Kariyer ve İş İlanları

Harita Ve Kadastro Maaşları

Harita Ve Kadastro çalışanları arazi parçalarının, biçim, konum, engebe vb. istikametlerden vaziyetini belirleyerek haritalarının yapılmasında harita mühendislerinin himaye ve denetimi altında görev yapan kişilerdir.


Harita ve geomatik mühendisliği bölümü mezunları, kentsel dönüşüm, gayrimenkul değerlendirmeye yönelik çalışmalar sebebiyle kamu ve özel sektörde yüksek maaşlarla iş bulabilmekteler.

harita-ve-kadastro-maaslari

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Harita Genel Komutanlığı, yeni kurulan ve gelişmekte olan Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri, Karayolları Genel Müdürlüğü, İl Özel İdareleri’nde ve belediyelerde istihdam edilebilirler.

Harita Ve Kadastro Çalışanlarının Görevleri Nelerdi

– Arazi ölçümlerinde kullanılacak aletlerin bakım ve ayarını yapar,

– Haritası yapılacak araziyi çeşitli açılardan inceler,

– Arazinin çeşitli aletlerle ölçümünün yapılmasında harita ve taslakların çizilmesinde harita mühendisine yardımcı olur.

Harita Teknikeri Olmak İsteyenlerin Özellikleri Neler Olmalı

– Normalin üzerinde genel beceriye,

– Şekil ve uzay ilişkilerini idrak edebilme gücüne,

– Dört işlemle tez hesaplama yapabilme gücüne,

– El-göz koordinasyonu ve çizim becerinine sahip,

– Bedence sağlam ve kuvvetli kimseler olmaları gerekir.

Harita Ve Kadastro Çalışanlarının İş İmkanları

Bayındırlık ve İskan, Tarım ve Köy İşleri, Enerji, Orman, Ulaştırma, Turizm Bakanlıkları ve bunlara bağlı kuruluşlarda Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve özel sektöre ait inşaat şirketlerinde görev alırlar. Günümüzde, bilhassa inşaat şirketlerinin ülke dışında almış oldukları işlerde başarılı olmaları ve iş yoğunluklarını artırmaları, bu mesleğe olan ihtiyacı açıkça göstermektedir. Bu mesleği kadınlar da seçmektedir. Okullarda harita teknikerliği bölümü talebelerinin takriben % 20′sini bayanlar oluşturmaktadır.


Harita Ve Kadastro Çalışanları Ne Kadar Maaş Alıyor

Harita Ve Kadastro Çalışanları özel sektöre 2500 tl ile 10000 tl aralığında kazanç sağlama şansına sahiptirler. Bağımsız çalışan Harita Ve Kadastro Çalışanları yüksek kazanç sağlama şansına sahiptirler.  Harita Kadastro Teknikeri Maaşları Arazi Tazminatı Dahil 2550 TL‘dir.

Verilen rakamlar 2015 Bekar personel için geçerlidir, aile çocuk yabancı dil gibi tazminatlar eklenmemiştir, Arazi tazminatı değişkenlik gösterebilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu