İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Işınsal Ağrı Tedavisi

Alternatif tıpta yeni gelişmeler var. Daha düne kadar solunum rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenen ‘tuz mağaraları’ batıda yeniden moda olmaya başladı.

Amerika’da granüle edilmiş taşıma tuzla gerçekleştirilen yapay ‘tuz mağaraları’ ve ‘tuz odaları’ yasaların gözetiminde şimdi bazı ağrılı rahatsızlıklar için de kullanılıyor.

Bilimsel çevrelerde yararlarının yalnız tuz kristallerinin havaya yaydığı iyonlardan değil, belli oranda zararsız ışımadan kaynaklandığı da iddia ediliyor. İlgi öylesine büyük ki, bu türden yardımcı tedavi seansları için günlerce önceden randevu alınıp, hastalara ancak birkaç günlük kür imkânı tanınıyor.

Işınsal Ağrı Tedavisi

Burada önemli olan tuzun cinsi ve örfîni… Arzulanan şifa verici ışımalar deniz ya da göl tuzlarından değil, kaya tuzu olarak bilinen yer altı tuzlalarından yansıyor. Bu yüzden son günlerde ‘Himalaya Tuzu’ olarak bilinen tuzlarla imal edilmiş yapay mağaralara ilgi çok büyük, işin uzmanları ise yer altında doğal olarak bulunan kristal gerçek kaya tuzunun etkisinin çok daha fazla olduğu konusunda hemfikir. Dünyada deniz ve göl tuzu yatakları epey fazlayken, yeraltında bulunan kaya tuzu yatakları daha az. Şimdi doğal kaya tuzuna sahip gelişmiş ülkeler bu işi kurumsallaştırmaya başlamış dürümdalar. Almanya ve İtalya bu işin öncülerinden.

Oysa Türkiye bu konunun en büyük coğrafyalarından biri. Başta Çankırı yöresi olmak üzere geniş alanlara yayılmış yüksek kaliteli doğal tuz mağaraları var. Kars yöresi ise bu doğal yapıların en genişlerinden birine sahip. Araştırmalarda yapay yerine doğal tuz mağaralarında birkaç günlük kürün epey fayda sağladığı görülüyor. Literatür incelemelerine göre bu iş bilimsel bir tabana oturuyor gibi görünse de etraflıca incelemek ve mevzuatımıza uyup uymadığını araştırmakta yarar var. Gerçekten bu türden kürlerin yararları ispatlanabilirse Türkiye özellikle aşağıda sıraladığımız rahatsızlıkların giderildiği dünya çapında bir ülke olabilir. Doğal tuz mağaralarının konforlu bir otel odasına dönüştürülüp sağlık sektörüne kazandırılması turizmde yeni bir sayfa açabilir. Meraklı girişimciler ‘Salt Therapy Grotto’ başlığıyla bu konuyu sosyal medya üzerinden araştırabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu