Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Gram altın yorumları

Son dönemde doların yükselişiyle birlikle gram altın fiyatının 160 TL ile rekor seviyelere geldiğim gördük. Önümüzdeki süreçte ons alün fiyatında 1.350 dolara doğru yeni bir yukan hareket yaşanabileceği beklentisi artıyor. Uzmanlar, bu durumda gram fiyatında da dolar kuruna bağlı olarak yükselişin devamım bekliyor. Ons fiyatında dünyada yükselen enflasyon verisine de dikkat çekiliyor.

Son dönemde yükselen oynaklığa rağmen ons bazında altın fiyatı 1.280 dolar seviyelerinde. Gram/TL bazında ise 160 TL ile rekor seviyeler görüldü. Altın fiyatları bireysel ve kurumsal tarafta yakından takip edilirken, jeopolitik riskler ve siyasi gelişmelerden de etkilendiğini bildiğimiz san metal, yön belirlemek konusunda global gelişmeleri izliyor. Artan risk iştahıyla birlikte yatırımcıların hisse senedi ve tahvil/bono piyasalarına yönelmesiyle faiz getirisi olmayan altın fiyatları, bu durumdan çok nemalanamadı.

Ancak önümüzdeki süreç için yükselen enflasyon ve yüksek giden faiz ortamıyla birlikte hisse senedi piyasalarında risk iştahının azalabileceği ve düşük seyreden altın fiyatlarında yeniden yükselişler olabileceği yönünde değerlendirmeler artmaya başladı. Örneğin Yapı Kredi Yatırım analistleri, küresel piyasalarda önümüzdeki dönemde en önemli konunun enflasyon olacağını vurguluyor. Enflasyonla birlikte boğa piyasasının sonlanacağını ve fınansal varlıklara nazaran tarihsel diplerinde bulunan emtialarda da yeni bir boğa piyasası olabileceğini kaydeden kurum analistleri, özellikte altında yükseliş bekliyor.

altin

1.300 ÜZERİNİ GÖREBİLİR

Endekslerin aşın yükselmesiyle yatırımcıların portföylerini hedge etme ihtiyaçlarının arttığım kaydeden ana-lisüere göre, altında genellikle kısa vadeli trade amacıyla açılan spekülatif pozisyonlar giderek azalırken, daha orta vadeli alımlar devam ediyor. Bu alımlar da altında düşüşlerin hızlandığı noktada artarak fiyatlara destek oluyor.

2013 Eylül ayından bu yana 1.375 dolar seviyesi üzerinde aylık bir kapanış yapamayan ons altın için beklentilere bakıldığında 1.300 dolar ve üzeri seviyeler telaffuz ediliyor. Ahlatcı Yatırım Araştırma Direktörü Tonguç Erbaş, orta uzun vadede 1.250 dolar seviyesi üzerinde kalındığı sürece, mart ayı gibi bir kez daha 1.320 dolar ve üzeri seviyelerin test edilmesini bekliyor. Erbaş’agöre, destek seviyeleri olarak 1.250 ve 1.262 dolar seviyeleri takip edilebilir.

FED POLİTİKALARI ÖNEMLİ

Altın fiyatlarında FED politikalarına özellikle bakmak gerekiyor. Aralık ayı toplantısında ABD Merkez Bankası (FED) yeni projeksiyonunu yayınlayacak. Bu projeksiyonda, piyasaların beklentisi, 2018 için büyük olasılıkla iki adet, daha düşük olasılıkla ise üç adet faiz artırımı görüşünün korunacağı yönünde.

Alnus Yatırım Araştırma Uzmanı Vahap Taştan, FED’in sözlü yönlendirmeyle piyasayı sıkı tutmaya çalışabileceği yorumunu yapıyor. Bu çerçevede altın için 2018 beklentisi de 1.300’lerin üzerinde şekilleniyor. Taştan, 2017’nin ise 1.300’ün altında kapanabileceği görüşünde. Şimdilik 1.350’leri konuşmak için erken olduğu görüşünde olan Taştan, “ABD’de tahvil faizleri yüksek ve bu seyir altının sert yükselişini sınırlayacak ana etken” diye konuşuyor.

GRAM FİYATI NE OLUR?

Gram altın kurun yükselişiyle rekor seviyeleri test etti ve 158 TL altındaki seviyeleri çok konuşamıyoruz. Dolar/TL kurunda ılımlı bir geri çekilme olursa, gram altında gelebilecek seviyeler 155-150 TL aralığına işaret ediyor. Bu seviyeleri uzun vadeli alım için uygun seviyeler olarak gören Integral Yatırım Araştırma Uzman Yardımcısı Aylin Cevizci, “2017 yılını bitirirken kur tahminimiz 3,70-3,85 aralığında. Buna göre gram altın 160 TL seviyesini koruyacaktır. Yıl bitimine kadar da rekor seviyeler denenebilir” diye konuşuyor.

Global tarafta ABD iki yıllık tahvil faizlerinin dolar kurunda belirleyici olacağını söyleyen ALB Menkul Altın Piyasaları Müdürü Volkan Kuğucuk, kısa vadede 3,94-3,95 seviyelerinin hedef olduğunu söylüyor. Kuğucuk, “Bu seviyelerin üzerinde bir ay içindeki hareketler aşırı uç kısmını ifade edeceğinden bu seviyelerden gelebilecek satışlara dikkat edilmeli” diyor. Gram altındaki yükselişin dolar/TL kurundaki yükselişten kaynaklandığını ifade eden Kuğucuk, kurdaki yukarı hareketlerde 165 TL seviyesine doğru hareket bekliyor. Aşağıda ise 155 TL’nin destek olacağını söyleyen Kuğucuk, “Gram altında çok ciddi bir düşüşün yaşanması için ons fiyatlarının 1.200 dolar seviyesinin altına gerilemesi gerekiyor” diye konuşuyor.

Yılın son çeyreğinde ons altının dalgalı harekederin aksine sakin seyrini koruması halinde altın talebinin devam edeceğini söyleyen Aylin Cevizci, “Türkiye’de artan gram altın fiyadany-la bir miktar gerileme olabilir” diyor.

MERKEZİN REZERVİ ARTIYOR

Dünya Altın Konseyi’nin (WGC) altın talebine yönelik yayınladığı 2017 yılı üçüncü çeyrek raporuna göre, merkez bankaları alıcı tarafta yer alıyor. Üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre merkez bankalarının altın talebi yüzde 25 oranında artış kaydetti. Bu artışta Türkiye Rusya’nın ardından ikinci sırada yer alıyor. Raporda Türkiye’nin ve Rusya’nın bu artışta baskın iki ülke olduğu özellikle vurgulanıyor.

TCMB tarafına baktığımızda ise üçüncü çeyrekte 30,4 ton altın aldığı ve eylül sonu itibanyla altın rezervinin 167,4 tona ulaştığı görülüyor. Son dış ticaret istatistiklerinde de altın ithalatının arttığı ve özellikle de bu ticaretin İsviçre’den yapıldığı dikkat çekmişti. Son olarak, TCMB’nin 10 Kasım tarihinde açıkladığı haftalık para ve banka istatistiklerine göre altın rezervi 22 milyar 430 milyon dolar seviyesine ulaştı. Son güncel verilere göre rezervler, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33,7 ve geçen yılın sonuna göre ise yüzde 59,6 oranında artmış durumda.

“1.350 direncine yeni bir hareket başlayabilir”

“Ons altın fiyatı 1.260 desteğinde taban oluşturma çabasında. Fiyatlarda 1.260 desteğini korumayı başaracak hareketlerin, 1.350 ana direncini hedefleyerek yeni bir yükselişi başlatabileceğini düşünüyoruz. Fiyatların uzun vadeli güçlü bir yükselişe başlaması ise 1.350 seviyesinin üzerinde gündeme gelecektir.”

”160-165 TL g ülebilir”

“Ons altının oynaklığından ziyade daha çok TL’nin dolar karşısındaki değişimlerine duyarlı olan gram altın fiyatı 160,93 TL ile rekor seviyeyi gördü. Gelişen ülke para birimleri için yine zorlu geçmesi beklenen 2018 yılında da gram altın fiyatının aynı doğrultuda artması söz konusu olabilir. Ons altın fiyatında da yukarı yönlü hareketle birlikte gram altın fiyatının yeni yılın ilk çeyreğinde 160-165 TL gibi bir bant aralığında hareket etmesi söz konusu olabilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 157 ve 153 TL seviyeleri kısa vadeli destek olur.”

”Altın için iyi bir dönem olabilir”

“Gram altının dinamikleri malum hem ons hem de parite tarafında. Genel resme baktığımızda, 145-150 TL bandı altında bir beklenti içerisinde değiliz. Ons altının yükselişi yıl sonuna kadar biraz daha dengeli olacak. Fakat dolar/TL’deki yükselişi büyük ölçüde ekonomik koşullara bağlıyoruz. Bu aynı zamanda kurda 3,70’lerin altına bir hareket için aşırı iyimserlik gerektiği anlamına geliyor. Şimdilik böyle bir beklentimiz yok. Hal böyleyken gram altın için 2018 daha iyi bir yıl olabilir.”

TALİP YILMAZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu