İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Güneş Koruyuculu Giysi Üretin

Yakın gelecekte tekstil endüstrisinde uzmanlaşma daha çok sağlık temaları üzerinde olacak. Nitekim güneş koruyuculu giysiler batı ülkelerinde başlı başına bir alt sektör haline geldi. Bu fırsatı gören Çin özellikle şapka, bone, kasket gibi daha basit ürünleri bolca ihraç ediyor. Aslında bu faaliyet kumaş üretimi aşamasında başlıyor.

güneş koruyuculu giysiler

Bunun daha basit örnekleri sonradan yalıtılan giysilerle gerçekleşiyor, ispanya bu konudaki moda örneklerini hazır giyim piyasasına çok önceden sundu, ince kumaşlardan üretilen koruyucu giysiler yalnız Ispanya’da değil, Avrupa ve Amerika’da da popüler hale geldi. Bilindiği gibi zararlı güneş ışınlarından kaçınmak için çeşitli kademe göstergeleriyle güneş kremlerini kullanmak artık bir gereklilik. Fakat hassas ciltler üzerinde yaşlandırıcı ve kurutucu etkileri olduğu bugün bazı çevrelerde çokça iddia ediliyor, işte bu özel üretim tekstil akımı daha kapsamlı bir koruma sağlarken bu farklı konsepti alışkanlık haline getirme çabasında. ‘UV’ (ultra-viole) koruyuculu giysilerde kullanılan maddeler sağlığa zararsız olup, krem bazında 20 koruma faktörüne – denk geliyor.

Önemli üstünlükleri ise güneş ışınlarıyla aktive olan D vitamini sentezini bozmamaları. Bu özel giysileri kullananlar güneşin zararlı ışınlarından korunurken, D vitaminini aktive eden güneşten bolca yararlanıyorlar. Tekstil ve hazır giyim endüstrisinde bir devrimi temsil eden gelişmeler yakın geleceğin en önemli fırsatlarından biri olabilir. Yalnız güneşi bol olan ülkemiz için değil, daha fonksiyonel buluşlarla farklı yenilikler yaratılarak ihraç ürünleri içinde en karlı alt sektörlerden biri yaratılabilir. Şimdiden üzerinde düşünülmesi gereken yeniliğe açık alanlardan biri bu. Tüm gelişmelerin yanı sıra koruyucu giysilere dokuma aşamasında terlemeyi önleyici maddelerin ya da ‘aleovera özütü’ gibi cilt yenileyici organik unsurların katılması ise bu pazarı iyice farklılaştırabilir, ülkemize özgü yenilikler olarak dünyaya lanse edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu