Kariyer ve İş İlanları

Kamuda istihdam fırsatları

Personel alımları

SAĞLIK Bakanlığına 12 bin sözleşmeli personel alımıyla başlayan kamuya alım süreci devam ediyor. Öyle ki bakanlıklardan art arda eleman alım haberleri geliyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü’ne (OGM) 5 bin personel alınacak. Adalet Bakanlığı bin 300 hakim ve savcı adayı, Emniyet Genel Müdürlüğü 2 bin komiser yardımcısı adayı ve 500 kadın özel harekat polisi, İçişleri Bakanlığı 100 kaymakam adayı, Sahil Güvenlik Komutanlığı 240 uzman erbaş, Kültür ve Turizm Bakanlığı 785 sözleşmeli personel alımı yapacak.

Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu (TMSF) fon denetçi yardımcısı, fon uzman yardımcısı ve fon avukatı olmak üzere toplam 35 personel, Sermaye Piyasası Kurumu (SPK) 20 uzman yardımcısı alımı gerçekleştirecek. Üniversiteler sözleşmeli personel ve akademik personel için kapıları aralayacak. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Harran Üniversitesi’ne kadar birçok üniversite 500’ün üzerinde akademik personel alımı yapmaya hazırlanırken, üniversitelerin sözleşmeli personel alımları da devam edecek.

OGM’YE 5 BİN PERSONEL

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, OGM’ye alınacak personelden bin 146’sı mülakat ve uygulama sınavı yapılmadan, KPSS puan sıralaması esas alınarak, adayların mezuniyet durumlarına göre tercih ettiği pozisyon için en yüksek puan alan adaydan başlayarak yerleştirilecek. 12 Eylül’de başlayan başvuru süresi 23 Eylül’de sona erecek.

OGM’ye KPSS puanı ve uygulamalı sınav usulüyle alınacak diğer 3 bin 850 personelin bin 150’si sözleşmeli orman mühendisi, 2 bin 700’ü sözleşmeli orman muhafaza memuru olacak. Orman Mühendisleri Odası, yetkili memur sendikası ve Orman Muhafaza Memurları Derneği temsilcilerinden oluşacak üç kişilik heyet, sınav yerlerinde sınava müdahale etmeksizin gözlemci olarak bulunabilecek. Adaylardan, alım yapılacak kadro sayısının dört katı kadar kişi çağrılacak. Bu kategorideki müracaatlar, 24 Eylül-7 Ekim döneminde yapılacak.

BİN 300 HAKİM VE SAVCI ADAYI

Adalet Bakanlığı, 2019 dönemi için tespit edilen ihtiyaç durumuna göre yazılı sınav ve mülakat ile 9-5 dereceli kadrolara bin adli yargı hakimi ve savcı adayı, 200 avukatlık mesleğinden hakim ve savcı adayı, 100 idari yargı hakim adayı olmak üzere bir 300 hakim ve savcı adayı alacak. Yazılı yarışma sınavları Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 29 Aralık 2019 Pazar günü Ankara’da iki oturumda yapılacak. Sınav başvuruları 31 Ekim-7 Kasım 2019 tarihleri arasında yapılacak.

EMNİYETE 2 BİN 500 YENİ İSTİHDAM

Emniyet Genel Müdürlüğü 2 bin komiser yardımcısı adayı alımı yapacak. İlana göre Polis Akademisi Başkanlığı’na bağlı Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM) Müdürlüğü’ne 2019-2020 eğitim-öğretim yılı için emniyet mensubu olmayan lisans mezunları veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışmdaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlardan 200’ü kadın, bin 800’ü erkek olmak üzere toplam 2 bin komiser yardımcısı adayı öğrenci alacak.

Polis Meslek Eğitim Merkezlerine 25. Dönem POMEM özel Harekat branşında yetiştirilmek üzere en az lise veya dengi okul olmak üzere, önlisans, lisans veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışın-daki yükseköğretim kumullarından mezun olanlardan sınavla 500 kadın öğrencinin alımı yapılacak. Sınav takvimi Polis Akademisi’nin internet sitesinden (www. pa.edu.tr) ilan edilecek.

İçişleri Bakanlığı’nca sınavla 100 kaymakam adayı alınacak. Adaylar, 19-25 Eylül tarihlerinde başvurularını yapacak. Sınav, 9 Kasım 2019’da saat 10.15’te Ankara’da yapılacak.

Sahil Güvenlik Komutanlığına sınavla 240 uzman erbaş alımı yapılacak. Bu kontenjanın dağılımı 90’ı motorcu, 30’u ikmal (aşçı), 80’i şoför, 20’si kurbağa adam, 20’si dalıcı belgeli kurbağa adam şeklinde olacak. 19 Eylül’de başlayan başvuru süreci 30 Eylül 2019 günü saat 11.00’de sona erecek.

TMSF 35 PERSONEL ALACAK

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2018 yılı KPSS (B) grubu puanını esas alarak, yapılacak sözlü giriş sınavıyla taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere toplam 785 sözleşmeli personel alımı yapacak.

TMSF, İstanbul merkezde görevlendirmek üzere sınavla 35 personel alacak. Yazılı ve sözlü giriş sınavı 5 fon denetçi yardımcısı, 15 fon uzman yardımcısı ve 15 fon avukatı kadroları için yapılacak. 7 Ekim’de başlayacak sınav başvuruları, 28 Ekim 2019’da sona erecek. Fon denetçi yardımcılığı ve fon uzman yardımcılığı için yazılı giriş sınavı 23-24 Kasım’da, Fon avukatlığı sınavı 23 Kasım’da yapılacak. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nde 28 proje personeli almacak. Son başvuru tarihi 9 Ekim olacak. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi bünyesinde görev yapmak üzere kadrolu bir personel alımı yapılacak. Son başvuru tarihi 26 Eylül olacak.

kamuya personel alimi

Yüksek ücretle 21 sözleşmeli bilişimci

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Merkez Teşkilatı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’na giriş sınavıyla 21 sözleşmeli bilişim personeli alacak. 2018 veya 2019 KPSS P3 (B) grubu puanının yüzde 70’i veya diğer yabancı dil sınavlarından alınan ve (YDS] yüzde 30’unun toplamı esas alınarak yapılacak sıralamaya göre Bakanlık’ tarafından gerçekleştirilecek yazılı, sözlü ve uygulamalı sınav başarı sırasına göre yerleştirme yapılacak. Başvurular 9 Ekim’de sona erecek. Alım yapılacak kadroları, A,B ve C grubu olarak sınıflandıran Bakanlık, A Grubun’da istihdam edeceği 6 kişiye kamuda 4/B bendine göre istihdam edilenler için düzenlenen sözleşme ücret tavanının dört katına kadar, B grubunda istihdam edilen 9 kişiye 3 katına kadar, C grubunda istihdam edilen 6 kişiye iki katına kadar ücret ödeyecek.

HÜLYA GENÇ SERTKAYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu