Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

İnşaat Sektörü 2014

Seçimlerin sona ermesi ve faiz oranlarının yüzde 1’in altına inmesi, inşaat sektörünü yeniden hareketlendirdi. İnşaat firmalarının temsilcileri, yılın son çeyreğinin haraketli geçeceğine inanıyor. Art arda yeni projelerin satışa çıkması da bu hareketliliğin habercisi olarak gösteriliyor. İnşaat firmaları, eylül ve ekim aylarında yeni projelerim satışa sunmaya hazırlanıyor.

insaat sektoru

“HAREKETLENME BEKLİYORUZ”

Yaz sezonunun da sona ermesi ve MB faiz kararı sonrası konut satışlarında büyük bir hareketlenme bekleniyor. Yılın son çeyreğinin inşaat sektörü açısından hareketli geçeceğini ifade eden Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, “2013 yılında başlayan ve bu yıl hız kazanan kentsel dönüşüm projeleri de özellikle son çeyrekte büyük ivme kazanacak” diyor. Faizlerdeki grafik aşağıya doğru seyrettikçe konut satışlarının da paralel olarak yükseleceğini vurgulayan Kuzu, İstanbul ve Ankara’da yatırımcının yüzünü güldürecek yeni projeleri hayata geçirmeye hazırlandıklarım belirtiyor.


canlılığını koruduğu anlamına geliyor. Bu da proje sahiplerini yatırım yapmaya yönlendiriyor.

“Faizlerin düşmesi, tatil döneminde olunmasına rağmen insaat sektörünü canlandırdı” diyen Baysaş Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Aydın, yılın son çeyre^ ğinde bu olumlu gelişmenin satışlara yansıyacağını düşünüyor. Fikirtepe’de İstanbul 216 projesinde sona yaklaştıklarım vurgulayan Aydın, ruhsatın alınması ile birlikte projeye hız vereceklerini açıkladı. Birinci adada altyapı çalışması tamamlanan İstanbul 216 projesinin, ikinci adasında ise altyapı çalışmaları halen devam ediyor.

PROJELER HIZ KAZANDI

Mütekabiliyet Yasası sonrası bancıların mülk edinmelerinin önünde bir engelin kalmaması, Türkiye’yi cazibe alanı haline getirdi. Yabancılara konut satışı, gayrimenkul geliştiricile-| rin stratejilerinde önemli rol oynuyor. f Gayrimenkul geliştirmenin meşakkatli ve uzun bir süreç olduğunu ifade eden E7 Holding CEO’su Ersin Aydeniz, 2014’ü ve son çeyreğim şu şekilde değerlendiriyor: “2014’ün ilk çeyreği yerel seçimler ve öncesinde oluşan sıkıntılı ortama rağmen iyi geçti diyebilirim. Bu süre içerisinde Suare Residence projemizin teslimini gerçekleştirdik. Fikirtepe’deki kentsel dönüşüm projemizle ilgili ciddi mesafe kat ettik. 2014’ün son çeyreğinde Fikirtepe projemizi hayata geçirmeyi, Quant Residence projemizi teslim etmeyi ve fizibilite çalışmalarım yürüttüğümüz üç konut projesinden en az bir ya da ikisine başlamayı planlıyoruz.”

MERKEZE DONUŞ ZAMANI

İstanbul’da şehrin merkezi bölgelerine dönüş hız kazandı. Şehir merkezlerine dönüşlerin arttığını ve insanların hayatın merkezi içinde olduğuna inandıklarını belirten Gülsa İnşaat ve Bay Yapı Ortaklığı’ndan Metin Ertaş ve Salih Satıcı, kentsel dönüşüm projelerinin de bu dönüşlerin hız kazanmasında tetikleyici bir faktör olduğunu düşünüyorlar. “Çalışan kesimin yıllık gelirindeki artıştan daha az oranda faizin artması satışları artırır” diyen Er-taş ve Tatlıcı, eylül ayından itibaren şehir merkezindeki projelerin ve konut satışlarının artacağına inanıyor.

Yılın ilk yarısında yaşanan siyasi sürecin ekonomiye olumsuz etkileri olduğunu ifade eden 24 Gayrimenkul CEO’su Ahmethan Yılmaz ise, cumhurbaşkanlığı seçimi ile birlikte siyasi istikrarın sağlan masının ekonomi piyasalarına ve gayrimenkul sektörüne hız kazandıracağını düşünüyor.

YATIRIMCI HAREKETE GEÇTİ

Ramazan Bayramı’ndan sonra yurtiçi ve yurtdışı satışlarının canlandığım belirten Hiper Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Halil Genç, yılın son çeyreğinde satışların zirve yapacağına inanıyor. Faizlerin yükseldiği dönemlerde alıcının yatırımını ertelediğini vurgulayan Genç, faizlerin düşmesiyle yerli yatırımcının da kabuğundan çıktığını söylüyor.


Faizlerin düşmesi, ile kredili satışlara talebin arttığını ifade eden Erguvan İn- £mre şaat & Demirbaş Yaprdan Emre Maraşlı ve Sefa Demirbaş, “Bundan sonra algı sıçramasını yaratacak faiz oram 0.59 ve altı olur” diyor. Aylık faizin 0.60’m altına düşmesiyle ev almayı düşünecek kitlenin daha da genişleyebileceğim düşünen Maraşlı ve Demirbaş, yabancıya satışlarda da artış olacağı görüşünde.

söylüyor. Erkanlı, “Fransa, Londra, Liverpool kentsel dönüşümlerindeki uygulamaları örnek alarak Türkiye’nin dönüşümünde gerekli ivmeyi yakalayabiliriz. KENTDER olarak biz bu ülkelerdeki uygula-malan konu alan, Türkiye’ye rehber olabilecek bir rapor hazırlıyoruz” diyor. Siteleri inceleyen müteahhitler ve malikler arasında gizlilik sözleşmesi imzalandığını vurgulayan Erkanlı, Avrupa Yakası’nda bir sitenin dönüşümünü yapmak üzere görüşmelerde sona yaklaştıklarım da ifade ediyor.

REKABET KIRAN KIRANA

Kentsel dönüşümde incelenip kıran kırana rekabetin yaşandığı pek çok site var. Bunlardan belki de en önemlisi, 424 konutluk Uçaksavar Sitesi’nde, Teknik Yapı ile Ağaoğlu arasında yaşandı.

Teknik Yapı’nın 10 yıl önce girişimlerine başladığı Suadiye Sahil Sitesi’nde de imar izninin ardından inşaata başlanacak. Bölgede 100’ün üzerinde konutun yapılması planlanıyor.

Kentsel dönüşümde siteleri mercek altına alan şirketlerden biri olan DKY İnşaat da Maltepe’de Bağlarbaşı Tekel Evleri sitesi ile anlaştı. Şirket burada yaklaşık 400 konut yapmayı planlıyor. Kentsel dönüşüm koşusunda Yeniden İstanbul markasını yaratarak insanların yaşayabilecekleri huzurlu alanlar yaratmak için yola çıktıklarına işaret eden DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, “Anadolu Yakası’nda

Yenisahra bölgesinde çalışmalarımız hızla ilerliyor. Avrupa Yakası’nda da Çeliktepe bölgesinde sona yaklaşan görüşmelerimiz bulunuyor” diyor. Siteler ile de ilgilendiklerine dikkat çeken Dumankaya, kat maliklerinin aynı fikir etrafında toplanmalarının güçlüğü nedeniyle sürecin tıkandığını vurguluyor.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu