Pazarlama Reklam

Hamburger Yerken Siyah Eldiven Kullanmak Moda Oldu

Siyah Eldiven

GÜNÜMÜZDE özellikle yeme içme sektöründe sürekli yeniliklerle karşılaşıyoruz. Müşterilerin dikkatini çekmek isteyen işletmeler farklı uygulamaları hayata geçiriyor. Bunlardan sonuncusu ise birçok hamburgercide karşımıza çıkan siyah eldivenler. Son günlerde hamburger yerken eldiven kullanmak yeni moda oldu. Uygulamayı hayata geçiren restoranlara gittiğinizde hamburger tabağıyla birlikte yanında birer çift siyah eldiven de veriliyor. Bugüne kadar çıplak elimizle yediğimiz hamburgeri niye eldivenle yiyoruz diye düşünüyorsanız bunun sebebi ellerinizin kirlenmemesi ve daha rahat yemek yiyebilmeniz. Tabii sunulan hamburgerlerin içeriği de bu uygulamaya vesile oluyor. Yeni nesil mekanlardaki hamburgerler orta boy bir top büyüklüğünde ve kalınlığında oluyor, içlerinde yok yok. Haliyle kenarından ısırmak için bastırınca içlerindeki malzemeler hem akıyor hem de ellere bulaşıyor. Eldiven uygulamasından bazı müşteriler oldukça memnünken, bazıları ise böyle bir şeye ihtiyaç olmadığını ifade ediyor. Uygulama yeni olunca, biz de hem üreticilerle, hem mekan sahipleriyle hem de müşterilerle konuştuk…

“KALİTEYE DİKKAT”

Siyah eldiven üreten firmalardan birisi Dolphin Eldiven. Siyah eldivene olan talepte son zamanlarda ciddi bir artış olduğunu belirten Dolphin Kurumsal Pazarlama Müdürü Ahu Avşar, “Gıda sektöründe kullanılan eldivenlerde gıda ile temasa uygun olma kriteri önemli, çünkü et bakteri üretmeye çok müsait bir gıda. Piyasada markalı ve markasız olmak üzere kalitesi kötü, nerede ve nasıl bir malzeme ile üretildiği belli olmayan, işin kötüsü gıda ile temasa uygunluğu olmayan pek çok ürün var” açıklamasını yapıyor. Gıda ile temasa uygunsuz ürün kullanımlarında insan sağlığını tehdit eden sorunlar yaşanabileceğini söyleyen Avşar, “Dolphin Eldiven kalitesi ve gıda ile temasa uygunluk belgesi ile piyasadaki diğer ürünlerden ayrışıyor. Kalite farkı müşteri tarafından da fark ediliyor” diyor.

Eldivenin kalitesini belirleyen önemli kriterlerden birinin gramaj olduğunu belirten Avşar, gramaja bağlı olarak eldivenin dayanıklılığının farklılık gösterdiğini söylüyor. Markalarının en bilinen et gurmelerinden zincir restoranlara, milyonlarca insanın takibindeki sosyal medya fenomenlerinden dünyaca ünlü ct ustalarına kadar pek çok profesyonel tarafından tercih edildiğini söyleyen Avşar, “Kalitemizi daimi olarak yukarıda tutmak, sektörü yönlendirmek zorundayız, bu konudaki sorumluluğumuzun farkındayız” diyor.

“MÜŞTERİLERİMİZ ALIŞTI”

İstanbul Bağdat Caddesi’nde hizmet veren Vintage Burger, açıldığı günden bu yana misafirlerine sunduğu siyah eldivenlerle ön plana çıkan işletmelerden birisi.

Müşterilerin artık bu uygulamaya alıştığını aktaran işletme yetkilisi, “Misafirlerimiz uygulamadan memnun. Görenler ilk başta şaşırıyordu, artık uygulamaya alıştılar” diyor. Siyah eldivenleri uzun zamandır kullandıklarını aktaran yetkili, “Yaklaşık iki senedir kullanıyoruz. Bizden gören işletmeler de siyah eldiveni müşterilerine vermeye başladı. Bugüne kadar konuyla alakalı bir şikâyet almadık. Günde ortalama 150 çift eldiven kullanılıyor” açıklamasını yapıyor.

Farklı şubelerinde müşterilerini ağırlayan Nusret Burger de bir süre önce siyah eldiven konseptine geçen mekânlar arasında yer alıyor. Siparişinizi verdikten sonra Yemek tepsisi ile iki adet siyah eldiven geliyor, isterseniz bunları kullanarak yemeğinizi yiyebiliyorsunuz. Firmadan aldığımız bilgiye göre, müşteriler uygulamadan memnun.

“MALİYETİ ARTIRIYOR”

Hamburgerlerin yanında misafirlerin rahatça yemek yemesi amacıyla siyah eldiven veren işletmelerden birisi de Kadıköy’de bulunan Best of Burger (B.O.B). Uygulamanın hijyenik bir ortam sunduğunu ve daha rahat bir yemek yeme imkanı sağladığını söyleyen B.O.B Burger ortağı Turan Turanlı, “Hamburgerin lezzetini doyasıya hissetmek ancak elle yenildiğinde mümkün oluyor. Ancak hamburger ekmeğinin arasındaki malzemeler, özellikle akışkan olan soslar ellere bulaştığında rahatsızlık yaratıyor. Eldiven kullanımı ile rahatsız edici sosların deriyle teması önleniyor” diyor. Eldiven kullanımının yüzde 3-4 oranında maliyetleri artırdığını söyleyen Turanlı, “Ancak misafirlerimiz uygulamadan çok memnun. Misafirlerimizin yüzde 90’ını aşan kısmı eldiven kullanıyor. Bugüne kadar bu konuda olumsuz bir görüş almadık” açıklamasını yapıyor. Turanlı’nın verdiği bilgiye göre, işletme eldivenleri gıda tüzüğüne uygun, siyah renkli ve bakteri üretmeyen hammadde kullanılarak yapılan Maykim Kimya Gıda isimli şirketten temin ediyor.

Müşteri yorumları

• Bir süredir görüyorum. Malumunuz hamburgerler gittikçe daha hacimli olmaya başladı. Bu eldivenler sayesinde daha rahat yeniyor. Böylece kırk tane peçete kullanmanıza gerek kalmıyor.

• Benim gördüğüm ilk uygulama Kadıköy’deki B.O.B’daydı. Pazarlamasını iyi yaptılar. Galiba oradan patladı.

• Geçen ay Beşiktaş’ta gittiğim bir hamburgercide ilk kez tesadüfen deneyimledim. Yemek ile el temasını sevmeyenler için güzel çözüm.

• Yeni bir akım. Ben anlam veremiyorum. Bence gereksiz.

• Bir hamburgercide denk geldiğim uygulamaya. İlk gördüğümde tuhaf gelmişti. Yine de deneyeyim dedim. Fena da olmadı.

YEŞİM OKSAY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu