Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Hisse geri alımı neler getirecek?

15 Temmuz sonrası dalgalı bir seyir izleyen piyasalar, kısa sürede toparlanma eğilimine girdi. SPK da önemli bir hamleyle şirketlerin ‘limitsiz’ hisse geri alımı yapabileceği açıkladı. Geri alımla hissenin fiyatının artırılması, piyasadaki volatilitenin düşürülmesi hedefleniyor. Yatırımcıya ise “şirketime güveniyorum” mesajı veriliyor. Şimdiye kadar 45 şirket geri alım yapacağını duyurdu.

Piyasalar hareketli bir süreç yaşıyor. 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi, arkasından ilan edilen üç ay süreli Olağanüstü Hal (OHAL), piyasalarda ciddi fiyatlanmalara neden oldu. Önceki hafta Borsa İstanbul düşüş eğilimine girerken, kur ve faizlerde de sert yükselişler görüldü. Borsa Endeksi 71.000 seviyelerine geldi, dolar kuru 3,09 TL’yi test etti. 15 Temmuz’dan sonra piyasanın verdiği bu tepkilerde kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’ye yönelik açıklamalan da etkili oldu.

Böylesi gelişmelerin yaşandığı bir süreçte, geride bıraktığımız hafta ise toparlanmanın ilk işaretleri görülmeye başladı. Borsa, kayıplarının bir kısmını geri aldı. Endeks 75.942’yi görürken, dolar 3,01 TL’ye kadar geriledi.

hisse senedi piyasaları

‘LİMİTSİZ’ HİSSE GERİ ALIMI

Piyasalardaki bu toparlanmada Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) verdiği önemli bir kararın da etkisi oldu. SPK, 21 Temmuz’daki duyurusuyla, genel kurul kararı ve limit söz konusu olmaksızın şirketlerin borsada kendi paylarının geri alimim gerçekleştirmesinin önünü açtı. Mevcut durumda yüzde 10’luk sının aşmış halka açık ortaklıklar da ilave geri alım yapabilecek, günlük işlem miktan ortalamasının yüzde 25’inin aşılmayacağına ilişkin esas uygulanmayacak. Geri alınan paylar duyuru tarihinden itibaren 30 gün boyunca satılamayacak. 30 günlük sürenin hesaplanmasında ‘ilk giren ilk çıkar’ yöntemi uygulanacak.

SPK, bu kararının ardından aralarında Turkcell, Doğuş Otomotiv, En-ka İnşaat, Borusan Yatırım, Net Holding, Dagi Giyim’in de bulunduğu 44 şirketin hisse geri alımı yapacağını açıkladığını duyurdu. Geçen haftanın son günü bu kararı verenlerin arasına Bak Ambalaj da katıldı ve bu sayı 45’e yükseldi. Bu şirketler ve aldıkları geri alım kararından sonra hisselerinde yaşanan değişim tablomuzda görülüyor. Genel kanı, hisse geri alımlarının artacağı yönünde.

VOLATİLİTEYE KARŞI ÖNLEM

Darbe girişiminin ardından hisse fiyatlarında oynaklıklar meydana geldiğini, sermaye piyasalarında endişenin hakim olduğunu ifade eden Reel Kapital Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Enver Erkan, bu gibi borsa-da volatilitenin yüksek olduğu dönemlerde hisse geri aliminin önlem olarak görüldüğünü söylüyor. Erkan, “Hisse geri alimini özellikle ‘market mover’ dediğimiz endeksteki ağırlığı yüksek şirketlerin yapmasıyla piyasa oynaklığının önüne geçiliyor” diyor. Enver Erkan, geri alımla şirketlerin kendi hisselerinin, SPK’nın da şirketlerin arkasında olduğu anlamının çıktığı görüşünü paylaşıyor.

HİSSENİN DEĞERİNİ ARTIRIYOR

Hisse geri alımıyla hisselerin değerinin korunması ve artırılması da amaçlanıyor. Geri alımlarla hisselerde primlerime söz konusu olabiliyor ve bu da borsa endeksine pozitif yansıyor. Piyasalardaki dalgalanmaların şirket faaliyetlerini etkilediğini ve bu durumun hisseye yansıdığını dile getiren Destek Yatırım Araştırma Müdürü Murat Tufan, hisse geri aliminin öz sermaye kârlılığı, hisse başına kâr gibi finansal oranların denge bulmasına yardımcı olduğu ve hisse için yükseliş potansiyeli sağladığı kanaatinde. Geri alım kararı veren hisselerde dalgalanmaların azaldığını ve yükseliş görüldüğünü dile getiren Tufan, bu görüşünü örneklerle de destekliyor. Tufan, “Doğuş Otomotiv’in ve BÎM’in hisseleri, geri alım yapacaklarını açıklamalan sonrası yüzde 6 yükseldi. Hisse alımı sonrası Borusan Yatırım hisseleri yüzde 15 artış gösterirken, Arsan Tekstil’in primi yüzde l6’ya geldi” diyor.

Integral Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Seda Yalçınkaya ise hisse geri aliminin fiyatlara etkisi konusunda ‘temkinli olunması gerektiği’ görüşünde. “Bu uygulamanın hisseye etkisini hisse aliminin amacı, sermayeye oranı ve prim gerçekleştirme beklentisi belirliyor” diyen Yalçınkaya’ya göre, hisse fiyatlarında hızlı yükselişlere neden olmayabilen geri alımın orta vadeli etkiye sahip bir işlem olarak görülmesinde fayda var.

YATIRIMCIYA ‘GÜVEN’ MESAJI

Peki hisse geri alımları yatırımcılara ne vaat ediyor? Şirketlerin kendi hisselerini alım sürecinin ‘şirketime güveniyorum’ mesajıyla yatırımcıya güven aşıladığını dile getiren Gedik Yatırım Araştırma Uzman Yardımcısı Onurcan Bal, böylece yatırımcıların hisseye talebinin artabileceğini vurguluyor. Bal, şirketlerin yatırımcıya verdikleri sinyalleri de şöyle özetliyor: “Şirketler, hissenin gerçek değerinin altında olduğu ve şirket operasyonlarını en iyi bilen taraf olduğu için yaptığı alımlarla oluşturduğu fiyatın geleceği yansıttığı sinyalini veriyor. Ucuz kalan hisseler uzun vadede yüksek getiri potansiyeline sahip olduklarından, yatırımcıların ilgisini çekiyor.”

YATIRIMCILARA 3 UYARI

  1. Şirketin geri alım açıklamasının ve uygulamasının hisseye yatırım için tek başına yeterli olmadığı unutulmamalı.
  2. Şirket hisselerinde alım yaptıkça dolaşımdaki pay sayısı ve halka açıklık oranı azalıyor. 2015te Mutlu Akü ve TEB gibi halka açıklık oranı düşük şirketler hisselerini alarak borsadan çıktı. Uzun süreli geri alımın likiditeyi azaltacağı hesaba katılmalı.
  3. Şirkete, geri alım amaçları ve finansalları incelendikten sonra ilgi gösterilmeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu