Kariyer ve İş İlanları

Kamuda işe alımlar hızlandı

24 bin asker, 20 bin öğretmen alımı yapılacak. Ağustos sonrasında 10 bin öğretmen alımı için ilana çıkılacak. Tarım Bakanlığı 2 bin, PTT 2 bin 500, Tapu ve Kadastro bin 500 sözleşmeli personel alacak…

İSTİHDAM seferberliği çerçevesinde 1.2 milyon kişiye istihdam sağlayan Hükümet, kamuya personel alımlannda da düğmeye bastı. Kamuya bu yıl aralarında 20 bin öğretmen, 24 bin asker, 2 bin 500 polisin bulunduğu 60 bini aşkın personel alınacak. Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğüne bin 500 mevsimlik işçi alımı yapılırken, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2 bini bakanlık bünyesine, 500’ü Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’ne ve 200’ü de Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na (TKDK) olmak üzere toplam 2 bin 700 kişiyi istihdam edecek. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) bin 500 sözleşmeli personel alımı için Haziran’da ilana çıkacak. İçişleri Bakanlığı’na toplam bin 545 sözleşmeli büro personeli alımı yapılacak. Adalet Bakanlığı 2 bin 750 hakim ve savcı adayı alacak. 2 bin 500 personel alımı yapan Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT), önümüzdeki günlerde 2 bin 500 personel alımı daha gerçekleştirecek. Ağustostan itibaren ilave 10 bin öğretmen alımı için düğmeye basılacak. Açık akademik kadroları için ilana çıkan üniversiteler onlarca akademisyeni istihdam edecek. Ankara, Antalya, Mersin, İstanbul, İzmir, Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlükleri ise sözleşmeli sanatçı alımı yapacak.

kamuda eleman alimi

MSB’YE 24 BİN PERSONEL

Kamu kurum ve kuruluşları, başta öğretmen, polis ve askeri personel olmak üzere ihtiyaç duyulan kadrolara alım için ilana çıkmaya başladı. Bu kapsamda, Milli Savunma Bakanlığı’na 11 bini uzman erbaş ve 13 bini sözleşmeli erbaş olmak üzere toplam 24 bin personel almacak. 3 Mart itibarıyla başlayan başvurular, 1 Aralık 2017’ye kadar devam edecek.

Sözleşmeli erlik için başvuracakların en az ilköğretim veya yurtdışmdaki dengi okul mezunu olmaları, askerlik hizmetini erbaş ve er olarak tamamlamış olmaları istenirken, uzman erbaşlık için başvuranların en az lise ve dengi okul mezunu veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olması gerekecek. Uzman erbaş ve erbaş adayları başvurularını Milli Savunma Bakanlığının www.msb.gov.tr internet adresinden online olarak yapacak. Başvurusu kabul edilen adayların sınavları internette yayımlanacak tarihte yapılacak. Bu arada Milli Savunma Üniversitesi Astsubay Meslek Yüksekokullarına ve Harp Okullarına öğrenci almacak.

TABİP SUBAY VE PİLOT ALIMI

Jandarma Genel Komutanlığı, muvazzaf tabip subay, acil yardım teknikeri, muvazzaf pilot ve sözleşmeli erbaş alacak. Jandarma Genel Komutanlığı’mn ilanına göre 2 Haziran günü saat 23.59’a kadar 20 muvazzaf tabip subay ve 20 acil yardım teknikeri astsubayı kadroları için başvurular toplanacak. Başvurular www.jandarma.tsk.tr internet adresinden yapılacak. 30 muvazzaf pilot alımı için başvurular da 2 Haziran günü saat 23.59’a kadar yapılacak. Sınavlara davet edilen adaylardan 50 TL ücret alınacak.

Jandarma Genel Komutanlığı, ayrıca sözleşmeli uzman erbaş ihtiyacını karşılamak için personel temin edecek. Temin, lise ve dengi okul mezunu veya yurtdışmdaki dengi okul mezunu olup askerlik hizmetini erbaş/er olarak tamamlamış veya halen si-lahaltında bulunan adaylar ile 24 Nisan 2017 tarihi itibarıyla terhis tarihlerinin üzerinden üç yıldan fazla süre geçmemiş, 1 Ocak 2017 tarihi itibarıyla yirmi 25 yaşını bitirmemiş olanlar arasından Jandarma Komando ile Jandarma Asayiş birliklerinde istihdam edilmek üzere sözleşmeli uzman erbaş statüsünde yapılacak. Ön başvurular internet üzerinde 28 Mayıs saat 23.59’a kadar toplanıyor.

20 BİN ÖĞRETMEN ALINACAK

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 3 bin 570 sınıf öğretmeni, 2 bin 193 İngilizce öğretmeni, 2 bin 143 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni başta olmak üzere toplam 20 bin öğretmen alımı yapılacak. 20 bin öğretmen için mülakatlara devam eden bakanlık, ağustos ayından sonra da ilave 10 bin öğretmen alımı için ilana çıkacak.

Kamu İhale Kurumu, avukat, büro ve iletişim kadrolarına personel alımı yapacak İlana göre KPSSP3 puan türünden 80 ve üzeri puan almış adaylar arasından 4 avukat, 6 büro görevlisi, KPSSP93 puan türünden 80 ve üzeri puan almış adaylar arasından 5 iletişim görevlisi alınacak.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’na yapılacak yazılı ve sözlü giriş sınavıyla 9 sözleşmeli personel alınacak. Söz konusu kadrolar için başvurular 26 Ma-yıs’ta sona erdi. Yazılı sınav 10 Haziran’da Ankara’da yapılacak.

İÇİŞLERİ BAKANUĞI’NA BÜRO PERSONELİ

İçişleri Bakanlığı’nca taşra teşkilatı valilik, kaymakamlık, il ve ilçe nüfus birimlerinde çalışacak toplam bin 545 sözleşmeli büro personeli alımı yapılacak.

Dışişleri Bakanlığı, merkez teşkilatında görevlendirmek üzere 10 sözleşmeli bilişim personeli alacak. 29 Mayıs 2017’de başlayacak başvurular 9 Haziran’da sona erecek. 2015 ya da 2016 KPSS’de en az 70 puan alan, son beş yıl içerisinde YDS ya da Yükseköğretim Kurulu’nca YDS’ye denk edilen sınavlara girmiş ve puanın yüzde 30’unu almış adaylar başvuruda bulunabilecek. Başvuru sonuçlarına göre en yüksek puan alan adaylar 4-17 Temmuz 2017 tarihleri arasında sözlü sınavlara çağrılacak. Dışişleri Bakanlığı T.C. Münih Başkonsolosluğumda münhal bulunan iki sözleşmeli sekreter pozisyonuna yazılı ve sözlü sınavla personel alacak. Başvurular en geç 23 Haziran günü mesai bitimine kadar yapılacak.

DHMİ’YE 126 KİŞİ

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ), 26 asistan hava trafik kontrolörü, 100 stajyer hava trafik kontrolörü alacak. DHMİ’nin Resmi Gazete’de yayımlanan ilanına göre, 22 Mayıs’ta başlayan başvurular, şahsen veya posta yoluyla 9 Haziran’a kadar Genel Müdürlüğe yapılacak. Asistan hava trafik kontrolörü ve stajyer hava trafik kontrolörü adaylarının KPSS puan türü ve taban puanı KPSSP3 puan türünden en az 70 puan almaları gerekecek. Adayların seçiminde hava trafik kontrol adayları için geliştirilmiş, bilgisayar destekli seçme sınavı veya genel yetenek, muhakeme, zeka, hafıza ve çabuk karar verme gibi özellikleri test etmeye yönelik yazılı smav ve Türkçe ve İngilizce dillerinde, yanlış anlamalara ve aksamalara yol açabilecek belirgin bir aksan veya lehçe, dilde pelteklik, gizli kekemelik ve aşırı heyecan sahibi olmamak gibi özelliklerin tespitine yönelik sözlü sınav şeklinde uygulanacak. Bilgisayar destekli seçme programı sınavı veya yazılı smava çağrılacak. Stajyer hava trafik kontrolörlerinin 26’sı İstanbul Atatürk Havalimam’nda, 18’i Hava Trafik Kontrol Merkezi’nde istihdam ettirilecek.

PTT’YE 2 BİN 500 KİŞİ ALINACAK

PTT Genel Müdürlüğü 2 bin 500 personel alımı için yetki aldı. 2017 yılında bu zamana kadar 2 bin 500 personel alan PTT, böylece 2017 yüında personel alımı sayısmı 5 bine çıkaracak. PTT tarafından yapılacak alımlarm dağıtıcı, büro memuru ve gişe memuru kadroları için yapılması bekleniyor.

Yaptığı bir açıklamada PTT’nin 40 bin olan personel sayısını 2023 yılma kadar 100 bine çıkaracaklarını belirten PTT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, 4 bin 500 olan işyeri sayısmı da 15 bine yükseltmeyi planladıklarını söylemişti.

TKGM’YE BİN 500 PERSONEL

Gayrimenkul ve buna dayalı işlemlerde çok sayıda vatandaşla irtibat halinde bulunan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM), bin 500 sözleşmeli personel alımı için Haziranda ilana çıkacak. Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığınca alımı onaylanan bu kadroların 813’ü tekniker, 487’si büro personeli ve 200’ü ise arşiv uzmanı olarak istihdam edilmesi bekleniyor. ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme yapılmak kaydıyla yaklaşık 45 gün içinde alımlar yapılacak. Söz konusu kadrolara tapu kadastro, harita kadastro ön lisans, tapu ve kadastro yüksekokulu lisans, emlak ve emlak yönetimi bölümlerinden mezun olan adaylar başvuru yapabilecek.

TARIM BAKANLIGI’NA 2 BİN KİŞİ

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na 2 bin kişi almacak. Personel alımı konusunda nihai aşamaya gelindiğinin müjdesini veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bakanlık bünyesinde istihdam edilecek 2 bin kişinin tamamının sözleşmeli olarak çalışacağını vurguladı. Ziraat, gıda, su ürünleri, balıkçılık teknolojisi, veteriner hekim gibi alanlardan istihdam edilecek 2 bin kişinin alımına ilişkin takvim en kısa sürede açıklanacak.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) bünyesine ise 200 kişi alınacak. Almacak 200 kişi denetim, hukuk, yerinde kontrol, proje uzmanı ve idari konularda görev yapacak. TKDKnın personel alımma ilişkin detaylar, önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacak.

Bakan Çelik, Çay işletmeleri Genel Müdürlüğü’ne (Çaykur) geçici işçi alınacağı müjdesi de vermişti. Bu çerçevede Çay-kur’a bağlı Rize, Artvin, Trabzon ve Giresun illerinde bulunan yaş çay fabrikalarında çalışan geçici ve daimi işçilerden emeklilik, ölüm ve diğer nedenlerle ayrılmalardan dolayı bin 500 mevsimlik işçi alımı için çalışmalar başlatıldı.

TARIM KREDİ’YE 500 KADRO

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, 17 bölge birliğine bağlı kooperatiflerde 286 kooperatif görevlisi ile 204 ziraat mühendisi, Merkez Birliği Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanlığı’na 10 müfettiş yardımcısı, olmak üzere toplam 500 personel alımı yapılacak. Tarım Kredi Kooperatifleri’nin ilanında daha önce bu sayının 400 olarak belirlendiği, ancak FETÖ terör örgütü ve diğer terör örgütleri ile irtibatlı olanların ve emekli olanların ayrılması ile oluşan yeni ihtiyaçlar ve norm kadro çalışmasıyla bu sayının 500 olarak revize edildiği belirtildi. Kooperatif görevlisi ve ziraat mühendisi alımlan için başvurular 10-25 Mayıs 2017 tarihleri arasında yapıldı. Müfettiş yardımcısı alımı başvuru tarihleri ile koşulları ise kurumun internet sitesinde daha sonra yayınlanacak.

2 BİN 500 POLİS ADAYI

Lisans mezunlan arasmdan sınavla Polis Akademisi Başkanlığı’na bağlı Polis Meslek Eğitim Merkezleri’ne (POMEM) 20. dönem polis meslek eğitimi için bini kadm olmak üzere toplam 10 bin polis memuru adayı alımı yapacak olan Emniyet Genel Müdürlüğü, Polis Meslek Yüksekokullarına (PMYO) 2 bin 500 polis memuru adayı alımı yapacak. 2017-2018 eğitim-öğretim dönemi için sınavla belirlenecek öğrencilerin 2 bin 250’si erkek, 250’si kadın olacak.

HAKİM VE SAVCI ADAYI ALIMI

Adalet Bakanlığı, hakim ve savcı adayı alacak. Adalet Bakanlığı’nca 2017 dönemi için tespit edilen ihtiyaç durumuna göre, yarışma sınavı ve mülakatla 9-5 dereceli kadrolara 2 bin adli yargı hakim ve savcı adayı, avukatlık mesleğinden de 750 adli yargı hakim ve savcı adayı olmak üzere 2 bin 750 personel alımı yapılacak.

Yazılı yarışma sınavı, ÖSYM tarafından 3 Haziran Cumartesi günü Ankara’da yapılacak. Sınav başvuruları nisanda yapılmıştı.

ÜNİVERSİTELER İLANDA

Harran Üniversitesi hastanelerinde istihdam edilmek üzere 34 sözleşmeli personel alınacak. Açılan kadrolar çerçevesinde 17’si yükseköğretim, 10’u lise mezunu olmak üzere 27 hemşire, 2 fizyoterapist, 1 röntgen teknisyeni, 1 laborant, 1 diğer sağlık personeli, 2 eczacı istihdam edilecek. Başvuracak adaylardan lisans mezunları için 2016 KPSS(B) grubu KPSSP3 puanı, önlisans mezunları için 2016 KPSS(B) grubu KPSSP93 puanı ve meslek lisesi mezunları için 2016 KPSS(B) grubu KPSSP94 puan türlerinden en az 60 ve üzeri puan alma şartı aranacak.

Yükseköğretim Kurulu’na hukuk fakültesi mezunu 4 uzman yardımcısı alınacak. KPSS şartı aranacak adaylar yazılı ve sözlü smavla belirlenecek. Başvurular 15-30 Haziran tarihleri arasında yapılacak.

AKADEMİK PERSONEL ALIMI

Harran Üniversitesi 48 akademik personel alacak. Başvurular için son tarih 8 Haziran olacak. İğdır Üniversitesi 33, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi 5, Fırat Üniversitesi 2, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi 6, Karabük Üniversitesi 30, Muğla Sıtkı Koç-man Üniversitesi 13, Ömer Halisdemir Üniversitesi 7 akademik personel alacak. Bu üniversitelerin açtığı kadrolar için son başvurular 6 Hazi-ran’da yapılabilecek. Bozok Üniversite-si’nin alacağı 11 akademik personel için başvurular 7 Haziran da, Akdeniz Üniversi-tesi’nin 1, Artvin Çoruh Üniversitesi’nin 10, Hacettepe Üniversitesi’nin 5, Gümüşhane Üniversitesi’nin 16, tzmir Yüksek teknoloji Enstitüsü’nün 2, Kilis 7 Aralık Üniversitesi’nin 2, Gazi Üniversitesi’nin 8 akademik personel alımı ilanı için son başvuru 5 Ha-ziran’da yapılabilecek. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin 51 akademik personeli alımı kadroları için son başvurular 3 Haziran’da, Süleyman Demirel Üniversitesi’nin 42 akademik personeli alımı kadroları için 1 Haziran’da yapılacak. Galatasaray Üniversitesi’nin 15, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’nin 3, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin 1, Hacettepe Üniversitesi’nin 2, Bayburt Üniversitesi’nin 6 akademik kadrosu için son başvurular 29 Mayıs’ta, Gaziantep Üniversitesi 7, Kafkas Üniversitesi’nin 1, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’nin 3 akademik kadrosu için 30 Mayıs, Selçuk Üniversitesi’nin 13, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin 1, Hacettepe Üniversitesi’nin 1 akademik kadrosu için 31 Mayıs olacak. Dokuz Eylül Üniversitesi ise kurumlar arası nakil yoluyla 1 sivil savunma uzmanı alacak.

Sözleşmeli sanatçı alınacak

Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü, sözleşmeli 1 koro sanatçısı alacak. Açılan soprano kadrosu için başvurular 31 Mayıs günü mesai saati bitiminde son bulacak. Sınav Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’nde 1 Haziran Perşembe günü yapılacak. Bu arada Devlet Opera ve Bale Müdürlüklerinden Ankara 2, Antalya 1, Mersin 4, İstanbul 1, Samsun 4, İzmir 1 koro sanatçısı alımı için son başvurulan 26 Mayıs’ta toplamıştı.

Sürekli işçi alımları

Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş. 40’ı endüstri meslek iisesi-teknik lise, 10’u meslek lisesi mezunu toplam 50 sürekli sanatkar işçi alımı yapacak. Alınacak işçilerden lise mezunlarının 24’ü tesviyeci, 10’u motorcu, 2’si elektrikçi, 2’si boyacı, 2’si sıhhi tesisatçı; meslek yüksekokulu mezunlarının 8’i ise tesviyeci, 2’si elektrikçi olacak. Türkiye İş Kurumu’na yapılacak başvurular 31 Mayıs’ta sona erecek.

Milli Savunma Bakanlığı Akaryakıt İkmal ve NATO Pol Tesisleri İşletme Başkanlığına liselerin elektrik-elektronik ve motor bölümü mezunu 11 sürekli işçi alınacak. Bu kadrolardan ANT Doğu Bölge Müdürlüğü’nde [Malatya] şoför olarak çalıştırılacak sürekli işçinin lise veya dengi okul mezunu olması yeterli olacak. Başvurular için son tarih 27 Mayıs’tı.

TÜBİTAK 15 sürekli işçi alacak. Kocaeli Gebze’de istihdam ettirilecek sürekli işçi kadroları için başvurular 25 Mayıs’ta tamamlandı. TÜBİTAK, sürekli işçi kadroları çerçevesinde 2’si insan kaynakları, 2’si gerçekleştirme işlemleri ve muhasebe, 2’si satın alma, 2’si genel evrak, arşiv ve kütüphane, 2’si uluslararası ilişkiler biriminde uluslararası hizmet, tanıtım ve iletişim iş süreçlerinde, 2’si ayniyat ve stok kontrol iş ve işlemlerinde, 2’si kurumsal gelişim biriminde, l’i idari ve sosyal hizmetler süreçlerinde görevlendirilecek personel alacak.

2017 ilave atama kontenjanları belirlendi

Devlet Personel Başkanlığı (DPB), 2017 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu uyarınca kurumlara verilen 5 bin kişilik ilave atama kontenjanlarını belirledi. Bu kapsamda 7 Mart’ta kamu idare kurum ve kuruluşları ile yükseköğretim kurumlarına bin 35 kadronun açıktan atama ve nakil dağılımını yapan DPB, 18 Mayıs’ta ise yaklaşık 3 bin 920 kadronun dağılımını yaptı. Böylece 4 bin 955 kişilik ilave atama kontenjanları belirlenmiş oldu.

Bu yıl kamu kurum ve kuruluşları ile yükseköğretim kurumlarına atanacak 5 bin kişilik kadroda aslan payını açılan 300 kadroyla Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı alırken, bu kurumu 200’er kişiyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü izledi. Bunu 150’şer kadroyla İçişleri Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar ile Diyanet işleri Başkanlığı izledi. Orman Genel Müdürlüğü’ne 125, Türkiye İş Kurumu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Dışişleri Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ise 100’er ilave atama ve nakil kontenjanı açıldı.

KPSS yerleştirme takvimi güncellendi

Kamu kurum ve kuruluşlarından gelen talepler doğrultusunda, KPSS 2017/1 merkezi yerleştirmesi için personel atama taleplerinin toplanması için öngörülen ve 12 Mayıs 2017 Cuma günü sonra ermesi gereken süreyi 26 Mayıs 2017’ye uzatan DPB, 2017 KPSS yerleştirme takvimini günceiledi.

Buna göre DPB, KPSS 1. yerleştirme çerçevesinde tercih kılavuzunun ÖSYM’ye gönderilmesini 1 Haziran, ÖSYM Başkanlığı’nca tercihlerin alınmasını 21 Haziran-3 Temmuz olarak açıkladı. KPSS 2. yerleştirme takvimi çerçevesinde kamu kurum ve kuruluşlarından yerleştirme yapılacak kadro ve pozisyonlar 7 Ağustos-6 Ekim tarihleri arasında toplanacak.

Bu arada DPB, mahalli idarelerin personel teminine ilişkin harekete geçti. DPB, KPSS sonuçlarının kullanıldığı merkezi yerleştirme usulü ile personel temin etmek isteyen il özel idareleri, belediyeler, bunlara bağlı kuruluşlar ile kurdukları birlikler ve döner sermayeli kuruluşların 26 Mayıs 2017 Cuma gününe kadar DPB e-Uygulama sistemi üzerinden taleplerini bildirmeleri ve onaylanan taleplerini raporlayarak resmi yazı ile Başkanlığa iletmelerini istedi.

Hülya Genç Sertkaya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu