviyeleri direnç olarak görülebilir. Destekler ise sırası ile 1.1095/1.0840/1.0705 seviyesinde bulunuyor. “TL’ye karşı euro veya dolar arasında bir seçim yapmak gerekirse, bu noktada favorim dolar olacaktır” diyen Hatipoğlu, yurtiçi piyasalara ilişkin şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Yurtiçindeki potansiyel gelişmeler ve yoldaki ABD faiz artırımı TL karşısında euro yerine doları favorim haline getiriyor. Bundan sonrası kur hareketlerinde ise, özellikle seçim senesinde olmamız ve bu seçimlerin daha öncekilerden daha hassas bir dönemde olduğu göz önüne alınırsa yukarı riskler daha dikkat çekici oluyor. Do-lar/TL için şimdilik teknik olarak yukarıda görülen hedef 2.48 bölgesi. Aşağıda ise 2.3060 bölgesi destek yığılmasının olduğu bölge olarak görünüyor. Euro/TL içinse majör direnç 2.9250 seviyesinde. Destek ise 2.6200’de. Bu bandın yukarı yönlü kırılma olasılığı mevcut, bu durumda 3.10 direncine bakılabilir, ancak euro/dolar parkesinin de bu harekete destek olması gerekecek.”

“SEPET 2.70 TL/YE ÇIKABİLİR”

Odeabank Bireysel Bankacılık-Yatırım Ürünleri Stratejisti Atilla Yenihayat’a göre, yıl içerisinde döviz kurlarındaki hareketi TCMB’nin faiz konusundaki kararı belirleyecek. Halen 2.60’lar seviyesinde bulunan bir dolar bir euro’dan oluşan döviz sepetinin yıl içerisinde 2.70’leri test edebileceği tahmininde bulunan Atilla Yenihayat, “Kısa vadede yaşanabilecek düzeltmelere karşın, sepet kurda yukarı yönlü hareketin devamını ve 2.70 seviyelerinin test edilmesinin olası olduğunu düşünüyoruz. Ancak sene içinde görülebilecek bu seviyenin kalıcı olmasını beklemiyoruz. Ortalama sepet kur 2.60 seviyelerinde oluşabilir” diyor.

Piyasanın faiz indirim sürecine giren TCMB’nin özellikle üst bantta alacağı ve politika faizinde yapacağı indirimleri beklediğini söyleyen Yenihayat, bunun büyüklüğünün kurlardaki baskının şiddetini göstereceği kanısında. Küresel faiz hadlerinde yaşanan gerilemenin ve enflasyondaki düşüşün tetiklediği faiz indirim beklentilerinin yabancı yatırımcı likiditesindeki daralma ile bir çelişki yarattığını kaydeden Yenihayat, “Likidite azlığının yarattığı TL faizlerindeki ve kurlardaki baskı, büyük montanlı ve uzun süreli indirimlerin önünde engel oluş-jffSP türüyor” diyor.

TCMB’nin ara toplantıyı ertelemesine karşın kurlardaki baskının devam ettiğine de dikkat çeken Yenihayat’a göre, do1ar / T L ’ de 2.445’in kırılması durumunda 2.60’a yükseliş yaşanabilir. Kısa vadeli destek seviyesi ise 2.4150. Sepet kurda ise 2.70 seviyelerinin görülmesinin, euro/TL’nin 2.85 seviyelerine kadar yükselmesiyle mümkün olduğunu söyleyen Yenihayat, geri çekilmelerde 2.75 seviyesinin destek olarak çalışacağım belirtiyor. Yenihayat pariteye ilişkin beklentilerini ise , şöyle özetliyor:

“Euro/dolar paritesinde Avrupa Merkez Bankası kararı ile bir nihayete ulaşıldığını düşünüyoruz. Artık gerçekleşmelerin izleneceği paritede aşırı satım seviyelerinde destek bulduk. Olası kötü veri gerçekleşmelerine ve Yunanistan ile yaşanacak olası sorunlara rağmen kısa vadede yükseliş trendinin sürmesini bekliyoruz. Dolar endeksinde düzeltme beklentisine paralel önümüzdeki üç aylık periyotta 1.2260 seviyelerine kadar bir tepki yükselişi yaşayabiliriz. Bu tepki yükselişinin önündeki tek engel ise FED’in faiz artışını haziran ayından öncesine alması. FED’in son toplantısı sonrasında faizleri haziran ayında artırmaya başlaması bekleniyor. Olası erken faiz artırımı veya artırımının düzenli devamı halinde, dolara karşı talep yine artabilir. Kısa dönemde dolarda değer kaybı beklemekle birlikte 1.05 seviyelerine kadar geri çekilmeler görülebilir.”

“ÜÇ AY DOLAR YERİNE EURO”

Ünlü & Co Araştırma Direktörü Dr. Vedat Mizrahi ise önümüzdeki üç aylık süreçte euro/dolar paritesinde çok fazla dalgalanma beklemiyor. Paritede 1.13’ten 1.16’ya doğru düzeltme yaşanabileceğini vurgulayan Mizrahi, bunun nedenlerini şöyle özetliyor: “Bunun temel nedeni FED’in faiz artırımına başlama tarihi ile ilgili beklentilerin ötelenmesi olacak. Bu nedenle üç aylık kısa vadede euro’da kalmayı öneririm. Uzun vadede paritenin aşağıya gelmesini beklediğim için dolar daha güvenli bir yatırım aracı olacak.” Baz senaryoya göre FED’in eylül ayında politika faizlerını artırmasını bekleyen Mizrahi, “ECB’nin parasal genişlemesi de göz önüne alındığında euro/dolar paritesi yılsonu itibariyle 1.13’lere, önümüzdeki yılda 1.10’a gerileyebilecek” diyor.

Türkiye’de ise TCMB’nin politika faizlerinde 100 baz puanlık (1 puan) bir indirime gideceğini öngören Mizrahi, “Bu da TL’deki zayıflığın kalıcı olmasına yol açacaktır. TL/Dolar kurunun 2.35-2.55 bandında hareket etmesini bekliyorum. Yıl sonu döviz sepeti beklentim ise şu anda 2.75 seviyesinde. Ancak burada yukarı yönlü riskler oluşabilir” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu