Kariyer ve İş İlanları

İlaç Sektöründe Kadın Genel Müdür Sayısı Artıyor

İlaç Sektöründe Kadın Yöneticilerin Gücü

Son bir yılda ilaç sektöründeki kadın genel müdür sayısında ciddi bir artış var. Bu süre içinde yedi şirketin başına kadın yöneticiler atandı. Beyin avcıları, kadın yöneticilerin birçok farklı görevi aynı anda yönetme becerileri, taze ve yeni bakış açıları getirebilmeleri ve yaratıcılık gibi özellikleriyle erkekleri geride bıraktıkların söylüyor.

ilac yonetim kadin2013 yılında 1,78 milyar kutu ilacın satıldığı Türkiye’de pazarın toplam büyüklüğü 15,4 milyar lirayı buluyor. Dünya ilaç pazarından daha iyi bir büyüme performansı ortaya koyan Türk ilaç sektörü, istikrarlı büyüme rakamlarıyla gerek yerli gerekse yabancı sektör oyuncuları için cazibe yaratıyor. Birleşme ve satın alma faaliyetlerinin yanı sıra birçok stratejik ortaklık ve sıfırdan yatırımın gerçekleştiği sektörde şirketlerin yönetimlerine kadın genel müdürlerin atanması ise dikkati çekiyor.

Sadece bir yıl içinde, Bristol-Myers Squibb İlaç, Chiesi ilaç, Frese-nius Kabi ilaç, Merck Sharp Dohme ilaç, Pfizer, Shire ilaç ve en son Astra Zeneca olmak üzere yedi şirketin başına kadın yönetici atandı. Bu atamalarla birlikte, Türk ilaç sektörünün yüzde 55’ini temsil eden Araştırmacı ilaç Firmaları Derneği’nin (AlFD) 39 üyesi içinde 18 şirketin genel müdürlük koltuğu kadın yöneticilere emanet edildi.

PAZARLAMA GEÇMİŞİ ETKİLİ

ilaç sektörü son yıllardaki gelişmelerle birlikte, regülasyonun artması ve sektörü regüle eden kurum-ların sayısının çoğalmasıyla karşı karşıya kaldı. Bu da sadece regülatör-kamu ilişkileri, pazara erişim, ruhsat gibi rollerde değil, sektörün genelinde paydaş yönetiminin ön plana çıkmasına neden oldu. Tek boyutta icraatın yavaş yavaş ortak iş yapma kültürü ve işbirliğine dönüşümü tetiklemesi, daralan marjlar, artan regülasyon ve çetinleşen rekabet, değişimi kabul eden ve daha da iyisi liderlik eden profillerin rağbet görmesini de beraberinde getirdi.

Egon Zehnder Yönetici Ortağı Murat Yeşildere, ilaç sektöründe kadin CEO’ların artmasını yıllardır süregelen bu sürecin bir sonucu olarak gözlemlediğini söylüyor. Yeşildere, “ilaç sektöründe kadınlar özellikle pazarlama rolleriyle öne çıktı. Şirketlerde pazarlama geçmişli yöneticilere dönük tercih, pazarlama geçmişi olan kadın yöneticilerin öne çıkmasına yol açtı. Pazarlama geçmişli kadınların daha güçlü stratejik bakış getireceklerine inanılıyor” diye konuşuyor.

AZİM, İNANÇ VE İSTEK VAR!

Her yıl özellikle genel müdür ve direktör projelerinin kadın yöneticiyle kapanma oranının bir önceki yıla göre önemli artış gösterdiğini söyleyen Heidrick & Struggles Istanbul’dan Başak Sönmez ise bu artışın nedenlerine farklı bir bakış açısıyla yaklaşıyor. Sönmez, kadın yönetici tercihlerinde öncelikli olarak münferit başarıların rol oynadığını vurguluyor. Başak Sönmez, Türk ilaç sektöründeki kadın CEO ve genel müdür sayısındaki artışın nedenleri arasında, şirketlerin cinsiyet eşitliği ve çeşitliliği konularında ortaya koydukları uygulamaların da yer aldığını söylüyor.

Türkiye ilaç sektöründe aslında çok daha uzun zamandır çalışkanlığı, hırsı ye başarısıyla karşı cinsi sollamış kadın lider profillerine rastladıklarını anlatan Sönmez, konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Ancak onlara kariyer yolculuklarında C-sevi-yesinde roller hedeflemeleri konusunda destek veren, cesaretlendiren ve yukarı çeken sistemler ya yeterince kurulu değildi ya da göstermelik uygulamalar etkisiz kalıyordu. Bir başka önemli neden de kadın yöneticilerin eskisinden çok daha mobil olduğu gerçeği. Eşlerin de desteğiyle aile yapıları yeniden yaratılıyor. Biz ilaç sektöründe CEO, genel müdür, direktör rollerine gelmiş kadınların bu durumu çok daha iyi yönetebildiğini görüyoruz. İşin kişisel motivasyon, azim, inanç ve isteklilik boyutunu göz ardı etmek imkansız.”

HumanGroup Genel Müdürü Gaye Özcan’a göre ise duygusal zekalarınm yüksek olması kadınları kariyer yolculuğunda öne çıkarıyor. Bunun yanı sıra daha detaycı ve sistematik çalışmaları da kadınların yüksek mevkilerde görev almalarında itici güç oluyor.

ERKEKLERİN ÖNÜNE GEÇTİLER

İnsan kaynakları uzmanlarına göre, kadınlarda daha büyük bir amaca hizmet etme güdüsünün yüksek olması da yönetici pozisyonlarında erkeklerin önüne geçmelerinde etkili oluyor. Yaptıkları işin anlamlı ve topluma faydalı olduğuna inanmak kadınları ilaç sektöründe daha kalıcı ve tutkulu çalışmaya teşvik ediyor.

Transearch Türkiye Direktörü Göksel Önder ise olaylara stratejik yaklaşırken insani boyutu göz ardı etmemelerinin, risk almalarının, kendilerine güvenmelerinin ve eğitim altyapılarının kadınlan yönetici pozisyonlarına taşıdığını söylüyor. Önder, şöyle devam ediyor: “iyi eğitimli olmaları, birçok noktada iş süreçlerine olan hakimiyetleri ve yatkınlıklarının yanı sıra girişimci doğaları, farklı düşünce tarzlarını dikkate almaları, farklı koşullara adaptasyon becerileri Türk kadın liderleri ön plana çıkarıyor. Türkiye’de olduğu gibi yurtdışında da Türk kadın lider sayısı farklı sektörlerde olduğu gibi ilaçta da artmaya devam edecek.”

YURTDIŞI TALEBİ

Türk ilaç sektöründe hızlı yükselen kadın yöneticilerin yurtdışı arenadaki kariyer yolculuğuna ilişkin ilginç bir tespiti de Spencer Stuart Türkiye danışmanlarından Felix J. Hafele ortaya koyuyor. Hafele, Türk yöneticilerin yurtdışından da sürekli talep gördüğünü belirterek, “Ancak kadın yöneticiler bugünkü koşullarda yurtdışı olanaklarını çeşitli nedenlerden ötürü erkeklerden daha düşük oranda değerlendiriyor, ileride bu durum değişebilir, ilaç sektöründe yükselmiş ve ailenin finansal yükünü üstlenebilecek kadınları yurtdışı kariyerlerinde daha çok göreceğiz” diye konuşuyor.

KADIN YÖNETİCİLERİ ÖNE ÇIKARAN 10 FAKTÖR

  • Etkin, ‘multitasking’ yani birçok farklı görevi aynı dönemde birlikte yönetebilme becerisi
  • Taze, yeni bakış açıları getirebilme, yaratıcılık
  • Değişimi kabul etme ve değişime liderlik etme yetkinliği
  • İcraat mükemmeliyetini her şeyin önünde tutması
  • Yakın işbirliği gösterme istekliliği ve becerisi
  • Empati kurma yetkinliği
  • Eleştiriyi akıllıca kabul etme ve hızla savunmaya geçmeden yararına olacak şekilde sindirebilme eğilimi
  • Etkileme yeteneği
  • Sonuç odaklılık
  • Daha büyük bir amaca hizmet etme güdüsünün yüksek olması

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu