Girişimcilik Haberleri

Girişimci Dostu Üniversiteler

İşinizi yaratıcılık, yenilikçilik ve inovasyon açısından nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu ve benzeri konularla ilgili çalışmalarınız var mı? Firmanızın geleceği için plan ve beklentileriniz nelerdir? Yanıtınız hayır ise önemli sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Başka şansınız yok. Mutlaka rekabet gücünü artırmanın yolunu bulmalısınız. Büyük şirketler bunun farkındalar. Onlar ellerindeki muazzam imkanlarla sorunlarını çözebiliyor. Ancak KOBİ’ler ya da mikro işletmeler için aynı durum söz konusu değil. Bu tarz işletmeler için yönetim, teknik ve operasyonel konularda danışmanlık ve dışarıdan hizmet alma konusuna, özellikle bu hizmetler ücretliyse az ilgi gösteriyorlar.

Girişimci Dostu Üniversiteler

Oysa tüm dünyada değişim ve dönüşümün yaşandığı bir dönemdeyiz. Artık bir işletmenin hayatta kalabilmesi için mutlaka stratejik bir planı olmalı, işte tüm bu süreçlerde üniversitelerle projeleriniz için işbirliği yapabilirsiniz. Bu size muazzam fırsatlar sunabilir. Girişimci dostu üniversitelerimizden yararlanmayı ihmal etmeyin deriz. Üniversitelerimizin desteğiyle henüz Türkiye’de olmayan yenilikçi bir ürün ya da teknolojiyi kullanarak rekabette öne geçebilirsiniz. Örneğin Türkiye’nin ünlü bir tatlı üreticisi, Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM) bünyesinde faaliyet gösteren Ege Bilgi ve Yenilik Merkezi’nden (EBIC-Ege) aldığı destek sayesinde önemli bir avantaja kavuştu. Söz konusu merkezdeki uzmanların yardımıyla üretim tesisinde yaşadığı bir problemi kökten çözen şirket önemli bir avantaja kavuştu. Şimdi başarılı bir şekilde büyüyor. Yenilikçi ürünler geliştirerek kendi alanında fark yaratan bu şirket adeta büyüme rekorları kırıyor…

EBIC-Ege’nin kapıları herkese açık. Türk girişimcilerine yurtdışında ticari işbirlikleri, teknoloji transferi, ortak yatırım ve AB (Avrupa Birliği) fonlarına ulaşım gibi konularda hizmet veriyor. EBIC-Ege sadece teknoloji ithal edenlere değil aynı zamanda Ar-Ge yoluyla teknoloji üreten ve ihraç eden KOBİ’lere de yardımcı oluyor. Inovasyon ve katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi konusunda da yol gösterici bir konuma sahip. Merkezde çalışan uzmanlar firmaların yeni pazarlara ulaşmalarında, ürettikleri ürünlerin tanıtımında ve diğer firmalarla distribütörlük anlaşmaları yapmalarında da destek oluyor. EBIC-Ege’nin bu hizmetler için şirketlerden herhangi bir ücret talep etmediğini de belirtelim.


Bir başka örnek vermek gerekirse Çanakkale Gelibolu’da küçük bir aile işletmesi olan Selahat-tin Konserve, ilk kez ihracat yaptı. Şirketin ihracat atılımı tesadüf değil. Geliştirdikleri bir proje sayesinde bunu başardılar. Bu projeyi geliştirirken Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ndeki uzmanlardan yararlandılar. Se-lahattin Konserve’nin sahibi Ay-gül Kemerli ve endüstri mühendisi kızı Melis Zeynep Çakır, üretim tesisinin modernizasyonuyla ilgili hazırladıkları proje sayesinde bunu başardılar. Se-lahattin Konserve, yeni makine ekipman ve diğer konularda yaptığı çalışmalarla üretim tesisini modernize ederek işletmeyi AB standartlarına yükseltti.

Şirket yaklaşık bir yıl boyunca sürdürdüğü bu çalışmaları başarıyla tamamladı.


Bir Yorum

 1. bütün iş fikirleri olan siteler çok güzel tavsiyelerde bulunuyor ve bizleri bilgilendiriyor.
  çalışmak isteyenlerin yorumları ve iletişimde köprü oluşturuyor teşekkürler.

  Bizler 81 ilde ortak ekip çalışması oluşturulması ile bayi arayışı içindeyiz.
  Saygın esnafımıza ve kariyer insanımıza vereceğimiz sanal hizmet ağında,
  40 yıllık devam eden endüstriyel üretimde esnaflık tecrübemizle, iş kurmayı arzu eden tanıtım ve reklamın ehemmiyetini bilen, bay bayan iş arkadaşlarımızla görüşmek istiyoruz.
  Kazanmak arzunuzun temelinde dürüstlük cesaret ve çalışkanlık varsa en büyük sermayedir.
  (Bağda izi olmayanın istemeye yüzü olmamalı) atasözünün yaşam felsefesi ile mücadelede bizlerle hedefe koşmak isteyen bayan, bay arkadaşlarla bulunduğu ilde home ofis oluşturarak çalışmak istiyoruz.
  REFKAR BİLİŞİM Mustafa Topcu oğlu
  E-mail: venue04@hotmail.com mobil: 05326753739
  Perpa ticaret merkezi A. blok kat13/ 2059 Şişli İstanbul.
  Aranan özellikler,
  *Serbest çalışarak iyi kazanç hedeflemek
  *Bulunduğu ilde referansları sağlam
  *Lise veya üniversite mezunu
  *İnsan ilişkilerinde akıcı anlatım kabiliyetli
  *İlin ilçelerindeki üye temsilcilerini yönetecek
  *Konuya uygun görüntü ile titiz giyinen
  *Serbest çalışmayı prensipli düzene taşıyabilen
  *Elinizde ürün gezdirmeden anlatımla en yüksek günlük kazanç hedefleyen başarılı il yönetici bayi adayları.
  Konuda kararlı arkadaşlarımızla İstanbul merkezimizde yapacağımız toplantıda gerekli bilgilendirme verilecektir, Birlikte başarı dileğimizle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu