Kariyer ve İş İlanları

İş adamları ve yöneticiler üniversitelerde derslere giriyor

Patronlar ve profesyonel yöneticiler, deneyimlerini üniversitelerin işletme ve MBA öğrencileriyle paylaşıyor. Öğrenciler sektörel deneyimleri örnek uygulamalarla öğrenirken, iş insanlarıyla yakın ilişki kurmanın avantajını da yaşıyor…

is insanlari ders

İŞ dünyasına atılan yeni mezunlardan beklentiler, artık deneyimli bir çalışandan beklenenlerden farklı değil. İşin gerektirdiği görev ve sorumlukları yerine getirecek yetkinliğe sahip olmanın ötesinde, liderlik, yaratıcılık, kriz anlarında problem çözme gibi çok sayıda beceri aranıyor. Bu durum, üniversiteden yeni mezun çalışmaya hevesli adayların şevkini ilk aşamada kırsa da iş hayatında kendine yer bulmak isteyen gençlerin bir an evvel bu yetkinlikleri kazanması şart. Peki, daha öğrenciyken bu yetkinlikler nasıl kazanılır?

Bu sorunun cevabı yine üniversitelerde. Pek çok üniversite, öğrencilerini iş dünyasının önde gelen isimleriyle buluşturuyor. îş adamları ve profesyonel yöneticiler bizzat derslere giriyor, öğrencilere deneyimlerini aktarırken örnek vakalar üzerinden bilgi birikimlerini paylaşıyor.

Koç, Sabancı, Bilgi, Yeditepe, Okan, Boğaziçi, Bahçeşehir, Kadir Has, Medeniyet Üniversitesi iş adamlarının derse girdiği üniversitelerden bazıları. Sadece özel üniversitelerde değil devlet üniversitelerinde de başta MBA olmak üzere işletme lisansı ve yüksek lisansı derslerine iş adamları destek veriyor. Kimileri derslere misafir konuşmacı olarak kısa süreliğine giriyor kimileri ise bir dönem boyunca bizzat eğitmen olarak katılıyor; öğrencilere not vermekle yükümlü oluyor. Genellikle üniversite mevzuatı gereği, derslere dönemsel olarak giren iş adamlarına o üniversitenin belirlediği ders saat ücretlerine göre belli bir ödeme yapılıyor. Ancak seminer vermek üzere gelen ve konuk olarak katılan iş adamlarına herhangi bir ücret ödenmiyor. Pek çok üniversite yetkilisinden aldığımız bilgilere göre, iş adamları da konuk olacakları dersler için genelde ücret talep etmiyor.

Üniversitelerde ders veren isimler arasında ise Teknosa Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Evirgen de var, Tekfen Holding Başkan Yardımcısı Osman Reha Yolalan da…

YEDİTEPE’DE HEM LİSANS HEM MBA

Yeditepe Üniversitesi yetkililerinden aldığımız bilgilere göre, öğretim görevlisinin teorik altyapıyı oluşturmasından sonra dersin uygulamaya yönelik kısmının iş insanları tarafından verilmesi yararlı olmanın ötesinde önem de taşıyor. Misafir konuşmacı olarak iş dünyası temsilcilerinden dersin bir veya iki haftalık kısmına katılarak örnek olay çalışmasını yürütmesi bekleniyor. Yeditepe Üniversitesi bünyesinde dersin tamamını verecek iş insanlarının ismi belirlenirken, akademik kariyeri, sektör tecrübesi, sahada yaptığı değişik seviyelerdeki görevleri, başarıları ve iş dünyasındaki konumu dikkate alınıyor.

Yeditepe Üniversitesi iktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi işletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Güner Gürsoy, “Üniversite olarak iş adamlarının tecrübe ve birikimlerinden, işletme lisans ve MBA yüksek lisans programlarında aktif olarak istifade ediyoruz, işletme eğitiminde teori ile pratiğin dengeli olarak kullanımı suretiyle öğrencilerimizin teorik bilgi ve birikimleri geliştirilirken, iş insanlarının saha tecrübe ve birikimlerinin öğrencilerimize aktarılması da sağlanıyor” diyor.

SABANCI DOKTORA İSTİYOR

Sabancı Üniversitesi ders verecek iş insanlarını seçerken, alanlarında uzmanlaşmış, tecrübeleri ile öğrencilere iş hayatına yönelik ders içeriklerini verebilecek, akademik altyapıları ve üniversite ile daha önce girmiş oldukları işbirliklerinde entelektüel donanımlarını ispatlamış, genellikle doktora derecesine sahip profesyonelleri seçiyor.

Bahçeşehir Üniversitesinde ise, her dönem 25-35 arasında ders çeşitli sektör temsilcileri tarafından veriliyor. Belli bir değerlendirmeye tabi tutulan iş insanları ve eğitmenler, değerlendirmenin ardından bir dönem boyunca ders verebiliyor. “Markalı Ders” başlığı altındaki dersler, bankacılıktan bilişime, reklamcılıktan telekomünikasyona kadar çeşitli alanlarda, iş insanlarının kendi markalarını anlattıkları içeriklerle açılıyor.

Markalı Ders kapsamında, şirketlerin kendi markalarıyla açtıkları dersleri veren yöneticiler ücret almıyor. Üniversitede ders veren iş insanları yarı zamanlı hocalarla aynı ücreti alıyorlar. Ücret için kendilerinin bir talebi olmadığı gibi, aldıkları ücreti diledikleri bir yere bağışlayan eğitmenler de var.

ÖZLÜK HAKLARI VAR

Bilgi Üniversitesi’nde iş insanları daha çok lisansüstü programlarda ders veriyor. Üniversite yetkilileri, derslere konuk olarak katılan iş insanları ile zaman içerisinde düzenli bir akademik çalışma ilişkisi oluştuğuna dikkat çekiyor. Pazarlamadan finansa, insan kaynaklarından e-ticarete birçok alanda iş insanları derslere entegre olmuş durumda. Bilgi Üniversitesi’nde ders veren iş insanlarına akademik personelin sahip olduğu özlük haklara paralel imkanlar sağlanıyor. Ancak özellikle belirtmek gerekir ki birçok sektör profesyoneli akademi ile entegre olmak, deneyimlerini öğrencilerle paylaşmak adına gönüllü olarak ders veriyor. Üniversite burada önemli olanı, “Kuşakların, farklı deneyimlerin, sektörlerin ama daha da önemlisi kavramsal olanla uygulamanın bir araya gelebilmesi” olarak tanımlıyor.

ÖĞRENCİLER İÇİN BÜYÜK ŞANS

Bizim derlediğimiz ancak muhtemelen sayıca çok daha fazla olan üniversitede ders veren profesyoneller, ağırlıklı olarak özel üniversitelerde ders vermeyi tercih ediyor. Yöneticilerin bizzat iş hayatında edindiği sektörel deneyimleri öğrencilerle paylaşması öğrenciler için de bulunmaz bir şans. Ancak bir diğer önemli kazanım ise öğrencilerin bu yöneticilerle bizzat bağlantı kurması. Öğrenciler ders aldıkları iş insanlarıyla yakın ilişkide olmanın avantajını yaşıyor. Örneğin, ders aldıkları patronların şirketlerinde uygun bir pozisyon dahilinde değerlendirmeye alınabiliyor’, bu şirketlerde staj şansına sahip oluyor.

Okan Üniversitesine konuk oldular

Gönül Kamalı / Netaş Genel Müdür Yardımcısı
Paul Mc Millan / Ultrarpm Kurucu Ortağı
Prof. Dr. Cafer Özkul / Rouen Üniversitesi Rektörü
Demet Sabancı Çetindoğan / Demsa Yönetim Kurulu Başkan Vekili
Selen Kocabaş / Turkcell Genel Müdür Yardımcısı /
Kurumsal Pazarlama ve Satış Grubu Dr. Müh. Jan Nahum /
Hexagon Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Ferkan Çelik /
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Danışmanı Dr. Ekber Onuk/
Onuk Taşıt Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Nevzat Doğan / İzmit Belediye Başkanı
Metin Salt / Vestel Ar-Ge Genel Müdürü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu