Kariyer ve İş İlanları

illüzyonist olup da para kazanmak mümkün mü?

Televizyon programları ile popülerleşen sihir gösterileri illüzyonistliğe olan ilgiyi artırdı. Bu tür gösteriler özellikle AVM’lerin etkinlikleri arasında artık sıkça yer alıyor. İllüzyonistlerin aylık geliri 4 bin TL’yi buluyor…

30 YIL öncesinin en büyük televizyon eğlencelerinden biri günümüzde yeniden popüler oldu. Ekran başındakilerin gözlerini bile kırpmadan izlediği sihirbazlar eski şaşalı günlerine tekrar kavuşmuşa benziyor. Sihirbaz denince ilk akla gelen isimler Türkiye’de Sermet Erkin, yurtdışında ise David Cop-perfield idi. Şimdi televizyon ve sos yal medyanın etkisiyle hayatımıza bu alanda yeni isimler girdi. Hatta kimileri hatırı sayılır bir hayran kitlesi edindi.

Şansını Yetenek Sizsiniz adlı yarışma programında deneyip ünlü sihirbazlar arasında yerlerini alan Kıvanç ve Burak bu isimlerden bazıları.

Her ne kadar ünü televizyonda yakalamış olsalar da her ikisinin de bu işe olan merakı çocukluk dönemlerinde başlamış.

Kıvanç illüzyon sanatı ile 16, Burak ise 11 yaşındayken tanışmış. Üniversiteyi tamamladıklarında bu işi profesyonel olarak yapmaya başlamışlar.

illuzyonist

OKULU YOK

Sihirbaz olmak isteyenlerin gidebileceği bir okul yok. Dolayısıyla bu işte kendini eğitmek ve çok çalışmak önemli. Bunu biz değil günümüzün en ünlü sihirbazlarından biri olan David Blaine söylüyor: “Bir sihirbaz olarak insanlara imkansız gelen bazı şeyler gösteriyorum. Nefesimi tutsam da, bir deste kağıt yapıştırsam da sihir için gayet basit üç şey gerekiyor. Pratik yapmak, çalışmak, deney yapmak…”

Kıvanç ve Burak da çalışmanın önemine vurgu yaparak “Bunun bir okulu ne yazık ki yok. Yurtdışında seminer ve özel sınıflar düzenlenerek eğitim veriliyor. Genel olarak bu işi öğrenme kısmı, kişinin kendisini kitaplardan, makalelerden, görsel kaynaklardan ve eski üstatlardan öğrendikleriyle geliştirmesinden geçiyor” diyorlar.

Peki, illüzyonist olup da para kazanmak mümkün mü? Burak ve Kıvanç bunun çok eski bir sanat dalı olduğuna vurgu yaparak “insanlar bu işten gelir elde edilebileceğine inanmıyordu” diye konuşuyorlar. Haklılar da… Sadece televizyon şovları ve özel gösterilerle sınırlı olan çalışma alanları AVM’lerin de katkısıyla genişlemiş durumda. Pek çok AVM artık etkinlik programlarında illüzyon gösterisine giderek daha fazla yer veriyor.

TELEVİZYON İLGİYİ ARTIRDI

Yaklaşık 15 yıldır illüzyon gösterileri yapan Doruk Ülgen illüzyonistlerin büyük kısmının ayda ortalama 4 bin TL kazandığını belirtiyor. Bu gelirin genellikle hafta sonu yapılan doğum günü ve okul gösterilerinden kaynaklandığım anlatan Ülgen, “Benim de dahil olduğum çok küçük bir grup kurumsal çalışmalar ve alternatif işler yapıyor. Bu grubun gelirleri çok değişkendir” diye anlatıyor. Ülgen de son yıllarda illüzyonistliğe artan bir ilgi olduğunu ifade ediyor ve bunda televizyon programlarının önemli bir payı olduğunu söylüyor. Bu programlar sayesinde yerli sanatçılar için pazarın genişlediğini anlatan Ülgen, “insanlar yerlilerde de iş varmış demeye başladı” diyor. Bu süreçte daha fazla sayıda amatörün para kazanma imkanı bulduğunu belirten Ülgen, “Bunu gören bir çok ‘yeni’ amatör türedi” diye konuşuyor.

Televizyon programlarında sergilenen gösterilerin tamamının bir illüzyon olduğunu vurgulayan Ülgen, “Canlı performanstan çok daha albenili gözükür, bu yüzden ilgi arttı. Ancak yeni türeyen amatörler gerçek hayattaki canlı performanslarda maalesef hayal kırıklığı yaşatıyorlar ve seyirciyi soğutuyorlar” diyerek artan bu ilginin sonuçlarının pozitif ya da negatif olup olmadığının tartışılması gerektiğini kaydediyor.

İZLEYİCİ ETKİLENMELİ

Dünyanın her yerinden amatör ya da profesyonel illüzyonistler videolar aracılığı ile insanlara ulaşıyor. Hatta pek çok sihir eşyası internet üzerinden satışa çıkıyor, hileleri açıklanıyor, işte böyle bir dünyada artık şapkadan tavşan çıkarmak ilgi çekici olmaktan çıkıyor. İllüzyonistler daha iyi ve daha farklı olmanın peşinde koşuyor.

Biz de merak ediyor ve soruyoruz, “iyi gösteri nasıl olmalı” diye. Kıvanç ve Burak bu sorunun bir cevabı olamayacağını belirterek, “Fakat emin olduğumuz bir husus var ki, o da gösteri yaptığınız insanların, sizi izledikten sonra eğlenerek, mutlu olarak, değişik bir tecrübe yaşayarak ve şaşırarak ayrılmaları gerektiği” diyorlar. Ülgen de iyi bir illüzyonistin “sihirli anlar” yaşatabilmesi gerektiğinin altını çiziyor. “Sahne ve sunum kabiliyeti, hitabet yeteneği, el becerisi, pratik zeka gibi özellikler olmazsa olmazlar” diye konuşan Ülgen, gösteri içeriğinin nerede, kime, ne zaman ve ne için yapıldığına göre değiştiğini belirtiyor.

KART OYUNLARI ÇOK SATIYOR

Kadıköy’de bulunan Sihirevi, sihir dünyasına adım atanların iyi bildiği bir adres. Sihirbaz Erdem Bulungiray’ın sahibi olduğu mekanda çeşitli iskambil desteleri, para oyunları, sihirli ip gibi çeşitli eşyalar bulunuyor. Online satış hizmeti de bulunan Sihi-revi’nde en çok kart oyunlarının ilgi gördüğünü söyleyen Bulungiray, dükkandaki ürünlerin fiyatlarının 5 ile 50 TL arasında değiştiğini belirtiyor. Müşterilerine ürünleri öğreterek teslim ettiğini söyleyen Bulungiray, müşterilerinin genelde gençlerden oluştuğunu ifade ediyor.

20 senedir bu işi yapan Bulungiray’dan genç sihirbazlar için tavsiyeler istiyoruz. O da sorumuzu işi gerçekten sevmenin önemine değinerek şöyle cevaplıyor: “Laf olsun diye bir, iki numara bilsem yeter demekle olmuyor. Yabancı illüzyonistlerin yaptığı gösterileri beğeniyle izliyorum. Gerçekten bu işi severek yapıyorlar.”

Tüm yollar illüzyonistliğe çıkıyor

İllüzyonistliğin bir okulu yok ama illüzyonist olmak isteyenler hemen enseyi karartmasın, internet bu konuda sonsuz bir kaynak sunuyor. Bunun yanı sıra Erdem Bulungiray, Doruk Ülgen gibi isimler bu işin kurslarını veriyor, işte, illüzyonist olmak isteyenler için birkaç öneri:

• Sihirevi’nin kurucusu Erdem Bulungiray hem sihir ürün satışı yapıyor hem de bu işin kursunu veriyor. Detaylı bilgi için sihirevi.com adresine bakabilirsiniz.

• Doruk Ülgen de tek günlük bir eğitim veriyor. Bedeli 250 TL. Detaylar ise web sitesinde, dorukulgen.com

• İlkay Tercan da toplam dört saatlik ders veriyor. Konuyla ilgili geniş bilgiyi ilkaytercan.com adresinde bulabilirsiniz.

• İnternet bu konuda en geniş kaynak. İllüzyon oyunlarının perde arkasını anlatan yüzlerce video var. Hatta David Blaine, David Copperfield gibi ünlü illüzyonistlerin bazı numaralarının sahne arkasını öğrenmek de mümkün.

Bülent ELÇİN / GittiGidiyor Satış Direktörü
Yüzde 238 büyüdü

Özellikle son yıllarda GittiGidiyor üzerinden satılan illüzyon eşyaları ciddi bir talep görüyor. “Şaka, Sihir , Malzemeleri” kategorimiz bu yılın ilk 10 ayında geçen yılın aynı dönemine göre tam olarak yüzde 238’lik bir büyüme gösterdi. E-ticaretin sunduğu kolaylıklar sayesinde tüketiciler artık birçok farklı ürün grubuna da ilgi duymaya başladı. Özellikle sosyal medya üzerinden sihir ve şaka temalı ilginç paylaşımların her geçen gün artması, YouTube gibi kanallar üzerinden insanların ilgi duydukları alanlar hakkında bilgiye hızla ulaşması gibi faktörler bu kategoriye olan talebi artırıyor. Ayrıca illüzyon gösterilerinin yaygınlaşması ve bu gösterilere ilginin artması da bu tarz ürünlerin satışında önemli bir etken. Ürünlerde çeşitliliğe çok önem veriyoruz. Bu nedenle illüzyon ürünlerimizde de çeşitliliği sürekli sağlamak için çalışıyoruz. Sitemizde “Şaka, Sihir Malzemeleri” kategorisi içerisinde en çok “125 Parça Sihirbazlık Seti”, “Sihirli Kostüm Seti” ve “Sihir Seti ile 20 Farklı Gösteri” gibi ürün grupları ilgi görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu