Kariyer ve İş İlanları

Kamuya, 2017’de 60 bin kişi alınacak

Kamuya, 2017’de 60 bin kişi alınacak. Alımlar, eğitim, güvenlik ve sağlık alanında yoğunlaşacak. 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için süreç martta başlıyor. Sağlık Bakanlığı, buyıl 13 bin doktor, 16 bin 500 sağlık personeli alacak…


HÜKÜMETİN başlattığı istihdam seferberliğine özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının verdiği destek büyürken, kamunun 2017 yılında gerçekleştireceği alımlar için de harekete geçildi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için başvuruları 15-21 Mart tarihlerinde alacak. MEB, ayrıca bin 500 engelli öğretmen ataması yapacak. 2017 yılında 16 bin 500 sağlık personeli istihdam edecek olan Sağlık Bakanlığı, acil ihtiyaçlar için 3 bin 890 kişilik sağlık personeli alımı mart ayında yapılacak. 2017’de 13 bin doktor alımı yapacak olan Sağlık Bakanlığı, ayrıca hastanelerde yemek, temizlik ve güvenlik gibi hizmetler çerçevesinde 17 bin civarında da şirket çalışanı için de iş kapısı aralayacak. Böylece Sağlık Bakanlığı, şirket çalışanlarıyla birlikte 46 bin 500 kişilik yeni istihdam yaratacak. Adalet Bakanlığı bu yıl hakim ve savcı başta olmak üzere 10 bini aşkın personel alımı yapacak. PTT’den TÜBİTAK’a, Türkiye Şeker Fabrikaları’ndan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) kadar birçok kamu kurum ve kuruluşları, yayınladığı iş ilanları aracılığıyla binlerce kişiyi istihdam edecek.

kamuya eleman alimi

60 BİN KİŞİLİK YENİ İSTİHDAM

Bilindiği üzere bu yıl için bütçede 5 bin atama izni öngörülürken, sözleşmeli alımlarla birlikte bu sayı 60 bin kişiye ulaşacak. Bütçe kanunu ile belirlenin alımların kurumlara göre dağılım önümüzdeki günlerde netleşecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlı Mehmet Müezzinoğlu’nun yaptığı açıklamaya göre 60 kişilik yeni istihdamın büyük çoğunluğu MEB tarafından yapılacak. Diğer güçlü alımları ise İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı yapacak. Taşerona kadro sorunu ise 2017 yılında çözülecek.

2017 yılının en büyük alimini MEB yapacak. MEB, 90 branşta 20 bin 127 sözleşmeli öğretmen alacak. Bakanlığa bağlı örgün ve yaygın eğitim kuramlarının öğretmen ihtiyacının karşılanması amacıyla yapılacak alımlarda kontenjanların dağılımı şöyle olacak: Sınıf öğretmenliğine 3 bin 570, İngilizce’ye 2 bin 193, din kültürü ve ahlak bilgisi dersine 2 bin 143 öğretmen ataması gerçekleştirilecek. Türkçe öğretmenliğine bin 140, okul öncesine bin 720, fen bilimleri, fen ve teknoloji öğretmenliğine bin 3, ilköğretim matematik branşına ise bin 835 öğretmen atanacak.

MEB, 2016 Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) puanı üstünlüğüne göre, bin 500 engelli öğretmen ataması yapacak.

SAĞLIĞA 16 BİN 500 KİŞİ

Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın yaptığı açıklamaya göre, Maliye Bakanlığı ile yapılan görüşmeler çerçevesinde 2017’de 16 bin 500 sağlık personeli istihdam edilecek. Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu 3 bin 890 sözleşmeli sağlık personel alimini martta yapacak. 16 bin 500 kişilik alımın içinde doktorların olmadığını açıklayan Bakan Akdağ, bu yıl yaklaşık 13 bin doktorun istihdam edileceğini vurguladı. Akdağ, temizlik, yemek ve güvenlik gibi hizmetler çerçevesinde tahminen 17 bin civarında da şirket çalışanının istihdam edileceğini dile getirdi. Böylece Sağlık Bakanlığı 46 bin 500 kişilik yeni istihdama kapı aralamış olacak. Bu arada Sağlık Bakanlığı 2017 yılı ilk defa veya yeniden atama kurası takvimini belirledi.

ADALET BAKANUĞI’NA 10 BİN PERSONEL

Adalet Bakanlığı bu yıl hakim ve savcı başta olmak üzere 10 bini aşkın personel alımı yapacak. Haziranda hukuk fakültesi mezunlarından 2 bin, avukatlar arasından ise 750 kişi olmak üzere 2 bin 750 hakim ve savcı adayı alımı için sınav yapmaya hazırlanan Adalet Bakanlığı, 810 icra katibi alımı-na ilişkin ilana çıkmıştı.


Bakanlık, 3 bin infaz ve koruma memurunun atamasını ise smav süreçleri tamamlanan “uzman erbaşlıktan ayrılanlar” arasından yapacak. Adalet Bakanlığı, zabıt katibi, mübaşir ve şoför ihtiyacını karşılamak için alımlar yapacak. Bakanlık, ocak ayında Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü taşra teşkilatına 978 personel alımı için ilana çıkmıştı. İlana göre sözleşmeli infaz ve koruma memuru, büro personeli, teknisyen, diğer sağlık personeli, destek personeli için sözlü sınavlar 27 şubat 2017 ve devam eden günlerde yapılacak.

Bu arada, ÖSYM tarafından geçen yıl aralık ayında yapılan yazılı sınavla mülakatların tamamlanmasının ardından 3 bin 500 hakim ve savcı istihdam edilecek.

1 2 3Sonraki sayfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu