İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

İş Fikirlerine Yatırımcı Arayan Şirketler

Uluslararası zincirlerin Türkiye pazarına olan ilgisi her geçen gün artıyor. Gıdadan tekstile birçok alanda yatırımcı arayan zincirlerin bazıları Türkiye pazarına öylesine ilgi duyuyor ki, internet sitesinde doğrudan “Türkiye’de yatırımcı arıyoruz” demekten bile çekinmiyor. Bu haftaki sayımızda bu şirketlerin 21’ini tanıtıyoruz. Bu şirketler ağırlıklı olarak Amerika orijinli ama içlerinde Avrupa ve Asya orijinli olanlar da var.

Yabancılarla anlaşırken dikkat edilmesi gereken 7 faktör

Yabancı bir markayı Türkiye pazarına getirmek için her şeyden önce o markayı çok iyi tahlil etmeniz gerekiyor.

Hatta mümkünse markanın doğduğu pazara ve faaliyet gösterdiği 1-2 pazara gidip yerinde araştırma yapın. Asla aceleci olmayın.

Sonradan başınızın ağrımaması için anlaşma yaparken hiçbir detayı atlamayın.

İyi bir avukat bulun ve sözleşmeyi dikkatlice tartın.

Yükümlülüklerinizi ve şirketin size sağlayacağı destekleri en ince ayrıntısına kadar araştırın. Şirketten alacağınız destekleri (pazarlama, reklam, eğitim vs) mutlaka iyice netleştirin.

Şirket ile kuracağınız iş ilişkisini daha önce farklı pazarlarda yaşamış olanların deneyimlerini öğrenin.

Satılacak ürünü, Türkiye pazarındaki yerli ve yabancı rakipleri iyi analiz edin.

BACKWERK

Alman ekmeklerinin ününü duymayan kalmamıştır. Backwerk işte bu ekmekleriyle ünlü bir pastane zinciri. Almanya’da BOO’ün üzerinde noktada faaliyet gösteriyor ve bazı yatırımcıları daTürkler’den oluşuyor. Markanın yurtdışındaki büyümesine bakan Rolf G. Kirst, Türkiye pazarıyla yakından ilgilendiklerini söylerken, Türkiye gibi ekmek tüketiminin son derece yüksek olduğu bir pazarda Backvverk’in başarılı olacağını düşünüyor. Almanya’nın en başarılı franchise sistemlerinden birine sahip olan şirket, ağırlıklı olarak 100 metrekarelik mağazalarda faaliyet gösteriyor ve oldukça geniş bir ekmek çeşitinin yanında müşterilerine sandviç, tatlı ve içecek servisi de yapıyor. Şirket bu yılı 310 mağaza ve 176 milyon Euro ciroyla kapatacak. Backvverk, Almanya dışında Avusturya, Hollanda, İsviçre, İngiltere ve Slovenya pazarlarında da aktif. Detaylı bilgi için yetkili Rolf G. Kirst’e ulaşabilirsiniz: r.kirst@back-werk.de

MEITO BUBBLE TEA

Bubble Tea, dünyada birçok farklı isimle tanınıyor. Whether Pearl Tea, Bubble Milk Tea ya da Pearl Milk Tea bu isimlerden birkaçı. 1980’lerin başında Tayvan’da ortaya çıkan Bubble Tea, oldukça fazla çeşitı olan bir sıcak içecek türü. Süt ve meyve suyunun karışımıyla ortaya çıkan bu içecek, şu an dünyanın birçok noktasında tüketiliyor. Meito Almanya’nın Münih şehrinde kurulan ve oradan dünyaya yayılmaya çalışan bir franchise konsepti. Mısır, ispanya ve Avusturya pazarlarına açılan marka, Buble Tea’yi tam 6,5 milyon farklı kombinasyonda müşterilerine sunuyor. Sunumuyla dikkat çeken, düşük kalorili ve ferahlatıcı özelliği olan bu içecek, özellikle çocuklar arasında oldukça popüler. Şirket, önümüzdeki dönem büyüme planları içerisine Türkiye’yi de koymuş durumda. Ayrıntılı bilgi için meito.me adresine bakabilirsiniz.

CARTRIDGE VVORLD

Amerika’da 600,50 farklı ülkede de bin 400’ün üzerinde mağazaya sahip olan Cartridge World, Türkiye pazarına olan ilgisini kendi internet sitesine yazacak kadar açıkça belirtiyor. ABD ve Avrupa’da uzun senelerdir yaygın olarak yapılan boş kartuş yenileme işlemi, oldukça büyük bir sektör. Bu alanın en önemli markası olan şirket, 1988 yılında kuruldu, cartridgeworld.com

THE GROWTH COACH

Kuzey Amerika’nın önemli danışmanlık şirketlerinden biri olan The Grovvth Coach, 2003 yılında Gary Green ve Daniel Murphy tarafından kuruldu. Profesyonellere ve şirket sahiplerine koçluk/danışmanlık hizmeti veriyor. Amerika’da 140 şubesi olan şirket, kısa bir süre önce girdiği Ekvador, Meksika ve Kanada pazarlarında gösterdiği başarının ardından uluslararası arenada büyümek için kolları sıvadı. CEO Dan Murphy bir süre önce yaptığı açıklamada girmek istedikleri pazarlardan birisinin Türkiye olduğunu açıkladı. Özellikle satış koçluğu alanındaki başarısıyla ün yapan şirket hakkında thegrowthcoach.com adresinden bilgi alabilirsiniz.

THE MELTING POT

Melting Pot, Amerika’nın en yaygın fondü restoran zinciri, ilk restoranını 1975’te açan şirket, bugün 150 noktada faaliyet gösteriyor. Üstelik sadece Amerika’da değil, Kanada ve Meksika pazarlarında da bir hayli popüler. Kısa bir süre önce Suudi Arabistan pazarına da giren şirket, Türkiye pazarıyla uzun zamandır ilgileniyor. Detaylı bilgi için meltingpot.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

CHEM-DRY

internet sitesinde Türkiye pazarına girmek istediğini açıkça belirten Amerikalı Chem-Dry, 1978 yılında kuruldu. Dünyanın 1 numaralı halı temizlik şirketi olan Chem-Dry’ın dünyanın farklı yerlerinde 4 binin üzerinde işletmesi bulunuyor. Amerika dışında yaklaşık 40 ülkede faaliyet gösteren şirketin en önemli özelliği hızı. Kendi geliştirdiği özel bir metod sayesinde, rakipleri halıları 1-2 gün içerisinde temizleyip müşterilerine teslim ederken, Chem-Dry bu işi sabun ve deterjan gibi temizlik maddeleri kullanmadan iki saatte hallediyor, chemdry.com

PLANET BEACH

Stephen Smith tarafından 1994’te kurulan Planet Beach, bir spa merkezi. Ağırlıklı olarak aylık abonelik sistemiyle çalışan şirket, ‘Spa ve mesaj lüks değildir’felsefesiyle müşterilerine hizmet veriyor. New Orleans çıkışlı şirket, Amerika’da 300 noktada faaliyet gösteriyor. Amerika dışında da altı ülkede faaliyeti var. Şirket, internet sitesinde yatırımcı aradığı pazarlar arasında Türkiye’yi de gösteriyor. myplanetbeachfranchise.com

JAKE’S WAYBACK BURGERS

Son dönemde Türkiye’deki hamburger restoranlarının sayısında belirgin bir artış var. Jake’s VVayback Burgers, Türkiye pazarına girmeyi düşünen hamburger zincirlerinden biri. 2010 yılında eski ismi Jake’s Hamburgers’ı bırakan şirket, Amerika’da 100 kadar şubeye sahip.

Müşterilerine birçok hamburger çeşıti sunan markayı daha yakından incelemek için waybackburgers.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

THE BAGEL
BAR COFFEE HOUSE

The Bagel Bar Coffee House, Raymond Cowzertarafından İrlanda’da kuruldu. Bagel, kahve ve sandviç üzerine odaklanmış bir zincir olan şirket, 2001’de ilk şubesini açtı. Çok büyük bir zincir olmayan şirket son 1-2 yıldır büyüme odaklı bir strateji izliyor. Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri pazarlarına giren, Suudi Arabistan ile bir süre önce lisans anlaşmasfımzalayan şirket, büyümesini bizim coğrafyada da devam ettirmek istiyor. The Bagel Bar Coffee House’un internet sitesi: thebagelbars.com

ATTIRANCE

Kozmetik alanında faaliyet gösteren Attirance, Litvanya kökenli bir şirket.

2003’te kurulan şirketin ürün gamında 400 un üzerinde ürün var. Özellikle meyveli ve kokulu sabunlarıyla ün yapan, ayrıca duş jeli ve banyo köpüğü gibi ürünlerle dikkat çeken Attirance, Almanya, Avusturya,

Rusya, Çin, Finlandiya ve Romanya gibi pazarlarda mağazalara sahip. Daha önce Türkiye’ye master franchise veren hatta bir mağaza da açan şirket, şimdilerde yeni bir yatırımcı arayışı içinde. Ayrıntılı bilgi için attirance.com adresine bakabilirsiniz.

ZOHOOR ALREEF

Zohoor Alreef, Suudi Arabistan orijinli bir kozmetik mağazası. Şirketin konsepti için doğunun batıyla buluşması j deniyor. Şirket, ürün grubunun önemli bir kısmını Fransa’da üretirken, özellikle parfümde yerelleşmeye önem veriyor. Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn ve Katar’da 200’ün üzerinde noktada bulunan şirket, vücut kremi gibi birçok kategoride kendi markasına sahip. Satışlarının yüzde 50’sini de kendi markalarıyla gerçekleştiriyor. Ayrıntılı bilgi için zohooralreef.com adresine bakabilirsiniz.

MAACO

1972’de kurulan Amerikalı Maaco, otomobil bakım hizmeti sağlıyor. Amerika’da oldukça yaygın olan ve 500’ün üzerinde noktada faaliyet gösteren şirket, haftada 12 bin, yılda 600 bin otomobile servis hizmeti veriyor. Bin 700 şubeli Driven Brands çatısı altında faaliyet gösteren şirket, Forbes dergisi tarafından Amerika’nın en başarılı franchise sistemlerinden biri olarak da gösterildi. Tamirden boyaya kadar otomobillerin ihtiyaç duyacağı her hizmet Maaco’da mevcut. Ayrıntılı bilgi için maaco.com adresine bakabilirsiniz.

C HOUSE

2007’de kurulan C House, bir kahve zinciri. Kısa bir süre önce İtalya’da 28’inci şubesini devreye sokan şirket, bir taraftan da uluslararası büyümesini de sürdürüyor. İtalya dışında Fransa, ispanya, Bulgaristan, Fas, Kanada, Güney Kıbrıs, Birleşik Arap Emirlikleri ve Tunus’ta da faaliyet gösteriyor.

Türkiye pazarına girmeyi uzun süredir isteyen şirket, kahvesiyle son derece iddialı. Rakiplerinden farklı olarak en taze ve kaliteli kahve çeşitlerini müşterilerine sunduğunu söyleyen şirket, sandviç, makarna ve pizza gibi yemek alternatifleri de sunuyor. Daha detaylı bilgiyi chouseitalia.com adresinden öğrenebilirsiniz.

TROLLBEADS

Trollbeads, son yılların en başarılı franchise girişimlerinden biri, işi aslında oldukça basit; başta boncuk olmak üzere aksesuar satmak. Fakat ürünleri öylesine başarılı ki, 50 ülkeye ürün satar hale gelmiş durumda. Danimarka’da 1976’da Soren Nielsen tarafından kurulan şirket, Amerika’dan Almanya’ya, Japonya’dan ispanya’ya kadar birçok ülkede oldukça kuvvetli. Markanın başarısında geniş ürün gamı çok önemli bir role sahip. Trollbeads mağazalarında 18 ayar altın bileklikten gümüş bir kolyeye kadar aradığınız her şeyi bulabiliyorsunuz. Şirketin internet sitesi trollbeads.com’u mutlaka ziyaret edin.

AMAZİNG ATHLETES

Amerika orijinli olan ve 22 eyalette 650 noktada faaliyet gösteren Amazing Athletes, çocuklara yönelik bir spor eğitim merkezi. 18 aylıktan başlayarak tüm yaş gruplarında özel sınıflar açan şirket, bu sınıflarda uzman eğitmenlerin kontrolünde çocuklara spor eğitimleri veriyor, içerik ülkeden ülkeye değişmekle birlikte Amerika’da beyzbol, golf, hokey, voleybol, futbol, tenis ve basketbol eğitimi veriliyor. Detaylı bilgi için amazingathletes.com adresine başvurabilirsiniz.

BURGER RANCH

Portekiz kökenli bir hamburger zinciri olan Burger Ranch, ilk şubesini 199/de açtı ve şu an Portekiz’de 35 şubesi var. Portekiz’in en kuvvetli yerel hamburger zincirlerinden biri olan şirket, oldukça geniş bir hamburger menüsüne sahip. Bugüne kadar Portekiz dışına açılmayan şirket, 2014’te yurtdışında büyümeyi hedefliyor. Şirket yöneticilerinden Luis Caetano, hedef pazarlarından birinin de Türkiye olduğunu söylüyor.
burgerranch.com

LİTTLEIMPRESSIONS

1991’de kurulan Little Impressions, özel bir aletle bebeklerin el ya da ayak parmaklarından kalıplar çıkarıyor ve bu kalıpları oldukça hoş çerçevelerde müşterilerine sunuyor. Birkaç dakikalık bir işlem sonucu oluşturulan kalıplar, kuşkusuz ölümsüz bir hatıra olarak kalıyor. Şirket yöneticilerinden Tony Franks, “Türkiye’de her yıl 1,4 milyon bebek doğuyor. Dolayısıyla çok büyük bir pazardan söz ediyoruz. Türkiye’de çok hızlı bir büyüme yaşayabileceğimizi düşünüyoruz” yorumunda bulunuyor.
little-impressions.com

CANDY CAKES

Londra kökenli Candy Cakes, ürünleriyle daha ilk bakışta müşterileri kendine çeken bir marka. Henüz çok yaygın değil fakat büyüme potansiyeli oldukça yüksek. Şu an Londra’da beş şubesi bulunuyor ve bunlardan biri de meşhur Hamleys’in içinde. Ne mi yapıyor Candy Cakes? Taze kahvenin yanında müşterilerine birbirinden güzel pasta ve kekler sunuyor. Kahve ve kek, şirketin en önemli ürünleri olarak dikkat çekiyor. Fakat özellikle doğum günü ya da nikah gibi özel günlerde bolca pasta siparişi de alıyor. 2006’da kurulan şirketin belki de en önemli avantajı yüksek maliyet gerektirmemesi. Detaylı bilgi candycakes.com adresinde.

CAMMILLE’S ECE CREAM

Her ne kadar toplam tüketimdeki payı düşük olsa da son dönemde premium dondurma markalarına olan ilgi artıyor. Camille’s Ice Cream Bars, bu alanda yatırım yapabileceğiniz enteresan bir girişim. Dondurmayı külah yerine çubuklarda veriyor. Amerika orijinli olan ve bir süre önce Hindistan pazarına giren şirketin kurucusu Rome Gregorio, dondurmada yepyeni bir konsept yarattıklarını ve ürünleriyle klasik dondurma şirketlerinden farklılaştıklarını söylüyor. Düşük yatırım gerektiren konsept özellikle AVM’lerde kioks’larda büyümeye son derece müsait. Ekonomist’e açıklamada bulunan Gregorio, Türkiye pazarına girmekten memnuniyet duyacaklarını söylüyor, camillesicecream.com

L’ENTRECOTE

L’Entrecote Cafe de Paris, bir et restoranı. Şirketin şu an biri Zürih’te, biri Paris’te, biri de San Francisco’da olmak üzere üç restoranı bulunuyor. En önemli özelliği gizli et sosu. Bu sos 1941 tarihinde Freddy Dumont tarafından L’Entrecote için üretildi. Bu et restoranını Türkiye’ye getirmek isteyenler renato.n@hcs-me.com adresine mail atabilirler.

FRANCHISE

Bayilik, dünyanın en önemli franchise danışmanlık şirketlerinden birisi. Birçok ülkede faaliyet gösteren şirketin en önemli iş sahalarından birisi yerel markaları Türkiye’ye açmak. 60 ülkede iş yapan şirket, Türkiye pazarında da bir yatırımcı arıyor. Konuyla ilgilenenler mkcharaf@me.com adresine mail atabilirler. Şirket ile ilgili detaylı bilgi almak için ise ifranchisegroup.com adresine bakılabilir.

EMRAH GÜRKAN

4 Yorum

 1. Sayın Yetkilinin Dikkatine,
  AB direktiflerine istinaden Karayolları Trafik Yönetmeliği ve son Trafik Kanun Teklifinde yer alan; 3,5 tonun üzerindeki tüm araçlarda bulundurulması ve kullanılması zorunlu olan ithal bir cihaz ile (Hız Sınırlayıcı Cihaz) ilgili olarak Türkiye Distribütörü olacak firma aranmaktadır. Karayolları Trafik Kanun Teklifinin 13 maddesinin de içerisinde bulunduğu torba kanun teklifi, TBMM’de görüşülerek yasalaşmıştır. Kalan 8 maddelik Karayolları Kanun Teklifine İçişleri Bakanlığı’nda son şekli verilmiş olup; yakında TBMM’ye gönderilecektir.
  Ankara’da düzenlenen Milli Eğitim, Ulaştırma ve İçişleri Bakanlarının da katıldığı Karayolu ve Yol Güvenliği Çalıştayı’nda konuşan İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu da kamyon, otobüs ve çekicilere Hız Sınırlayıcı Cihazların en kısa sürede takılacağını belirtmişlerdir. Toplam 918.330 adet araç.
  Projenin toplam tutarı, 500.000.000,00 (beş yüz milyon) Amerikan Doları’dır. Bu projeye konulacak sermaye 500.000,00 (beş yüz bin) Amerikan Doları’dır. Bu rakamın 330.000,00 (üç yüz otuz bin) Amerikan Doları ilk parti cihaz bedelidir. Cihaz bedeli teklif kanunlaştıktan sonra, sipariş verildiğinde üretici firmaya ödenecektir.
  Kar marjı, tahminen % 50’dir. Tüm altyapı hazırdır.
  M. Hasan Süslü
  Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
  Yüksek Trafik Güvenliği Kurumu Derneği
  Ciddi yatırımcıların aşağıdaki telefondan araması rica olunur:
  (0538) 540 57 57
  12.00 – 17.00 saatleri arasında arayabilirsiniz. (Pazar hariç)
  Hız Sınırlayıcı Cihaz:
  Karayolları Trafik Kanununda belirtilen değerlere göre araç işleyişinin herhangi bir yönünü etkilemeden araçların hız limitini elektronik olarak kontrol eden bir cihazdır. 1993 yılından beri AB’ye üye ve aday ülkelerde mecburi standart olarak uygulanmaktadır. AB ülkeleri haricinde çeşitli ülkelerde zorunlu olarak uygulanmaktadır.
  Yararları:
  Ölümlü trafik kazalarında % 15 azalma.
  % 20’den fazla yakıt tasarrufu sağlar.
  Araç bakım masraflarını azaltır.
  Karbon salınımını azaltır.

  Not: Bu projeye ek olarak 2013 yılından beri A.B.D’de uygulanmakta olan Kara Kutu projesinin de birlikte yürütülmesi düşünülmektedir. İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, ilk aşamada 550.000 adet araca kara kutu mecburiyeti getirileceğini beyan etmiştir.
  Not: Yukarıdaki projelerden bağımsız olarak Oto Cam Onarım Sistemleri projesinin de birlikte yürütülmesi düşünülmektedir.
  Önemli Not: Yetkili kişiler dışında lütfen aramayınız.

  HIZ SINIRLAYICI CİHAZ PROJESİNDEKİ ANA BAŞLIKLAR
  Hız Sınırlayıcı Cihaz takılacak araç: 918.330 adet
  Projenin toplam tutarı: 500.000.000,00 USD (beş yüz milyon Amerikan Doları)
  Sermaye: 500.000,00 USD (330.000,00 USD ilk parti cihaz bedelidir)
  Toplam bayi adedi (Türkiye geneli): 90 adet
  İlk yıl tahmini satış: 45.000 adet
  Tahmini kar marjı: % 50
  Sermaye, tahminen 3 ayda amorti edilecektir.
  İlk 3 aylık tahmini satış 4.500 adet x 165,00 USD birim cihaz karı = 742.500,00 USD
  Yukarıda belirtilen başlıklar ile ilgili resmi ve özel açıklayıcı belge ve bilgiler bu projeye yatırım yapmak isteyen yatırımcılar ile yapılacak yüz yüze görüşmede kendilerine sunulacaktır.
  Önemli Not:
  Proje yetkilisi M. Hasan Süslü, Hız Sınırlayıcı Cihazlar ile ilgili maddenin de içerisinde olduğu Karayolları Trafik Kanun Tasarısını ilgili bakanlıklarda takip etmiş olup; İçişleri Bakanı Sn. Süleyman Soylu’nun talimatı ile Emniyet Genel Müdürlüğü’ndeki toplantılara bizzat katılarak; kanun tasarısının son şeklini almasına katkı sunmuştur.
  Kanun tasarısı yasalaştıktan sonra da Hız Sınırlayıcı Cihazlar ile ilgili resmi kurumlardaki çalışmaları da bizzat takip ederek; katkıda bulunacak ve süreci hızlandıracaktır.

 2. Temsil ettiğimiz bireysel ve kurumsal yatırımcılar için;

  En az 4-5 yıldır faaliyetlerini sürdüren,

  Yıllık satış geliri 5 Milyon TL üzeri olan (tercihen 10 Milyon TL)

  Yapılacak olan yatırımın işletmeye sermaye artırımı ile getirildiği,

  Büyüme potansiyeli olan işletme arayışındayız.

  Faaliyet konusu – kuruluş yılı – ciro ve diğer faydalı bilgileri omerozden_89@hotmail.com email adresine paylaşabilirsiniz.

  Not: Proje finansmanı desteği verilmemektedir.

 3. körfez arap ülkelerinde ve avrupa ülkelerinde yaşayan yerli yabancı zengin yatırımcı bay bayan ortaklar arıyorum 90 546 203 44 90 (mesaj yazın)

 4. Merhaba Almanya Rusya gibi büyük devletlerde uretilen platformu vinç artık turkiyede uretiliyor bunun ilerlemesi için potansiyel ve maddiyat gereklidir ilgilenen firmalar mail atabilir daha kapsamlı görüşmek için ( türkiyede ilk imalattır bahsettigim ürün Arge çalışmaları devam etmekdedir) iyi çalışmalar.

  cmetin@kone.com
  05412091069

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu