Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Geri çekilmelerde ön plana çıkacak hisseler…

Bu yıl turizm7 demirçelîk, petrokîmya, savunma, gıda, petrokimya ve bazı enerji sektöründeki hisselerin ön plana çıkması bekleniyor. Uzmanlar bu çerçevede orta ve uzun vadede 17 hisseye dikkat çekiyor…

BİLÎNDİGÎ gibi bir süredir piyasalar TCMB’nin geçtiğimiz haftaki para politikası kararlarına odaklanmıştı. Kararlar sonrası Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, gerektiği takdirde ek sıkılaştırmanın yapılacağının yinelenmesi mali disiplinden taviz verilmesi olarak tepki buldu ve endekste sert satış hareketleri gördük. Uzmanlar borsanm önemli gündem maddelerinden birinin 24 Haziran tarihinde yapılacak erken seçim olduğuna dikkat çekiyor.

Ancak analistler gerek Merkez Bankası kararları gerek diğer unsurlar zaman zaman Borsa tarafında baskı unsuru oluştursa da hikayesi olan sektörler ile finansalları güçlü şirket hisselerinin, geri çekilmelerde fırsatlar yaratacağını düşünüyor. Bu yıl içerisinde turizm, demir-çelik, petrokimya, savunma, gıda, petrokimya ve bazı enerji sektöründeki hisselerin ön plana çıkabileceğini belirten uzmanlar orta ve uzun vadede 17 hisseye dikkat çekiyor.

“TURİZM, DEMİR ÇELİK”

Borsanm en önemli gündem maddesinin artık 24 Haziran tarihinde yapılacak erken seçim olduğunu belirten Ahlatcı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tonguç Erbaş, bunun ardından global borsalarda aşağı yönlü eğilimin devam edebilecek olmasını ve gelişmiş ülke merkez bankalarının faiz artışlarına başlamasını sıralıyor. Erbaş, bu kapsamda Borsa İstanbul’a geçen yıla oranla fon akışının sınırlı kalması
ve sınır ötesi operasyonlarda diğer bölge ülkeleri veya bölgede söz sahibi olmak isteyen diğer ülkelerle yaşanabilecek yeni anlaşmazlıklara dikkat çekiyor. Tüm bu gelişmelerin yanı sıra Merkez Bankası’nm son faiz kararma rağmen bu yıl içerisinde turizm, demir-çelik, petrokimya ve bazı enerji sektöründeki hisse senetlerinin ön plana çıkmasını bekleyen Erbaş, özellikle döviz pozisyonları yüksek ve ihracata dayalı üretim yapan sektörlerin karlılıklarında gelişimin devam edeceğini ve genel anlamda sektörlerinde bu kapsamda ön plana çıkacak hisse senetlerinin olumlu seyrinin devam edeceğini düşünüyor.

Erbaş orta ve uzun vadede geri çekilmelerde Tüpraş, Petkim, Ereğli, Soda Sanayi, Erbosan, TSKB, Borusan Mannesmann, Aksa, Enerjisa ve Kardemir hisselerine ‘alım’ öneriyor.

“GERİ ÇEKİLMELER FIRSAT YARATIR”

TCMB’nin geçtiğimiz hafta para politikası kararlan sonrası yapılan açıklamasında, gerektiği takdirde ek sıklaştırmanın yapılacağının yinelenmesinin mali disiplinden taviz verilmesi olarak tepki bulduğuna ve endekste sert satış hareketleri görüldüğüne dikkat çeken Işık FX Araştırma Uzmanı Yusuf Kavak, “İlerleyen süreçte TCMB’nin Haziran ayı beklentilerinin yanı sıra ABD tahvillerinde son zamanlarda görülen rallinin de etkisiyle Türkiye’nin tahvillerinde yükselişler görebiliriz. Bu da endeks tarafında baskının devamına neden olabilir. Ayrıca artan petrol fiyatları ve küresel ekonomik ve jeopolitik gelişmeler de zaman zaman küresel borsalarda olduğu gibi Borsa İstanbul tarafında da etkisini göstermekte. Bu konular da takip edilmeli. Teknik olarak 2016 Aralık ayında başlayan 107 bin 100 seviyesi kritik olup, buranın kırılması halinde satış baskısının devamını görebiliriz. Bu da bizi ilk etapta 101 bin seviyelerine doğru götürebilir” diyor.

Ancak Kavak, Merkez Bankası kararları ile diğer unsurlar zaman zaman Borsa İstanbul tarafında baskı oluştursa da hikayesi olan sektörler ile finansalları güçlü olan şirket hisselerinin geri çekilmelerde fırsat yaratacağım düşünüyor.

Bu kapsamda savunma sanayi, gıda, petrokimya sektörlerinin takip edilebileceğini hatırlatarak Doğtaş Kelebek, Turcas Petrol, Otokar, Kardemir, Afyon Çimento, Banvit, Petkim, Vestel, Mavi Giyim ve Ereğli hisselerine orta ve uzun vadede ‘alım’ veriyor.

Tonguç ERBAŞ / Ahlatcı Yatırım Gen. Müdür Yardımcısı
“Soda, güçlü nakit yapısına sahip”

SODA SANAYİ: 2018/3 finansal tablolarında bir önceki yılın aynı dönemine göre satışlarını yüzde 25 artıran şirket özellikle pazarlama giderlerinde yaşanan artışa rağmen net karında yüzde 40’ın üzerinde yükseliş kaydetti. Toplu iş sözleşmesinin olumlu sonuçlanmaması ile herhangi bir anlaşma sağlanamaması durumunda 23 Mayıs tarihinde grev kararı alınması olumsuz olarak değerlendirilse de güçlü nakit yapısı ile bu yıl içerisinde karlılıkta artışın devam etmesini bekliyoruz. 30 Mayıs tarihinde hisse başına 0.25 TL bürüt temettü ve gerekli işlemlerin tamamlanması ile yüzde 10.8888 bedelsiz hisse dağıtacak olan şirket hisselerinde yılın ilk yarısında yüzde 12 yükseliş potansiyeli ile 5.80 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

EREĞLİ: 2018/3 finansal tablolarında satışlarını yüzde 30 üzerinde arttıran şirketin geçen yıl aynı döneme göre vergi giderlerindeki artış nedeni ile net karlılıkta yüzde 20’ye yakın artış gerçekleştirebildiğini görüyoruz. Çeyreklik bazda FAVÖK 1,71 milyar TL’ye ulaşırken yılın geri kalanında satışlarında artışın devan edeceğini, yassı demir çelik imalatı ve satışında öncü olan şirketin bu yıl içerisinde de kar marjındaki pozitifartışın devam edeceğini düşünüyoruz.

29 Mayıs tarihinde hisse başına 0.84 TL brüt kar payı dağıtacak olan şirketin güçlü finansal yapısı ile 2.11PD/DD ve 9,60 fiyat kazanç oranı sektörde nispeten uygun oranlara sahip olduğunu görüyoruz.

Yılın ilk yarısında yüzde 8 yükseliş potansiyeli ile 11,60 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Yusuf KAVAK / Işık FX Araştırma Uzmanı
“Doğtaş’ta kademeli alım yapılabilir”

DOĞTAŞ KELEBEK: Son açıklanan 2017 finansalları incelendiğinde satışlarını bir önceki yıla göre yüzde 51 oranında artıran şirket, yine geçtiğimiz yılki 39 milyon TL’yi aşan net bilanço zararına karşın bu sene 15 milyon TL’nin üzerinde net kâr elde etti.

Yükümlülüklerindeki yüzde 33’lük artışa rağmen, varlıklarını yüzde 45 oranında yükselten şirket, 2016 yılında yüzde 5.8 olan FAVÖK marjını 2017’de yüzde 19’a çıkartması ve konsolide satışlarının yüzde 10’unu yurtdışına yapması ile dikkat çekiyor. Son olarak ihracat gelirlerine yüzde 10 daha katkı yapacağı düşünülen, İtalya’nın köklü firmalarından Shernon Holdings ile dört yıl süreli bir anlaşma imzaladı.

Tüm bu gelişmeler ışığında şirket hisselerinde son altı aylık periyotta oluşan geri çekilmeler kademeli alım için uygun bir zemin hazırlıyor. Bu kapsamda orta ve uzun vadeli periyotta yüzde 25’lik yükseliş potansiyeli ile 3.60 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

TURCAS PETROL: Son açıklanan 2017 senelik finansallarını incelediğimizde net kârını yüzde 263 oranında artıran şirketin, 296 milyon TL’nin üzerinde de geçmiş yıl kârı mevcut. Ayrıca, yüzde 5’lik sermaye azaltım işlemi sonrası halka açıklık oranı yüzde 31.8’e gerileyen şirketin, 1.04’lük cari oran, 1.04’lük asit test oranı, 0.96’lık borç/öz sermaye oranı ve 0.48’lik kaldıraç oranı rasyolarına sahip olduğu görülmekte.

Faaliyetlerini akaryakıt dağıtımı ve madeni yağlar, konvansiyonel enerji ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çeşitlendiren şirket, benzin satışlarında yüzde 24.9, madeni yağ satışlarında ise yüzde 25.5 pazar payı ile lider konumda. Şirket hisselerinde orta uzun vadeli dönemde yüzde 17’lik yükseliş potansiyeli ile 2.50 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

OTOKAR: Ticari tip araç üretiminin yanı sıra savunma sanayi sektöründe Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden birisi olan Otokar, “Altay Tankı Projesi”ni kaybetmesine rağmen ilerleyen süreçte yine birçok ihalede iddialı konumda olabilecek potansiyele sahip.l.52’lik cari oran, 1.13’lük asit-test oranı gibi likidite oranlarına sahip olan şirketin; bir önceki yıla göre satışlarındaki yüzde 9’luk artışa karşın, net kârını yüzde 42 oranında yükselttiği görülüyor.

Küresel ve bölgesel jeopolitik gelişmeler kaynaklı olarak 2018 yılında da milli nitelikteki savunma sanayi şirketlerinin büyümesini sürdürmesini beklemekteyiz. Bu kapsamda şirket hisselerinde orta uzun vadeli dönemde yüzde 23’lük yükseliş potansiyeli ile 102 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

İDİL TARAKLI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu