Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Geri çekilmelerde alınabilecek 28 hisse

Borsa İstanbul’da olumsuz gelişmeler daha ön planda olsa da uzmanlar geri çekilmelerin önemli fırsatlar oluşturabileceğini öylüyor. Özellikle bahar bereketinin etkisiyle orta-uzun vade için portföylere dahil edilebilecek 28 hisseye dikkat çekiliyor…

GLOBAL piyasalarda artan faiz oranları, büyük borsalarda yaşanan sert düşüşler yine içeride döviz ve faizde yaşanan yükseliş trendi, sınır operasyonu ile erken seçim riski Borsa İstanbul’da son günlerde satış baskısı ve geri çekilmelere neden oluyor. Uzmanlar ise her ne kadar olumsuz gelişmeler daha ön planda olsa bile geri çekilmelerin önemli fırsatlar yaratabileceğini söylüyor. Bu kapsamda güçlü finansalları olan, borçluluğu düşük ve düzenli FAVÖK yaratan, ihracat odaklı şirket hisselerinin portföylere dahil edilebileceğini hatırlatıyor. Hatta risk iştahındaki bozulmanın düzelmesi, ekonomik ve jeopolitik risklerin bertaraf edilmesi gibi önemli hadiselerin vuku bulması halinde ilk etapta 121 bin 500 tepesinin bir kez daha test edilebileceği düşünülüyor. Borsada geri çekilmelerde ise orta ve uzun vade için portföylere dahil edilmek üzere 28 hisseye dikkat çekiliyor.

“DÜŞÜŞLER DEĞERLENDİRİLMELİ”

2017 son çeyreğinde beklediğimiz ana düzeltmelerden birini 2018 ilk çeyreğinde yaşadığımızı belirten Al Capital Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Vahap Taştan, kısa vadede küresel risklerin dengelenmesinin vakit alacağını söylüyor. Türkiye piyasalarının zorlu bir ilk çeyrek atlattığını bunun şirketler tarafına yansıması şimdilik sınırlı kalsa da döviz, faizler ve CDS tarafında önemli negatif yansımalar aldığımızı hatırlatarak, “Yıl ortasına kadar risk iştahı düşük kalmaya devam edebilir. Piyasalarda dengenin sağlandığı görüşünde değiliz fakat ekonomik göstergeler hem dünyada, hem de Türkiye’de iktisadi faaliyetin olumlu seyrine işaret ediyor. Bu da endeksteki olası kısa vadeli diplerde alım fırsatı anlamına geliyor” diyor. Kısa vadede 116.400-117.750 aralığını önemli bir direnç bölgesi olarak gören Taştan şu yorumu yapıyor:

“Bu bölgenin aşılması daha çok küresel risk iştahına bağlı olacak. Piyasalardaki dengelenmenin kısa vadede oluşmayacağı senaryosundan dolayı 116.400-117.750 aralığında piyasa kar satışına geçebilir düşüncesindeyiz. Şimdilik geri çekilme için yakın dip vermek doğru olmayabilir. Fakat bizim için 110.300 kısa-orta vadede ana destek olarak öne çıkıyor. Öncesinde ise 112.900’ü ara destek olarak izleyebiliriz.”

2018 ilk çeyreğindeki dalgalanmaların önemli bir fırsat olarak değerlendirilebileceğini ifade eden Taştan, güçlü finansalları olan, borçluluğu düşük, düzenli FAVÖK yaratan ve ihracat odaklı şirketler için piyasa risklerinin etkisini geçici görüyor. Geri çekilmeleri alım fırsatı olarak değerlendiren Taştan, burada asıl kritik noktanın endeksin dip olarak nereyi göreceği olduğunu söylüyor. Ancak şimdilik küresel risk iştahındaki düşüşle ve Türkiye’nin AB ve ABD İlişkileri ile baskılanan piyasalarda, BIST-100 endeksindeki düşüşlerin yeni alım fırsatı olarak değerlendirilebileceğini söylüyor.

Geri çekilmelerde ise Aksa Akrilik Kimya, Anadolu Cam, Anel Elektrik, Ege Endüstri, Enka İnşaat, Ereğli, Kordsa, Sabancı Holding, Trakya Cam, Akbank, Turkcell, Tofaş Oto, Brisa, Yataş ve Enerjisa hisselerine dikkat çekiyor.

“GÜÇLÜ HİKAYESİ OLAN HİSSELER”

Son zamanlarda borsamız üzerinde bazı unsurlardan kaynaklı satış ağırlıklı işlemlerin göze çarptığını belirten Işık FX Araştırma Uzmanı Yusuf Kavak, “Genel anlamda bu baskılanmanın nedenlerini, ABD ve Avrupa Merkez Bankası gibi majör merkez bankalarının sıkılaştırmaya yönelik politika hamleleri, jeopolitik gelişmeler, ticaret savaşları korkusu, yurtiçi ekonomik verilerde kronik hâl alan bozulmalar ve siyasi riskler olarak sayabiliriz” diyor. Tüm bu gelişmeleri toparladığımız zaman dünden bugüne keskin bir düzelme olmasını beklemeyen Kavak, bu kapsamda kısa vadede zaman zaman yukarı yönlü ataklar görsek bile orta vadede düşüş eğiliminin devam edebileceğini söylüyor. Endekste kısa vadede toparlanma girişimlerinde 118 bin 850’nin üzerinde kalıcılık sağlayabilecek bir hikâyeye sahip olmadığımızı belirterek, “Bununla birlikte geri çekilmelerin devamında 112 bin 800 seviyesi kritik olacaktır. 112 bin 800’ün altında kalıcılıkta ise orta vadeli bir düşen trendle birlikte ilk etapta 106 bin seviyesi yeni hedef haline gelebilir” diyor.

Her ne kadar olumsuz gelişmeler daha ön planda olsa bile risk iştahındaki bozulmanın düzelmesi, ekonomik ve jeopolitik risklerin bertaraf edilmesi gibi önemli hadiselerin vuku bulması halinde bu seferde orta vadede yeniden alım ağırlıklı işlemlerin oluşabileceğini söylüyor. 118 bin 850 üzerinde kalıcılık sağlanması halinde ilk etapta 121 bin 500 tepesini bir kez daha test edebileceğimizi düşünüyor. Borsada geri çekilmelerde bir süre bekle-gör politikası izlemenin daha mantıklı olabileceğini ifade ederek ancak güçlü hikayesi olan hisseler için bu tip geri çekilmelerin alım fırsatı olabileceğini altını çiziyor.

Geri çekilmelerde ise, Kardemir, Netaş, Pegasus, Tekfen Holding, Zorlu Enerji, Afyon Çimento, Banvit, Mavi Giyim, Enerjisa, Tüpraş, Aselsan, Kartonsan, Ereğli, Karsan Otomotiv ve TAV Havalimanları hisselerine dikkat çekiyor.

Vahap TAŞTAN / Al Capital Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı
”Ereğli’de beklentilerimiz iyimser”

EREGLİ: 2016 ve 2017 şirket açısından iyi geçti. Güçlü finansallara sahip bir şirket olması ve çarpanlar bakımından ucuz gördüğümüz hisseler arasında yer alıyor. Şirket son çeyreklerde net kar ve FAVÖK marjlarını artırıyor. Dünyada ve Türkiye’de çelik sektörünü etkileyecek risklere karşın 2018’de küresel büyümenin de katkısıyla sektörün büyümeye devam etmesini bekliyoruz. Şirket için ana risklerden biri çelik fiyatlarında beklentilerin değişmesi; fakat orta-uzun vadede beklentilerimiz iyimser. Şirket hisselerinde yüzde 9 yükselme potansiyeli ile orta vade de 11.40 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

EGE ENDÜSTRİ: Şirket rasyolarını olumlu görüyoruz. Artan satışlara ek olarak şirket FAVÖK ve net kar marjını da yukarı taşıyor. Bu da aslında İStje fcHOUSÎf8 istediğimiz bir durum. Ege Endüstri’yi yeni projelerle 2018’de izleyebiliriz. Tamamlanmış yatırımları güçlü finansallarıyla endeks üstü bir getiri vaat ediyor. Şirket hisselerinde yüzde 6.5 yükselme potansiyeli ile orta vade de fiyat aralığımız 390-405 TL.

Yusuf KAVAK Işık FX Araştırma Uzmanı
”Kardemir’de kademeli alım yapılabilir”

KARDEMİR: Son açıklanan 2017 finansallarını incelediğimizde, 2016’da ortaya çıkan 123 milyon TL’lik zarara karşın 251 milyon TL’lik kâr yazmış olması başlı başına bir başarı öyküsü. Şirket 4.5 milyar TL civarındaki yüksek borçlarına karşın güçlü varlık yapısı ile dikkat çekiyor.

Yaklaşık iki hafta önce devreye soktuğu 4 numaralı hava ayrıştırma tesisi ile üretim kapasitesinde artış olması da beklenmekte. 2017’yi rekor üretim seviyesi ile kapatan şirket, bölgesel fırsatları da değerlendirme fırsatı göz önüne alındığında FAVÖK’ündeki artışları devam ettirebilir [geçtiğimiz yıl yüzde 4.7 oranında artış gösterdi). Teknik olarak kısa vadede düzeltme yaşama potansiyeli olan şirket hisselerinde geri çekilmelerde kademeli alım uygun olabilir. Şirket hisselerinde orta ve uzun vadede yüzde 15 yükseliş potansiyeli ile 4.50 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

NETAŞ TELEKOM: Son açıklanan 2017 finansallarını incelediğimizde, bir önceki yıla göre yüzde 16’ya yakın bir oranda satışlarını, net kârını ise yüzde 187 gibi güçlü bir oranda artırdığı görülmekte. Kâr artışı üzerinde büyük oranda esas faaliyet giderlerinin düşürülmesi büyük rol oynasa da 1.52’lik cari oran, 1.43’lük asit-test oranı gibi likidite rasyoları da göze çarpmakta. Şirket, borçlarını rahatlıkla karşılayabilecek güçlü mali yapısı ile de ön plana çıkıyor. Kuvvetlenen kayıtlı sipariş miktarı sayesinde şirket uluslararası pazar gelirlerini yüzde 271 oranında artırmış. Yurtiçi savunma sanayiine yönelik yenilikçi adımları ile 2018’de büyümesini sürdürmesi beklenmekte.

İyi bir kur riski politikası izlemesi ile de bilinen şirket olası kambiyo zararı yazma ihtimalini de minimum seviyede tutmaya özen gösteriyor. Tüm bu gelişmeler ışığında şirket hisselerinde yaşanacak düzeltmelerin alım fırsatı olabileceğini düşünüyoruz. Netaş hisselerinde orta-uzun vadeli süreçte yüzde 23’lik yükseliş potansiyeli ile 18 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

İdil Taraklı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu