İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

İş Kuracak Girişimcilere Ceviz Yetiştiriciliği Teşvikleri

Ceviz yetiştiriciliğinde girişim fırsatı

ceviz uretimiÇevrecilik artık bir yatırım aracına dönüşüyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın teşvik ettiği kişisel ormanlarda özellikle ceviz yetiştiriciliğinin kârlı bir yatırım aracı olduğu ifade ediliyor. Ceviz Tanıtım ve Yatırım Grubu, ceviz ormanları kurmak isteyen girişimcilere ücretsiz destek veriyor.

Orman ve Su işleri Bakanlığı’nın 2012 yılında açıkladığı ve çalışmaları hızla devam eden eylem planlarından ve teşviklerinden ikisi artık kişisel orman yatırımına izin veriyor. Ağaçlandırma Müdürlüğü, Orman Bakanlığı içinde hızla yeni bir çalışma planı yapıyor. Ağaçlandırmaya müsait alanlar yatırımcıya dönüm başı 2,5 liraya kiralanıyor. Ağaç fideleri, sulama bakım teşvik kapsamında, ister sanayi tipi ağaç yetiştiriciliği yapın, isterseniz meyveye yönelik orman oluşturun.


Bakanlık kendi arazisi olana teşvik verdiği gibi, kendine ait yeri olmayana da kamu arazilerinden uygun olanlarını kiralıyor. Dünyanın birçok yerinde yıllar önce başlayan bu uygulama 2B çalışmasından sonra hız kazandı, ülkemizin ihtiyacı olan orman envanterinin korunması düşünülerek ele alınan bu çalışmada, doğanın ihtiyacı olan yenileşme, endüstrinin ihtiyacı olan ağaç ürünleri ve ekonomik katma değeri yüksek ürünlere öncelik veriliyor.

Kurulum maliyeti 50 ile 70 TL

Ceviz Tanıtım ve Yatırım Grubu Başkanı Murat Işık’ın belirttiğine göre, 10 yıl içinde ülkemiz ceviz yetiştiriciliği, işlenmesi ve kereste ihtiyacının karşılanması konusunda tekrar zirveye çıkacak. Yapılan 2012-2016 eylem planı ile cevize özel bir önem verildiğini belirten Işık, aynı zamanda teşvikler ve desteklerle geleceğe yatırım yapmak isteyen herkesin cevizi ekonomik bir yatırım aracı olarak görmesi gerektiğini söylüyor.

Bugün 20 dönümlük bir ormanın kurulum maliyetinin 50 ile 70 TL civarında olduğunu ifade eden Işık, “Herkes kendi ormanının, bahçesinin sahibi olacak. Toprağa olan özlem, şehirleşmenin içinde kaybolan insanımız için yeni ufuklar açıyor” diyor.

Bedelsiz destek veriyor

Anadolu’nun cevizin anavatanı olmasına rağmen Şili’den ve Çin’den ceviz ithalatı yapıldığına dikkat çeken Işık, orman işletme müdürlükleri ve şefliklerinin bu konuda çalışmalar yaptıklarını söylüyor. Ceviz yetiştirmek, ceviz ormanı sahibi olmak isteyen herkese bedelsiz destek verdiklerini kaydeden Işık, şöyle devam ediyor:


“100 milyon yeni fidan dikene kadar devam edeceğiz. Bu sayı Türkiye’nin ceviz yetiştiriciliğinde süper lige çıkış sayısıdır. 20 dönümün altında yatırım yapmak isteyenler için de özel bahçeler bulunuyor. Bir Anadolu geleneği olan doğan çocuk için ağaç dikmek tekrar canlandırılacak.”

10 Soruda Ceviz Bahçesi Kurmak

Kendi arazim yok ve yatırım için daha kiıçûk alanlarda yapılabilirini?

Ceviz Tanıtınım Yatırım grubunun ortak orman projelerinden dilerseniz dönüm bile alarak hem yatının yapabilir hem de emeklilik programı yaparak ömür boyu gelir elde edebilirsiniz. Taksitli Meme seçenekleri ile bu yatırımı yapabilirsiniz.

Kutlu Ağaç Ceviz

Ceviz Yatırım ve Tanıtım Grubu tarafından yazılan ‘Bir Yaşam ve Yatırım Modeli: Kutlu Ağaç Ceviz’ kitabı ücretsiz olarak girişimcilere dağıtılıyor. Kendilerine ulaşan ve adresini ileten herkese kitabı kargo ile gönderdiklerini söyleyen Murat Işık, “Kitap sektördeki akademik ve bilimsel kitaplara alternatif olarak yazıldı. Kitapta cevizin meyve olarak önemini anlatırken, toprağa, doğaya, sağlığa, topluma faydalan da ifade ediliyor. Bu anlatıma ek olarak yatırım modeli olarak cevizin ne kadar kârlı ve uygun olduğu da kitapta işleniyor” diyor.


17 Yorum

 1. Ceviz fidanı yetiştiriciliğinde ceviz meyvesinin istenilen kalitede olması aşılama yöntemi ile mümkündür. Aşılama iki bitki parçasının bir bütünmüş gibi çeşitli yöntemler ile birleştirilmesi ile oluşmaktadır. Aşılama için anaç fidan, üretilmek istenilen türden bir kalem denilen ince dallara ihtiyaç duyulur. Anaç fidanlar iki türden elde edilir. Biri tohumdan anaç üretimi bu anaçlar güçlü kök gelişimi, hastalıklara dayanıklı ağaçlar ortaya çıkmaktadır

 2. selam hazır ceviz bahçesi var burdur ilinde irtibat 0 534 858 2017

 3. slm admin.ben 80 dönümlük araziye aşılı ceviz kapama bahçesi ve’de modern sera’toprak’sız çilek üretimi yapmak istiyorum.devletten destek var’mı acaba.saygılarım’la iletişim numaram:(0535)749.83.79.murat durgunöz

 4. merhabalar
  ceviz bahçesi kuracak kişilere devlet arsa tahsisi yapıyor mu teşekkürler

 5. MERHABA benım samsunda 7 dönümlük arazım var ceviz bahçesi kurmak istiyorum.Maliyeti ne olur teşfik varmıdır

 6. Merhaba bursa Orhaneli de 12 dönüm tarlamız var buraya ceviz dikmek istiyoruz cins ne olmali vede
  Teşvik varmıdır acaba

 7. slm.
  benim 8 dekarlık bir tarlam var buraya ceviz ekmek istiyorum neler yapmam gerektiğini bilmiyorum bana yardımcı olurmusunuz

 8. selam ben konya akşehir den ahmet benim hiçbir arazim vede gelirim yok ama ceviz yetiştiriciliği yapmak istiyorum bana her konuda yardımcı olabileceklerden yardım bekliyorum şimdiden teşekkürler

 9. -Karaman ili Ekinözü köyünde 80 dekar ovada tarlamız var. Buraya yarı bodur elma bahçesi yapmayı düşünüyoruz. Biraz maliyet var. Elma konusunda devlet desteği geri ödemesiz ve uzun vadede kredi seçenekleri var mı. Tarıl il müdürlüğü ve ipad teşvikleri ?? hakkında bilgi bulabilirmiyim?
  – Ayrıca ceviz ekebilirmiyiz? ekim sartları ve teşvikleri hakkında bilgi alabilirmyim??
  -Karaman da Kinoan ekebilirmiyim tahumlarını nerden tederik ederbilirim.

 10. selamlar
  50 dönümlük bir yerim var buranın ortalama yatırım tutarı nedir

 11. Merhaba,
  Bu yapılan çalışmalardan dolayı katkısı olan herkese teşekkür ederim. Arazi maximum kaç yıllığına kiralanabiliyor? ve kaliteli ceviz en iyi nerede yetiştirebiliriz? ceviz ormanlarının ömrü kaç yıl? beni bu konularda bilgilendirebilirseniz sevinirim. teşekkürler. iyi çalışmalar.

 12. selam bende son 1 yıldan beri bu konuda araştırmalar yapmaktayım öncelikle antalya alanyada 2 3 parça şeklinde denize yakın bölgelerde ki denizi görüyormuş bir arkadaşımızın arazileri var bu alanlarda ceviz üretilebilir mi yada hiç bir sermayem yok ama böyle bir işe girişmek istesem sadece teşviklerle bu işi yapabilir miyim niyetim aslında ist dan ayrılmak ve sehir olgusundan uzaklaşıp emeğimi toprağa yatırmak istiyorum bu anlamda devlet gereken desteği veriyor mudur acaba orman bölge müdürlüklerinde belli ihalelerle belirli alanlar yatırım karşılığında 49 yıllığına kadar kişilere verile biliyormuş diye duydum ama emin değilim birde ülkemizde en iyi cevizin nerelerde yetişebileceğini de belirtirseniz hatta bunu bana mail atarsanız daha sevinirim saygılar..(fatihozekinci@hotmail )

 13. Slm admin,
  Ben 20 dekar alanlık bir ceviz kapama bahçesi kurmayı istiyorum aynı zamanda yeni organik tarım programı mezunu olduğum için bunu sağlayacak bir gelirim ve ya bir kaynağım yok 20 dekarlık alandan başka bu fikrimi gerçekleştirmek iiçin ne yapabilirim bana yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. Hem aynı zamanda gençleride teşvik etmekle beraber istihdamda sağlamış olacağım ilgilenirseniz çok sevinirim.
  Rüstem ; 0534 684 58 28 ulaşabilirseniz memnun olurum ve ya mail atarsanız çok sevinirim , şimdiden teşekkürlerimi sunarım…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu