Pazarlama Reklam

İletişimde beden dilini kullanırken dikkat!

İLETİŞİM, satış ve pazarlamada kullandığımız dil kadar, beden dilinin de önemini biliyoruz. İşin duayen ismi ise şüphesiz Allan Pase. ‘Beden Dili’ ve ‘Erkekler Neden Dinlemez, Kadınlar Neden Harita Okuyamaz’ kitaplarının yazarı Pase, ya da nam-ı diğer ‘Bay Beden Dili’, 28 Nisan’da Qportre’nin konuğu olarak Türkiye’de olacak. Öncesinde Pase’den Para Dergisi okuyucuları için beden dilini kullanmaya ilişkin birkaç tüyo istedik.


İnsanlar sizin ne söylediğinize sizden hoşlandıkları zaman ilgi duymaya başlar. Karşınızdaki kişide güven yaratabilecek ve onları ikna edecek bir kişi olduğunuza inanmalısınız. Karşınızdaki kişiye güvenmeli ve buna ikna etmelisiniz. “Evet, haklısın”, “Sana katılıyorum” gibi sözleri sıkça kullanın.

İletişimde beden dili

Tartışmaktan kaçının. Haklıysanız zaten o tartışmadan galip çıkacaksınız-dır; ancak tartışma dostlarınızı kaybetmenize ve kredinizin azalmasına yol açabilir.

İnsanların yüzde 90’ı, karşılarındaki kişiyle ilgili ilk izlenimlerini ilk dört dakikada alırlar. Bunun için bu sürede yaptığınız hareketler çok önemlidir.

Avuç içinizi açık tutun. Parmaklarınız ise birlikte olsun. Bu yolla karşınızdakine onu dinlediğiniz mesajını verirsiniz. Bunun dışında arada belirli bir mesafe bırakmaya özen gösterin. Karşınızdakinin vücut dilini ayna gibi taklit ederseniz çok daha hızlı iletişim kurabilirsiniz.


Örneğin bir kişi sizi dinlerken ellerini kavuşturuyorsa, genel inanış, bu kişinin sizi dinlemediği veya size karşı negatif duygular içinde olduğudur. Ancak soğuk bir iklimdeyseniz, ellerinizi önünüzde kavuşturmanız sadece soğuktan kaynaklanabilir. Bu nedenle beden dilini okumak için en az üç işarete dikkat etmelisiniz.

Eğer iletişim sektöründeyseniz muhtemelen konuşmayı da çok seviyorsunuzdur. Ancak konuşmanızı, karşınızdaki kişinin konuşmasıyla eşitleyin. O ne kadar konuşuyorsa, aşağı yukarı siz de o kadar konuşun.

Beden dilini kullanarak, örneğin öncelikle insanları gülüm-setmelisiniz. Siz de onlara gülmelisiniz. Gülümsemenizle, kaşlarınız ve kirpiklerinizle, ilk izlenimi olumlu şekilde karşınıza aktarmalısınız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu