Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

İstihdam Seferberliği 2019 Kampanyası

AİLE, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar BMiği’nin (TOBB) öncülüğünde başlatılan “İstihdam Seferberliği 2019” kampanyası ile bu yıl 2.5 müyon kişiye yeni istihdam sağlanması hedefleniyor. “Burası Türkiye, Burada İş Var” sloganıyla hayata geçirilen kampanyada işverenin yararlanacağı en önemli desteklerden biri 22 Şubat itibarıyla uygulamaya geçirilen yeni istihdam teşviki olacak. Yeni teşvike göre işveren 1 Şubat-30 Nisan arasında ilave işe alımlarda üç ay süreyle prim, vergi ve ücret desteğinden yararlanabilecek. İzleyen dokuz ayda da ilave istihdam edilen çalışanın prim ve vergileri devlet tarafından karşılanacak. “Ücret desteği” 30 Nisan sonrasında gerçekleştirilecek ilave istihdama uygulanmayacak olsa da, işverenin mevcut çalışanlarına ilave olarak işe alınan her bir sigortalının asgari ücret düzeyinde tüm prim ve vergileri 12 ay boyunca devlet tarafından karşılanacak. Ayrıca mevcut istihdamı sürdürmek ve içine düştüğü geçici sıkıntılı durumu aşmak isteyenlerin de yararlanabileceği çeşitli istihdam teşvik ve destekleri de bulunuyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açıklamalarına göre bakanlık olarak 18 ayrı teşvik ve destek uygulaması ile 1.7 milyona yakın işverene, 11 milyondan fazla sigortalıya destek verildi. Prim teşviklerinin hayata geçirildiği 2004’ten bu yana işverenlere 150 milyar TL’ye yakın destek sağlandı. Başta Avrupa Birliği olmak üzere dünyadaki birçok ülke 2007’deki küresel krizin yıkıcı etkileri ile istihdam kayıpları yaşarken Türkiye küresel krizden bu yana yaklaşık 8.3 milyon kişiye ilave istihdam sağladı.

İLK ADIM ATILDI

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki ay TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda yaptığı “İstihdam Seferberliği” çağrısına yönelik ilk adım yeni istihdam teşviğinin yürürlüğe girmesinin ardından geçen hafta atıldı. Kampanya çerçevesinde, işveren 2.5 milyon istihdamı artırma sözü verdi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile TOBB’un Ankara’da ortaklaşa düzenlediği kampanya tanıtım toplantısında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, istihdamı artırmaya yönelik politikaların hep öncelikleri arasında yer aldığını belirtti. 2018’de açıkladıkları mevcut istihdam teşviklerine yenilerini eklediklerini hatırlatan Albayrak, son olarak “1 Şubat 2019-30 Nisan 2019” arasında işe alınan işçilerin üç ay süreyle tüm prim, vergi ve ücret desteğinin karşılanmasına yönelik yeni desteğin uygulamaya geçtiğini kaydetti.

“81 İLDE ÇALIŞACAĞIZ”

İstihdam Seferberliği kampanyasının yaygın şekilde tanıtılması ve en geniş katılımın sağlanması için TOBB olarak 81 ilde ve 160 ilçede çalışacaklarını açıklayan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada “Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam kampanyasına katılın, bu tarihi desteklerden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alıp işinizi geliştirin, ekonominin büyümesine katkınız olsun. Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak kazanan siz olun” çağrısında bulundu. Hisarcıklıoğlu, yarının en çok kazananlarının da bugün Türkiye’ye yatırım yapanların, istihdam sağlayanların olacağını kaydetti.

YENİ DESTEK DEVREDE

İşverenin yeni istihdam desteğinden yararlanabilmesi için ilave olarak işe alınanların, iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı nedenlerle feshedilmesi hariç olmak üzere, işe aldıkları tarihten itibaren dokuz aylık sürede iş sözleşmesi feshedilmeksizin çalıştırmaları gerekecek. İşverenin destekten yararlanmak için 2018’de istihdam açısından en düşük ayda çalıştırdığı işçi sayısının üzerine çıkması gerekecek. Nisan sonuna kadar prim desteğiyle birlikte işe alındıkları ay dahil üç aylık süre için prim ödeme gün sayısının 67.36 TL ile çarpım sonucu bulunacak tutar İşsizlik Sigorta Fonu’ndan karşılanmak üzere işverene ücret desteği olarak sağlanacak. Bu kapsamda verilecek ücret desteği, işverenin Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan borçlarına mahsup edilecek. İlave istihdamda izleyen dokuz ayda da çalışanın prim ve vergileri devlet tarafından ödenmeye devam edecek.

İstinye Üniversitesi Ekonomi Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Resul Kurt ilave ücret teşvikinde kişi başına aylık 2.021 maliyet oluşacağını belirterek, ayrıca vergi ve prim teşviki de uygulanacağından kişi başında ilave bin 113 TL destek verilmiş olacağını söyledi. Kurt, “Şartları sağlayan bir çalışan için aylık 3 bin 134 TL destek verilmiş olacak.

Ücret desteği kesilmesinin ardından geriye kalan dokuz ay ile 15 ay arasında aylık bin 113 TL/kişi prim ve vergi desteği devam edecek” dedi.

İLAVE İSTİHDAMA 12 AY DESTEK

Hükümetin 2016’da başlattığı asgari ücret desteği bu yıl da devam edecek. Geçtiğimiz yıl dokuz ay olarak uygulan desteğin süresi bu yıl 12 ay olarak uygulanacak. 500 ve üzeri çalışanı olan işyerlerine 101 TL, 500’ün altında çalışanı olan işyerlerine ise 150 TL asgari ücret desteği verilecek. İlave istihdam dışında, mevcut istihdamın korunması ve desteklenmesi çerçevesinde 2016’da başlatılan asgari ücret desteği devam edecek.

Buna göre devlet 500 ve üzeri çalışanı olan işyerlerine 101 TL, 500’ün altında çalışanı olan işyerlerine ise 150 TL asgari ücret desteği verecek.

Bu arada mevcut teşvikler çerçevesinde, prime esas kazanç tutarı üzerinden 5 puan prim indirimi ile çalışan başına 128 TL ile 960 TL arasında işverenlerin yükü hafifletiliyor. Bu 5 puana ilaveten 51 il ve 2 ilçede faaliyet gösteren işverenlere; prime esas kazanç alt tutarı üzerinden 6 puanlık indirim daha yapılıyor.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ

Kısa çalışma ödeneğine işverenlerin geçici süreli çalışma sürelerini azaltmaları durumunda da başvurmalarına imkan tanınıyor. İŞKUR verilerine göre sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebepler gibi geçici olumsuz durumlar sebebiyle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak azaltılması veya durdurulması hallerinde, 2017-2018 yıllarında ödenek almaya hak kazanan yaklaşık bin 900 kişi ye toplam 2.3 milyon TL ödeme yapılmıştı.

Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Projesi (ME-GİP) kapsamında, nitelikli işgücü yetiştirmek için düzenlenen mesleki eğitim kurslarında, sekiz ay boyunca kursiyerlerin ücretleri ve primleri karşılanıyor. Bakanlık, işsizlik ödeneği alanlar ile kadın, genç, engelli, mesleki yeterlilik belgelilerin veya işbaşı eğitimini bitirenlerin istihdamı durumunda çok daha fazla sigorta prim indiriminde bulunuyor. Ayrıca teşvik belgesi olan işverenlerin 1 ila 5. Bölgede 525 TL (524.47 TL) tutan sigorta primlerinin işveren hissesinin tamamı, 6. Bölgede ise 883 TL tutan sigorta primlerinin işçi ve işveren hissesinin tamamı devlet tarafından karşılanıyor.

Bakan Selçuk’un açıklamalarına göre, yurtdışına işçi götürenlere genel sağlık sigortası priminde 5 puan indirim, Ar-Ge faaliyeti yürüten işverenler ile kültür yatırım ve girişim belgesi olanlara sigorta priminden yarıya yakın indirim gibi diğer Bakanlıkların işbirliğinde yürütülen teşvikler de sürüyor. 2.5 milyon istihdam hedefi tutturulabilmesi için yoğun bir çalışma yapılması gerektiğini belirten Doç. Dr. Kurt, hem İŞKUR hem SGK hem de diğer kurumlar tarafından iş dünyasına bürokratik desteklerin sağlanması gerektiğini kaydetti.

İş dünyasından kampanyaya destek

“Burası Türkiye, Burada İş Var” sloganıyla başlatılan 2019 yılı istihdam seferberliğine iş dünyası destek verdi. Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği [TÜSİAD] Başkanı Simone Kaslovvski, hükümetin teşvikler konusunda attığı adımlara destek verdi. Kaslowski yaptığı bir açıklamada son yıllarda istihdam teşviklerinde çok önemli iyileşmeler kaydedildiğinin altını çizerek, teşviklerin istihdam üzerinde genel olarak olumlu etki yaptığını, çeşitli istihdam teşviklerinin bir düzenleme altında toplanarak sadeleştirilmesinin kullanım etkinliğini artıracağını kaydetti. Hükümetin işsizlik sorununun çözümü için 2019 istihdam seferberliği başlatmasını önemli bir adım olarak gördüğünü söyleyen Ankara Sanayi Odası [ASO] Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, bu politikanın başarılı olacağına inandığını vurguladı. Ankara Ticaret Odası [ATO] Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ise, genç nüfusun verimli kullanılması suretiyle 2023 hedeflerine yürümek için istihdam seferberliğine destek verilmesi gerektiğini kaydetti. İstanbul Ticaret Odası (İTO] Başkanı Şekip Avdagiç ise İstanbul iş dünyasına istihdam çağrısında bulunarak, “Her yeni istihdamda devletimiz maaş, vergi ve SGK primi desteğiyle güçlü bir yol açtı.

Şimdi İşletmelerimize düşen bu engelsiz yoldan yürümek” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu